ΑρχικήUncategorizedΗ ιδέα του Xabi Alonso; Πώς οι εφεδρικές μπάλες ασκούν πίεση στη...

Η ιδέα του Xabi Alonso; Πώς οι εφεδρικές μπάλες ασκούν πίεση στη Μπάγερν

Στο ποδόσφαιρο, κάθε μέσο είναι πλεονέκτημα. Στη Λεβερκούζεν, ακόμα και οι εφεδρικές μπάλες ασκούν πίεση. Αλλά σε αντίθεση με άλλους συλλόγους, η Bayer 04 δεν έχει ακόμη εκμεταλλευτεί πλήρως τις τακτικές δυνατότητες που κρύβονται μέσα της

Η Bayer 04 Leverkusen είναι μια ομάδα που της αρέσει να φθείρει τους αντιπάλους της. Η ομάδα του Xabi Alonso χρησιμοποιεί το ποδόσφαιρο κατοχής και την ταχύτητα των πασών της για να φθείρει τους αντιπάλους της, αναγκάζοντάς τους να τρέχουν μέχρι να δημιουργηθεί χώρος ή πέρασμα. Και τότε είναι που οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος χτυπούν με τη μεγάλη ατομική τους ποιότητα

Η καταστροφική προσέγγιση αποτυγχάνει

Μια λεπτομέρεια που βοηθάει την Bayer. Αλλά ο εργοστασιακός σύλλογος απέχει πολύ από το να εξαντλήσει τις δυνατότητες αυτού του στυλιστικού εργαλείου. Στον αγώνα της δεύτερης κατηγορίας μεταξύ της Holstein Kiel και της HSV (4-2) το Σάββατο, για παράδειγμα, στο πρώτο ημίχρονο τοποθετήθηκαν τρεις μπάλες σε απόσταση λίγων μέτρων μεταξύ τους στη γραμμή του γηπέδου κοντά στην περιοχή πέναλτι του Αμβούργου, για να μπορέσουν οι επαγγελματίες της Holstein να συνεχίσουν γρήγορα το παιχνίδι. Μετά το ημίχρονο, όταν το σκορ ήταν 2-0 υπέρ των γηπεδούχων, μόνο μία μπάλα ήταν διαθέσιμη σε αυτό το σημείο, η οποία ήταν υπεραρκετή.

Στο Λεβερκούζεν, η μπάλα ήταν ομοιόμορφα κατανεμημένη σε όλο το 90λεπτο, ανεξάρτητα από το σκορ. Μένει να δούμε αν η Bayer και ο Xabi Alonso θα εφαρμόσουν αυτή την τακτική και απέναντι σε πιο δυνατούς αντιπάλους