Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Λάτσιο έσπασε τη Νάπολι: Το γκολ του Καμάντα χάλασε το ντεμπούτο...

Η Λάτσιο έσπασε τη Νάπολι: Το γκολ του Καμάντα χάλασε το ντεμπούτο του Λίντστρομ

Η αντιπρωταθλήτρια Λάτσιο Ρόμα προκάλεσε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα στην πρωταθλήτρια Νάπολι το βράδυ του Σαββάτου. Κανείς δεν θα το περίμενε αυτό πριν από το παιχνίδι – και πιθανότατα και μετά τα πρώτα 45 λεπτά

Οι συνθήκες δεν θα μπορούσαν να είναι πιο διαφορετικές, αν και το βράδυ του Σαββάτου στο “Diego Armando Maradona” οι πρωταθλητές υποδέχθηκαν την εν ενεργεία δευτεραθλήτρια. Όμως, ενώ η Νάπολι ήταν πειστική στην προετοιμασία της, κερδίζοντας τα δύο πρώτα παιχνίδια της σεζόν, η Λάτσιο είχε χάσει τόσο στο Λέτσε (1:2) όσο και στην έδρα της CFC Γένοβα (0:1)

Και εκτός από μία σκηνή, τα πρώτα 45 λεπτά έδειχναν ότι η τάση των δύο ομάδων θα συνεχιζόταν. Η Νάπολι όρμησε σαν φωτιά, αλλά ο Καρατσκέλια (3ο, 21ο) και ο Οσιμέν (13ο) δεν είχαν την τελική ακρίβεια. Η Λάτσιο ουσιαστικά δεν είχε πάρει θέση στο τελικό τρίτο της αντιπάλου μέχρι το 30ό λεπτό. Και τότε οι Himmelblauen πέτυχαν ξαφνικά ένα ονειρικό γκολ: ο Φελίπε Άντερσον πέρασε με φόρα από τη βασική γραμμή και βρήκε τον Λουίς Αλμπέρτο στο ύψος του πενταμέτρου, ο οποίος με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στη μικρή γωνία (30.).

Ήταν ένα ξεχωριστό γκολ για τον Ισπανό: μόνο αυτός και ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα έχουν δώσει τουλάχιστον ένα γκολ και μία ασίστ στις τελευταίες οκτώ σεζόν στη Serie A. Αλλά ο Λουίς Αλμπέρτο δεν είχε πολύ χρόνο να χαρεί: η Νάπολι αντεπιτέθηκε λυσσαλέα και στάθηκε τυχερή – το σουτ του Ζελίνσκι από τη δεύτερη γραμμή αποκρούστηκε δύο φορές για την ισοφάριση (32.).

Η Νάπολι θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα πριν από την ανάπαυλα, αλλά μετά από εξαιρετική προετοιμασία του αρχηγού ντι Λορέντζο, ο προωθημένος Ολιβέιρα κυνήγησε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (40.). Μετά την ανάπαυλα, η Λάτσιο έδρασε πιο θαρραλέα και ανταμείφθηκε γρήγορα. Ο Φελίπε Άντερσον βρήκε τον Καμάντα στην άκρη του πέναλτι, ο οποίος από μισοαριστερή θέση συγκόλλησε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία (52.). Ήταν το πρώτο γκολ στη Serie A για τον Ιάπωνα παίκτη, ο οποίος έφυγε με ελεύθερη μεταγραφή από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης το καλοκαίρι.

Λίγο αργότερα, ο Καμάντα αναγκάστηκε να σταματήσει, καθώς ο Γκουεντουζί, ο οποίος είχε υπογράψει την Ημέρα της Λήξης της Προθεσμίας, πήρε νωρίς την ευκαιρία να αποδείξει την αξία του. Και ο Γάλλος την εκμεταλλεύτηκε εντυπωσιακά: Ο πρώην Ερθιανός έστειλε αρχικά στον δρόμο τον Ζακάνι, ο οποίος νίκησε τον Μερέτ (67.), πριν ο ίδιος ο Γκουεντουζί στείλει την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία (71.). Ένα εμπόδιο σε αυτό που θα έπρεπε να είναι ένα λαμπρό ντεμπούτο: και τα δύο γκολ ακυρώθηκαν για οφσάιντ.

Ο Λίντστρομ έχει το γκολ της ισοφάρισης στο πόδι του στο τελευταίο δευτερόλεπτο

Έτσι, το 1:2 ήταν ακόμα “μόνο” στο ντεμπούτο του Lindström στο 75ο λεπτό, αλλά η Νάπολι με κάποιο τρόπο έβγαλε την πρίζα από το γκολ του Καμάντα. Τίποτα δεν δούλευε πια για τους Ιταλούς του Νότου. Ακίνδυνη επιθετικά, ευάλωτη αμυντικά – έτσι έπρεπε να περιγράψει κανείς την ανεξήγητη εμφάνιση της Νάπολι στο δεύτερο ημίχρονο. Αντιθέτως, ο Ζακάνι είχε και πάλι το 3:1 στο πόδι, αλλά αστόχησε λίγο δεξιά (85ο).

Και έτσι η Λάτσιο άφησε την πόρτα ανοιχτή χωρίς λόγο. Ο Lindström παραλίγο να περάσει, αλλά μετά από πάσα του Juan Jesus, ο Δανός κυνήγησε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι από κοντά (90.+6). Έτσι, η περιπέτεια στη Serie A ξεκινάει για τον πρώην παίκτη της Φρανκφούρτης με ένα ανάχωμα.

Η μόνη ομάδα που έχει πάρει τους εννέα βαθμούς από τα τρία πρώτα παιχνίδια είναι η Μίλαν. Μετά τη διεθνή διακοπή, η Νάπολι θα πρέπει να δείξει ένα διαφορετικό πρόσωπο για να συμβαδίσει με τους Ροσονέρι. Ειδικά επειδή την περιμένουν τρία εκτός έδρας παιχνίδια: στην CFC Τζένοα (16 Σεπτεμβρίου), στην κορυφαία κατηγορία στη Σπόρτινγκ Μπράγκα (20 Σεπτεμβρίου) και στην FC Bologona στα τέλη Σεπτεμβρίου.