Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Χάαλαντ σκοράρει τρεις φορές: Η αποτελεσματική Μάνσιτι νίκησε ξεκάθαρα τη Φούλαμ

Η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στον τέταρτο αγώνα πρωταθλήματος. Κόντρα στη Φούλαμ, οι πρωταθλητές ήταν ρεαλιστές και είχαν το VAR με το μέρος τους, μαζί με τον τρίποντο Χάαλαντ

Η Μάντσεστερ Σίτι άργησε ασυνήθιστα να μπει στο παιχνίδι με την Fulham FC το Σάββατο, με τον Παλίνια να απουσιάζει από την αποστολή μετά την αναπάντεχη μετακίνησή του από την Μπάγερν. Με τον νεοαποκτηθέντα Ντόκου να κάνει το ντεμπούτο του με την αρχική ενδεκάδα, το κατά τα άλλα κυρίαρχο παιχνίδι των Σκαϊμπλούχων άργησε να πάρει μπρος.

Ο Ρεμ απαντάει στον Άλβαρεζ με την επιστροφή του στο πόστο

Χρειάστηκε να περάσουν 30 ολόκληρα λεπτά απουσία του Πεπ Γκουαρντιόλα, ο οποίος έκανε εγχείρηση στην πλάτη, για να κυλήσει η πρώτη τυπική επίθεση της Σίτι – και να της δώσει αμέσως το προβάδισμα: ο Κόβατσιτς πέρασε στον Χάαλαντ, ο οποίος βρήκε κάπως απρόθυμα τον Άλβαρεζ. Ο Ελ Αράνα εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (31ο).

Ωστόσο, το 1:0 δεν κράτησε πολύ, μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Ρεμ έσπρωξε στα δίχτυα ένα κόρνερ και ισοφάρισε (33.). Παρέμεινε ένα ασυνήθιστο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άφησαν επανειλημμένα χώρους στους “κότατζερς”, τους οποίους δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν λόγω σχεδόν αμελών λανθασμένων μεταβιβάσεων.

Akanji offside? VAR με το μέρος του Άκε

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα τιμωρήθηκε γι’ αυτό με τον πλέον αμφισβητήσιμο τρόπο. Ο Aké έκανε νεύμα σχεδόν με το σφύριγμα του ημιχρόνου, αλλά ο Akanji ήταν ξεκάθαρα οφσάιντ και είχε αποφύγει την μπάλα τόσο αργά που η καθυστερημένη αντίδραση του Leno ήταν ξεκάθαρα ορατή (45.+5). Το VAR, ωστόσο, δεν έμεινε ικανοποιημένο από την ενέργεια του Ελβετού διεθνή. Μετά από μακρά επανεξέταση, ο Μάικλ Όλιβερ υπέδειξε τελικά το κέντρο και η Σίτι πήγε στην ανάπαυλα με το 2-1.

Μετά την ανάπαυλα, η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε ελάχιστα. Η ManCity έπαιξε ανώτερα, αλλά της έλειπε η τελική αποφασιστικότητα. Οι τριπλοί νικητές όμως ήταν παγωμένοι. Με την τρίτη πραγματική ευκαιρία του αγώνα, ο Χάαλαντ, που ήταν σχεδόν αόρατος μέχρι τότε, πήρε την προκαταρκτική απόφαση σε ασίστ του Άλβαρεζ και νίκησε τον Λένο για το 3:1 (58ο).

Τρίποντο του Χάαλαντ για την απόφαση

Ο πρώην παίκτης της Ντόρτμουντ και ο εν ενεργεία παγκόσμιος πρωταθλητής έμελλε να παραμείνουν οι καθοριστικές φιγούρες σε μια ομάδα που πλέον δρούσε με περισσότερη ορμή. Πρώτα ο Χάαλαντ έβαλε και πάλι για τον Άλβαρεζ, απέναντι στον οποίο ο Ντιόπ απέκρουσε (64ο). Στη συνέχεια ο Γάλλος άργησε πολύ απέναντι στον Αργεντινό και προκάλεσε πέναλτι, το οποίο ο Χάαλαντ αξιοποίησε για το καθοριστικό 4:1 (70.).

Ακολούθησε μια τελική φάση που δεν προσέφερε μεγάλη ροή λόγω των πολλών αλλαγών, στην οποία η Φούλαμ έδειξε και πάλι προσοχή. Ο Έντερσον ήταν εύστοχος απέναντι στον Χιμένεθ (74.), πριν ο Χάαλαντ πετύχει το τρίτο του γκολ στις καθυστερήσεις για το 5:1 (90.+5). Αυτό που έμεινε ήταν μια πανάξια νίκη για μια αποτελεσματική ομάδα της ManCity, η οποία πήγε στη διεθνή διακοπή ως πρωτοπόρος του πρωταθλήματος με ρεαλισμό και χαλάρωση, χωρίς να χάσει ούτε έναν βαθμό.

Μετά τη διεθνή διακοπή, οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν σταδιακά: Το Σάββατο, 16 Σεπτεμβρίου, οι Skyblues θα υποδεχτούν τη Γουέστ Χαμ από τις 4 μ.μ., ενώ η Φούλαμ θα υποδεχτεί την ίδια ώρα τη Λούτον Τάουν.