Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Μπάγερν δεν έχει απάντηση στον Τζέιμς: Η Μονακό χαίρεται στο Μόναχο

Η Μπάγερν δεν έχει απάντηση στον Τζέιμς: Η Μονακό χαίρεται στο Μόναχο

Η Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφερε να γυαλίσει το ρεκόρ της στην Ευρωλίγκα απέναντι στην AS Μονακό το βράδυ της Παρασκευής – και παραδέχτηκε την εντός έδρας ήττα.

Η Μπάγερν έχασε μια θέση στην πρώτη δεκάδα της Ευρωλίγκας. Ο σύλλογος του Μονάχου υπέστη την ένατη ήττα του στο 16ο παιχνίδι του από την AS Monaco με 80:91 (31:46). Ο Σιλβέν Φρανσίσκο ήταν ο καλύτερος σκόρερ της FCB στο BMW Park με 21 πόντους. Εκτός από τον Γάλλο, μόνο ο Κάρσεν Έντουαρντς σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχους (16). Αντίθετα, τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους φιλοξενούμενους: ο Μάικ Τζέιμς τους ξεπέρασε όλους με ισχυρούς 28 πόντους, ο Ελί Οκόμπο σημείωσε 19, ο Άλφα Ντιαλό 13 και ο Τζον Μπράουν 12.

Ενώ οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα ισόπαλοι με τη Μονακό στο πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στον εθνικό ποδοσφαιριστή Mats Hummels, βρέθηκαν πίσω με μεγαλύτερη διαφορά στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο βαθύς πάγκος ήταν ιδιαίτερα αισθητός για τους φιλοξενούμενους. Το Μόναχο ήταν ήδη 15 πόντους πίσω στην ανάπαυλα

Μετά την επανέναρξη, η Μπάγερν έχασε και πάλι πάρα πολλά καλάθια, αλλά σίγουρα είχε τις στιγμές της και πάλεψε να επιστρέψει στους επτά πόντους. Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι αποδείχθηκαν πιο ανθεκτικοί, έδρασαν πιο αποτελεσματικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά γονάτισαν το Μόναχο με επιβλητικό τρόπο.

Η ήττα αυτή αφήνει την FC Bayern στη δωδέκατη θέση του πίνακα, ενώ η AS Monaco, που πέρυσι εισέβαλε με εντυπωσιακό τρόπο στο Final Four του τουρνουά, επέστρεψε στην έκτη θέση. Η νίκη των φιλοξενούμενων ήταν απολύτως δίκαιη, καθώς η ομάδα του πρώην παίκτη της BBL και προπονητή της Άλμπα Βερολίνου, Σάσα Ομπράντοβιτς, είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια.

Μπάγερν Μονάχου – AS Μονακό 80:91 (31:46)

Οι καλύτεροι σκόρερ της Μπάγερν Μονάχου: Φρανσίσκο (21 πόντοι), Έντουαρντς (16)
AS Μονακό: Τζέιμς (28), Οκόμπο (19), Ντιαλό (13), Μπράουν (12)