Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΛάμψη έμπνευσης του Γκουντογκάν: Η Μπάρτσα αποτρέπει το λάθος ξεκίνημα στις καθυστερήσεις

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον δεύτερο αγώνα πρωταθλήματος. Χρειάστηκε πολλή υπομονή και το ωραίο πόδι του Ilkay Gündogan για να ξεπεράσει τον τερματοφύλακα της Κάντιθ, Conan

Το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος της Μπαρτσελόνα στο Ολυμπιακό Στάδιο -το Καμπ Νου ανακατασκευάζεται- δεν το παρακολούθησε από την άκρη του γηπέδου ο τιμωρημένος με κόκκινη κάρτα Xavi, αλλά παρόλα αυτά έβαλε τον μόλις 16χρονο Yamal στη θέση του επίσης τιμωρημένου με κόκκινη κάρτα Raphinha. Αυτός επρόκειτο να παίξει στην εξωτερική δεξιά πλευρά.

Μετά το 0-0 με τη Χετάφε στο ξεκίνημα, οι Καταλανοί ήταν ήδη λίγο πιεσμένοι ενόψει των δύο νικών της Ρεάλ Μαδρίτης, κι όμως οι φιλοξενούμενοι από το Κάντιθ είχαν την πρώτη ευκαιρία: Μετά από μόλις τρία λεπτά, ο κεντρικός αμυντικός Φάλι έπιασε την κεφαλιά από οξεία γωνία (3ο λεπτό).

Πάντα ο Κόναν

Στο επόμενο διάστημα η Μπάρτσα ανέπτυξε την τυπική κυριαρχία της Μπάρτσα, αλλά μόνο σπάνια οι πρωταθλητές δημιούργησαν την απαραίτητη διεισδυτική δύναμη. Μετά από πολύ χαλαρά τελειώματα των Κούντε (11ο), Πέντρι (15ο) και Λεβαντόφσκι (24ο), ήταν ο νεαρός Γιαμάλ που παραλίγο να τελειώσει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ο τερματοφύλακας της Κάντιθ, Κοναν, απέκρουσε το χαμηλό σουτ του γύρω από το δοκάρι (29ο).

Λίγο αργότερα ο Conan αντέδρασε ακόμη πιο έντονα, όταν μια σέντρα από το μισό γήπεδο που χτύπησε στον Koundé παραλίγο να πέσει στη μακρινή γωνία (34.). Ίσως ο τερ Στέγκεν να ένιωσε ότι προκλήθηκε από τις αποκρούσεις του συναδέλφου του, σε κάθε περίπτωση, λίγο μετά από αυτή τη σκηνή αποφάσισε εντυπωσιακά για τον εαυτό του ένα τετ-α-τετ με τον Ρότζερ (35.). Η Μπάρτσα έπρεπε να ανεβάσει στροφές.

Η Μπάρτσα ανέβασε επίσης στροφές και μετά την αλλαγή των τελικών ξεκίνησε ένα πραγματικό power play. Η Κάντιθ αντιστάθηκε γενναία, είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για αντεπίθεση με τον Ρότζερ (52.) – αλλά πλέον το προβάδισμα της FCB ήταν στον αέρα. Λεβαντόφσκι (46.) και Ρομέου (52.) αποκρούστηκαν από καλές θέσεις, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ανίσχυροι απέναντι στην κεφαλιά του Γκάβι. Η μπάλα όμως χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι (54.).

Το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα, απλά θέμα χρόνου; Η απρόσεκτα χαμένη ευκαιρία του Ράμος απέδειξε ότι οι Καταλανοί ήταν πάντα καλοί για γκολ με την αεικίνητη άμυνά τους (63.). Επιπλέον, επέτρεψαν στον εαυτό τους μια νηνεμία όσον αφορά τις ευκαιρίες, μόνο το μακρινό σουτ του Άμπντε ξύπνησε ξανά τον Κόναν (80ο).

Καθώς ο χρόνος τελείωνε, ο νεοφερμένος Γκουντογκάν είχε μια έκλαμψη έμπνευσης: Ο Γερμανός σήκωσε την μπάλα με ευαισθησία στο πεντάρι, όπου ο Πέντρι έτρεξε και πέρασε την μπάλα μέσα από τα πόδια του Κόναν (82ο). Η Μπαρτσελόνα είχε ακόμα ευκαιρίες με τους Νεγρέδο (87ο) και Ντάργουιν Μάτσις (90ο), αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζόκερ Τόρες διαμόρφωσε το τελικό 2:0. Η διαφορά από τη Ρεάλ Μαδρίτης παραμένει στους δύο βαθμούς