Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΜπορείτε να βασιστείτε στον Πάλμερ: Η Τσέλσι επεκτείνει το σερί της τον...

Μπορείτε να βασιστείτε στον Πάλμερ: Η Τσέλσι επεκτείνει το σερί της τον Μάρτιο

Η Τσέλσι δεν έχει χάσει στο 38ο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι της μέσα στον Μάρτιο. Ο Πάλμερ έπαιξε μεγάλο ρόλο σε αυτό, σκοράροντας δύο φορές στη νίκη με 3-2 επί της Νιούκαστλ

Για άλλη μια φορά, ο Μαουρίτσιο Ποκετίνο χρειάστηκε να μεταφέρει άσχημα νέα από το νοσοκομείο σε συνέντευξη Τύπου: Αυτή τη φορά είχε ανακοινώσει τους τραυματισμούς των Κόλγουιλ (πρόβλημα στο δάχτυλο του ποδιού) και Τσίλγουελ (τραυματισμός στο γόνατο) την Πέμπτη. Η απουσία του διδύμου δεν ανάγκασε τον προπονητή της ΚΠΡ να προχωρήσει μόνο σε αλλαγές στο έμψυχο δυναμικό – οι Στέρλινγκ και Κουκουρέλα αντικατέστησαν τους δύο αμυντικούς από την ισοπαλία 2-2 στο Μπρέντφορντ – αλλά και σε μια αλλαγή τακτικής: Οι Μπλε λειτούργησαν με τέσσερις αντί για τρεις αμυντικούς.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επίσης δύο αλλαγές μετά τη νίκη τους με 3-0 επί της Γουλβερχάμπτον. Ο Λιβραμέντο ξεκίνησε κόντρα στην πρώην ομάδα του στη θέση του Τριπιέ (τραυματισμός στη γάμπα) και ο Αλμίρον αντικατέστησε τον Μέρφι στον πάγκο.

Ο Τζάκσον δίνει νωρίς προβάδισμα στην Τσέλσι

Αν και η Τσέλσι έχει κερδίσει μόνο ένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ένα στατιστικό στοιχείο έδωσε ελπίδα στους οπαδούς της: η τελευταία φορά που οι Δυτικοί Λονδρέζοι έχασαν εντός έδρας παιχνίδι στην Premier League ήταν τον Μάρτιο του 2001 (2:4 από τη Σάντερλαντ, ακολούθησαν 31 νίκες σε 37 παιχνίδια). Έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στην προσπάθειά τους να διευρύνουν τη σειρά. Ο Τζάκσον έστειλε με τη φτέρνα του το μακρινό σουτ του Πάλμερ στα δίχτυα (6ο). Με το 1-0 στην πλάτη τους, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στη συνέχεια, αν και χωρίς να απειλήσουν πραγματικά για γκολ.

Με τη Νιούκαστλ να μην καταφέρνει επίσης να πλησιάσει το γκολ, υπήρχαν πολλές ενδείξεις ότι η Τσέλσι θα έπαιρνε το προβάδισμα στο ημίχρονο μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που έλειπε για καιρό από ευκαιρίες. Στη συνέχεια, όμως, το παιχνίδι πήρε ξαφνικά ρυθμό χωρίς τον Γκόρντον (35), ο οποίος είχε προηγουμένως αντικατασταθεί λόγω τραυματισμού: Πρώτα ισοφάρισε ο Ίσακ (43), μετά ο Τζάκσον ήταν οφσάιντ όταν υποτίθεται ότι πέτυχε διπλό (45.+1), μετά ο Γουίλοκ έχασε το διπλό (45.+3) και τέλος ο Στέρλινγκ σούταρε στην αγκαλιά του Ντουμπράβκα (45.+5).

Πάλμερ για πέμπτη φορά με ασίστ και γκολ

Μετά την επανέναρξη, ο Πάλμερ αποδείχθηκε ακόμη πιο αδίστακτος. Αφού ο Almiron δεν κατάφερε να νικήσει τον Petrovic (47), ο νεαρός έστειλε την μπάλα στεγνά στη δεξιά γωνία από απόσταση (57) – η πέμπτη του ασίστ και γκολ σε ένα παιχνίδι φέτος. Οι γηπεδούχοι παραλίγο να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με τον Στέρλινγκ κατά τη διάρκεια του σύντομου διαστήματος πίεσης τους. Ωστόσο, ο Μπερν απομάκρυνε για τον Ντουμπράβκα, ο οποίος είχε ήδη νικηθεί, λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος (59′).

Με τον χρόνο να τελειώνει, οι “καρακάξες” αύξησαν φυσικά το ρίσκο τους – και οι γηπεδούχοι θα το εκμεταλλευτούν. Κατά τη διάρκεια μιας από τις αντεπιθέσεις που προέκυψαν, ο Joker Mudryk έβαλε τούνελ στον Schär, πέρασε τον Dubravka και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (76′).

Το θεαματικό τελείωμα του Μέρφι έρχεται πολύ αργά

Δεν ήταν όμως το τελικό γκολ, καθώς το θεαματικό τελείωμα του Murphy (90′) έκανε συναρπαστικές τις καθυστερήσεις. Ωστόσο, η ομάδα του Ποτσετίνο επέζησε αλώβητη από τα έξι επιπλέον λεπτά και κράτησε την Τσέλσι αήττητη στο 38ο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι της μέσα στον Μάρτιο.

Με τη νίκη αυτή η ενδέκατη ομάδα του Λονδίνου μείωσε τη διαφορά από τους γείτονές της στον πίνακα στον έναν βαθμό. Ωστόσο, η Τσέλσι έχει παίξει και ένα παιχνίδι λιγότερο μέχρι στιγμής

Οι Λονδρέζοι αντιμετωπίζουν εντός έδρας τη Λέστερ Σίτι στα προημιτελικά του Κυπέλλου FA την Κυριακή (13.45). Στον ίδιο γύρο, η Νιούκαστλ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μαν Σίτι το βράδυ του Σαββάτου (6.30μ.μ.)