Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Μουρίνιο μαλώνει δύο φορές και αποβάλλεται - Ο Ντιμπάλα μπορεί να...

Ο Μουρίνιο μαλώνει δύο φορές και αποβάλλεται – Ο Ντιμπάλα μπορεί να στηριχθεί

Στο τέλος της 19ης αγωνιστικής της Serie A, οι γείτονες Αταλάντα Μπέργκαμο και AS Roma βρέθηκαν αντιμέτωπες στη μάχη για τις διεθνείς θέσεις. Μακριά από δύο γκολ, ο Ζοζέ Μουρίνιο έγινε για άλλη μια φορά πρωτοσέλιδο

Ο προπονητής της Ρόμα, Ζοζέ Μουρίνιο, έμεινε με το στόμα ανοιχτό στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς – μέσα στην εβδομάδα, είχε έρθει από το 1-0 και είχε κερδίσει με 2-1 την ομάδα της Serie B US Cremonese στους 16 του Coppa Italia. Για άλλη μια φορά με τον διαιτητή. Ο Αουρέλιο Αουρελιάνο, ο οποίος διαιτήτευσε την αναμέτρηση της AS με την Αταλάντα Μπέργκαμο στο τέλος της 19ης αγωνιστικής, δεν τιμώρησε ως φάουλ και άρα ενδεχομένως ως φρένο έκτακτης ανάγκης ένα σπρώξιμο του πρώην παίκτη της Σάλκε Κολάσινατς προς τον Ντιμπάλα, ο οποίος είχε την κατοχή της μπάλας, λίγο πριν από την ανάπαυλα. Ούτε το VAR παρενέβη, με τον “The Special One” να δέχεται αντ’ αυτού κίτρινη κάρτα για τα παράπονά του.

Το σφύριγμα θα μπορούσε να είχε σφυρίξει, καθώς ο Κολάσινατς δεν είχε κάνει καμία κίνηση προς την μπάλα, αλλά η απόφαση έμεινε. Όπως και το γεγονός ότι μια ομάδα της Ρόμα που κυριάρχησε στο πατροπαράδοτο Stadio Olimpico το βράδυ της Κυριακής, απλά δεν μπόρεσε να μετατρέψει την υπεροχή της σε προβάδισμα

Στην πραγματικότητα, η Αταλάντα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι, η οποία είχε επίσης ζήτηση στο κύπελλο κατά τη διάρκεια της εβδομάδας (3-1 επί της Sassuolo Calcio), πήρε ένα αιφνιδιαστικό προβάδισμα. Μετά από σέντρα του Μιράντσουκ, ο οποίος είχε μετακινηθεί προς τα έξω, ο Κουπμέινερς στάθηκε στο κέντρο απέναντι στον υπερβολικά παθητικό Κάρσντορπ και πλάσαρε με το κεφάλι για το 1:0 (8ο λεπτό). Αργότερα, ο de Ketelaere παραλίγο να κάνει το 2:0, αλλά ο τερματοφύλακας της AS, Rui Patricio, έκανε εξαιρετική απόκρουση (22ο λεπτό)

Ο Ντιμπάλα σκοράρει από το σημείο

Μέχρι εκεί όμως έφτασε η επίθεση του Μπέργκαμο, η οποία αποκλείστηκε για μεγάλα διαστήματα από τους Μαντσίνι, Κριστάντε & Co. Η επιθετική μονάδα των Τζιαλορόσι, με επίκεντρο τον ευκίνητο Ντιμπάλα που δύσκολα ξεχωρίζει από την μπάλα, πρόσφερε πολύ περισσότερα, έστω και αν συχνά έλειπε η τελική πάσα. Υπήρχαν ακόμα ευκαιρίες, αλλά ο τερματοφύλακας της Αταλάντα, Καρνεζέκι, ήταν ο άνθρωπος της στιγμής. Ο τερματοφύλακας απέκρουσε τον Λουκάκου (21ο) και μια ύπουλα αποκρούσμενη σέντρα του Ντιμπάλα (21ο) – ήταν επίσης τυχερός που ο Ντιμπάλα δεν κατάφερε να χτυπήσει την μπάλα από την καλύτερη θέση (33ο) και ένας συμπαίκτης του έσωσε πάνω στη γραμμή μετά το τελείωμα του Κάρσντορπ (35ο).

Γιατί πήγε ακόμα στην ανάπαυλα με 1:1; Επειδή ο επαγγελματίας Ruggeri της Μπέργκαμο τέντωσε κωμικά το πόδι του όταν ο Karsdorp έκανε το σουτ που μόλις περιγράφηκε και χτύπησε τον αντίπαλό του στο πόδι με τα καρφιά του. Το αποτέλεσμα ήταν πέναλτι, το οποίο δεν έχασε ο Ντιμπάλα με ένα σίγουρο σουτ στη δεξιά γωνία (39′). Αυτό έμελλε να είναι το σκορ στην ανάπαυλα, εν μέρει επειδή το σπρώξιμο του Kolasinac στον Dybala στις καθυστερήσεις δεν οδήγησε σε σφύριγμα

Ο Μουρίνιο πηδάει και βλέπει κόκκινη

Το δεύτερο ημίχρονο λέγεται γρήγορα: Για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν συνέβη τίποτα, εκτός από μισοτελειωμένες τελικές ή ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Ντιμπάλα δίπλα από τα δεξιά (56ο). Αντιθέτως, οι δύο ομάδες μπλέχτηκαν η μία στα πόδια της άλλης, έγιναν φάουλ και ελάχιστα ρίσκα

Ο μεγάλος αριθμός αλλαγών δυσχέρανε ακόμη περισσότερο την ήδη σχεδόν ανύπαρκτη ροή του παιχνιδιού. Μόνο στα τελευταία στάδια οι Ρωμαίοι ανέβασαν και πάλι στροφές, στοχεύοντας στο 2:1 και δημιουργώντας ευκαιρίες στην πορεία. Ωστόσο, ο Λουκάκου αστόχησε μία φορά από δύσκολη θέση (80′), πριν ο Βέλγος σουτάρει πάνω δεξιά (82′) και αργότερα παραλίγο να ξεφύγει στις καθυστερήσεις και να μην σφυρίξει για υποτιθέμενο φάουλ. Αυτό αναστάτωσε για άλλη μια φορά τον Μουρίνιο, ο οποίος έβρισε ξανά, έτρεξε στον αγωνιστικό χώρο, πήδηξε μια φορά στο χορτάρι από θυμό και είδε λίγο αργότερα την επόμενη κάρτα για αυτή την κακή συμπεριφορά – κόκκινη και αποβολή για τον “The Special One”, όχι για πρώτη φορά στη θητεία του στη Ρόμα

Στο τέλος, ο πίνακας του Olimpico έγραφε 1:1 – πολύ λίγο και για τους δύο συλλόγους στη μάχη για διεθνείς διακρίσεις. Το ντέρμπι της πόλης περιμένει τη Ρόμα στα προημιτελικά του Coppa Italia την Τετάρτη το απόγευμα (6μμ), επίσης στη Λάτσιο Ρώμης. Η Αταλάντα είναι επίσης ανάμεσα στις οκτώ τελευταίες ομάδες και θα αντιμετωπίσει τη Μίλαν λίγες ώρες αργότερα στο Σαν Σίρο (9 μ.μ.).