Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΚαι πάλι πολύ ακίνδυνη μακριά από την έδρα της: Η Μαν Γιουνάιτεντ...

Και πάλι πολύ ακίνδυνη μακριά από την έδρα της: Η Μαν Γιουνάιτεντ για τέταρτη συνεχόμενη φορά χωρίς νίκη εκτός έδρας

Ακόμη μια αποτυχία για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι “κόκκινοι διάβολοι” δέχθηκαν την πέμπτη εκτός έδρας ήττα τους στη σεζόν, χάνοντας με 2-1 στο Νότιγχαμ

“Είμαι σίγουρος ότι από εδώ και στο εξής θα πετύχει περισσότερα γκολ”, δήλωσε ο Έρικ τεν Χαγκ για τον Ράσμους Χόιλουντ στη συνέντευξη Τύπου πριν από την επίσκεψη στο Νότιγχαμ μετά το ντεμπούτο του γκολ στο 3-2 επί της Άστον Βίλα στην Premier League.

Ωστόσο, ο Δανός δεν ήταν σε θέση να επιβεβαιώσει αυτή τη δήλωση προς το παρόν: Ο 20χρονος δεν ήταν διαθέσιμος λόγω ασθένειας. Αντ’ αυτού, ο Αντονί ξεκίνησε στα δεξιά, ο Γκαρνάτσο πέρασε στα αριστερά και ο Ράσφορντ πήρε τη θέση του Χόιλουντ στο κέντρο της επίθεσης

Το σουτ του Γουάν-Μπισάκα συμβολίζει την ακίνδυνη φύση

Το γεγονός ότι οι Κόκκινοι Διάβολοι έβαλαν τέλος στο αρνητικό τους σερί (τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις) την ημέρα του Boxing Day ήταν ελάχιστα αισθητό στον αγωνιστικό χώρο. Δεν μπόρεσαν να βρουν καθόλου λύσεις απέναντι στο γενναίο πρέσινγκ της μεσαίας γραμμής των γηπεδούχων και ως εκ τούτου κατάφεραν να πετύχουν μόνο ένα σουτ στο στόχο στα πρώτα 45 λεπτά – το φινάλε ήταν εμβληματικό των επιθετικών τους προσπαθειών: Το απομακρυσμένο μακρινό σουτ του Γουάν-Μπισάκα κύλησε στα χέρια του Τέρνερ (33′).

Αν και οι Τρικαλινοί έκαναν έξι σουτ, ήταν εξίσου ακίνδυνα: ο Ονάνα δεν χρειάστηκε να επέμβει σοβαρά. Για το λόγο αυτό, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα μετά από ένα πολύ δύσκολο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ντομίνγκες παίρνει προβάδισμα με ψύχραιμο τελείωμα

Στην αρχή, τίποτα δεν άλλαξε μετά την επανέναρξη, μέχρι που ξαφνικά το δοκάρι κουνήθηκε: ο Νταλό σφυροκόπησε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι από μακριά (55′) – ένα ξυπνητήρι για τη Μαν Γιουνάιτεντ; Καθόλου!

Μετά από μια σύντομη συναισθηματική φάση (τρεις κίτρινες κάρτες σε τρία λεπτά), η μπάλα κατέληξε στα δικά τους δίχτυα. Στο τέλος μιας εύστοχα εκτελεσμένης κίνησης, ο Ντομίνγκες σκόραρε στην αριστερή γωνία (64′). Η Μάντσεστερ προσπάθησε να απαντήσει, αλλά, με εξαίρεση το ανεπιτυχές βολέ του Garnacho, έμεινε σε μεγάλο βαθμό ακίνδυνη (67′)

Ο Τέρνερ αποτρέπει την ισοφάριση στις καθυστερήσεις

Επομένως, δεν ήταν έκπληξη το γεγονός ότι η ισοφάριση ήταν αποτέλεσμα λάθους του Turner: ο τερματοφύλακας, ο οποίος είχε ήδη δείξει προβλήματα με την μπάλα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, έπαιξε την μπάλα στα πόδια του Garnacho. Ο τελευταίος κράτησε την εποπτεία για τον σκόρερ Ράσφορντ (78′) – ήταν το πρώτο εκτός έδρας γκολ από τα τέλη Νοεμβρίου (3:0 στην Everton FC).

Ωστόσο, η χαρά του γκολ δεν κράτησε πολύ. Αφού ο Turner απέκρουσε ένα μακρινό σουτ του Eriksen, ο Gibbs-White ολοκλήρωσε με επιτυχία την απευθείας αντεπίθεση από την άκρη της περιοχής του πέναλτι (82′) – 2:1. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς ο Turner κατάφερε να απομακρύνει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ένα εξ επαφής βολέ του Bruno Fernandes στα έντεκα λεπτά των καθυστερήσεων (90.+5).

Η Νότιγχαμ πανηγυρίζει την πρώτη νίκη επί της Μαν Γιουνάιτεντ από το 1994

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Μαν Γιουνάιτεντ, η οποία παραμένει στάσιμη στην έβδομη θέση, έχασε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι απέναντι στους Tricky Trees από το 1994 και τους άφησε χωρίς νίκη μακριά από την έδρα τους για τέταρτη συνεχόμενη φορά. Από την άλλη πλευρά, η Νότιγχαμ κέρδισε ανάσα στη μάχη του υποβιβασμού με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της

Οι Tricky Trees αντιμετωπίζουν την Μπλάκπουλ στο Κύπελλο FA την Κυριακή (3μμ). Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φιλοξενεί τη Δευτέρα (9.15μμ) τη Γουίγκαν.