Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Μπάρτσα έφυγε με το "μαύρο μάτι" από την έδρα της UD...

Η Μπάρτσα έφυγε με το “μαύρο μάτι” από την έδρα της UD Barbastro της τέταρτης κατηγορίας

Η Μπαρτσελόνα πέρασε στους 16 του Copa del Rey. Ωστόσο, οι Καταλανοί μόλις και μετά βίας γλίτωσαν με ένα μαυρισμένο μάτι στη νίκη τους με 3-2 στην έδρα της ομάδας τέταρτης κατηγορίας UD Barbastro

Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα Xavi έκανε πέντε αλλαγές μετά την ήττα με 2-1 στην UD Las Palmas – αλλά παρόλα αυτά παρέταξε μια αξιόλογη ομάδα. Αντί των Ζοάο Κανσέλο, Μπάλντε, Γκουντογκάν, Σέρτζι Ρομπέρτο και Λεβαντόφσκι, ξεκίνησαν οι Κρίστενσεν, Φορτ, Οριόλ Ρομέου, Φερμίν και Ζοάο Φέλιξ

Η Μπάρτσα κρατάει ζωντανό το Μπαρμπάστρο

Αναμενόμενο ήταν ότι η Μπάρτσα θα έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή – και έτσι έκανε. Ωστόσο, οι αρχικές προσπάθειές της έμειναν αρχικά χωρίς ανταμοιβή, εν μέρει επειδή οι αμυντικοί του Μπαρμπάστρο ρίχτηκαν σε κάθε ενέργεια (10ο) και ο τερματοφύλακας Αρνάου Φαμπρέγκα έσωσε ξανά και ξανά. Ωστόσο, νικήθηκε όταν ο Φερμίν σκόραρε από κοντά (18). Οι Καταλανοί έτρεξαν την μπάλα, αλλά δεν έλαμψαν. Επίσης, ήταν σε εγρήγορση στα μετόπισθεν στο πρόσωπο του Αραούχο, όταν κινδύνευαν (29).

Το 2-0 για την Μπάρτσα στην ανάπαυλα θα ήταν κάτι παραπάνω από άξιο, αλλά και οι διαιτητές είχαν κάτι εναντίον τους, όταν ακύρωσαν το γκολ του Ζοάο Φέλιξ ως οφσάιντ (42′) – μια δύσκολη απόφαση. Δεν υπήρχε VAR. Μετά την ανάπαυλα, χρειάστηκαν μόλις έξι λεπτά για να σημειωθεί το επόμενο γκολ: ο Ραφίνια μετέτρεψε σε πάσα του Φορτ (51). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έγιναν λίγο πιο επιθετικοί στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκόνπι σκόραρε αμέσως μετά την ανάπαυλα (46′), πριν ο Άντρια ντε Μέσα πετύχει ουσιαστικά την ισοφάριση (60′). Αλλά ακόμα και αυτό το γκολ μπορεί να μην είχε σταθεί με VAR, καθώς η ασίστ έγινε με αγκωνιά και ο σκόρερ ήταν επίσης σε θέση οφσάιντ

Δύο γκολ με πέναλτι στις καθυστερήσεις

Στη συνέχεια η πίεση της Μπάρτσα υποχώρησε και οι φιλοξενούμενοι ένιωσαν την ευκαιρία να αντεπιτεθούν. Δεν τα κατάφεραν, αν και μια κραυγαλέα λάθος πάσα του Γκουντογκάν, που έδωσε κόρνερ στους γηπεδούχους, παραλίγο να οδηγήσει στην ισοφάριση. Ο Ισραέλ Γκαρσία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ (80′).

Στο 87ο λεπτό, ο διαιτητής έδειξε το σημείο, επειδή ο Χαβίτο είχε το χέρι του πολύ ψηλά όταν ο Λεβαντόφσκι έπιασε την κεφαλιά. Ο Πολωνός ανέβηκε μόνος του και σκόραρε αυτό που υποτίθεται ότι ήταν η λύτρωση. Υποτίθεται, γιατί το Μπαρμπαστρό κέρδισε και πέναλτι στις καθυστερήσεις μετά από ανατροπή του Φερμίν Κρέσπο. Ο Μαρκ Πρατ σκόραρε ξανά στο 90ο + 3ο λεπτό για να αποκαταστήσει την ισοπαλία. Ωστόσο, ο χρόνος τελείωσε για τους αουτσάιντερ και η Μπάρτσα τελικά γλίτωσε με το “μαύρο μάτι”.

Το επόμενο παιχνίδι της θα δώσει η Μπαρτσελόνα την Πέμπτη – από τις 8μμ στον ημιτελικό του Supercopa με την CA Οσασούνα.