Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕπτά λεπτά είναι αρκετά για την Ίντερ κόντρα στην Ούντινε

Επτά λεπτά είναι αρκετά για την Ίντερ κόντρα στην Ούντινε

Η Ίντερ Μιλάνου δυσκολεύτηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα απέναντι στην Ουντινέζε Κάλτσιο, τότε ένα τράβηγμα της φανέλας άλλαξε τα πάντα και μέσα σε επτά λεπτά οι Νερατζούρι έβαλαν πλώρη για τη νίκη

Ο προπονητής της Ίντερ, Σιμόνε Ιντζάγκι, έκανε δύο αλλαγές μετά το 3-0 στη Νάπολη: ο Μπίσεκ και ο Μπαστόνι, ο οποίος επέστρεψε μετά από περισσότερο από ένα μήνα τραυματισμού, αντικατέστησαν τους ντε Βράι και Ντάμφρις.

Ο προπονητής της Ούντινε, Γκαμπριέλε Τσιόφι, προχώρησε σε μία μόνο αλλαγή στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με την ισοπαλία 3-3 κόντρα στην Ελλάς Βερόνα: Ο Λούκα ξεκίνησε στο κέντρο της επίθεσης για την επιτυχία

Η

Inter ήταν η κυρίαρχη ομάδα από την αρχή, με την Udine να επικεντρώνεται στην προστασία της δικής της εστίας. Για μεγάλο χρονικό διάστημα, η άμυνα της Φρίουλι κατάφερε να το κάνει αυτό αρκετά καλά – με μία εξαίρεση: Στο 11ο λεπτό, μια κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνεθ χτύπησε στο δεξί δοκάρι.

Η εικόνα παρέμεινε η ίδια: Η Ίντερ πίεσε την Ούντινε πίσω στην περιοχή της και παραλίγο να βγάλει μια φάση ισχύος. Ωστόσο, οι Νερατζούρι δεν δημιούργησαν πραγματικά σημαντικές ευκαιρίες, με την Ούντινε να ενοχλεί μάλλον με τη συμπαγή άμυνά της. Ωστόσο, ένα πλιάτσικο έμελλε να τα αλλάξει όλα

Μέσα σε επτά λεπτά, η Ίντερ πήρε την πρόωρη απόφαση

Διότι στο 33ο λεπτό, ο Πέρεζ κράτησε τον Λαουτάρο Μαρτίνεθ μέσα στην περιοχή του πέναλτι. Ήταν τόσο ξεκάθαρο που ο διαιτητής Μάρκο ντι Μπέλο έπρεπε να σφυρίξει αμέσως πέναλτι και όχι μόνο μετά την παρέμβαση του VAR. Όπως και να ‘χει – μετά από λίγα λεπτά, ο Καλχάνογλου είχε την ευκαιρία να δράσει και μετέτρεψε με ασφάλεια σε 1:0 (37’).

Τότε έσπασαν τα αναχώματα στην Ούντινε, η άμυνα, που ήταν τόσο δυνατή μέχρι εκείνη τη στιγμή, κατέρρευσε σε κορμό – ο Dimarco παρουσίασε στη συνέχεια την απόδειξη με ένα ξερό αριστερό σουτ (42) και ο Thuram εντελώς αμαρκάριστος μπροστά από την εστία (44).

Λίγα ή σχεδόν τίποτα δεν συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο: με το ασφαλές προβάδισμα πίσω της, η Ίντερ το πήρε χαλαρά, αλλά και η Ούντινε δεν έσφυζε ακριβώς από επιθετική ενέργεια.

Και έτσι πέρασε η ώρα, που διακόπηκε μόνο από τις πολυάριθμες αλλαγές. Στο 69ο λεπτό, η μπάλα βρέθηκε και πάλι στα δίχτυα. Ωστόσο, ο σέντερ φορ της Ούντινε, Λούκα, ήταν οφσάιντ όταν τελείωσε και το γκολ ακυρώθηκε ορθώς.

Ωστόσο, η Ίντερ είχε ακόμα ένα highlight στη φαρέτρα της: Στο 84ο λεπτό, ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ κέρδισε την μπάλα στον κεντρικό κύκλο απέναντι στον Παγιέρο. Ο αρχηγός της Ίντερ είχε τη δυνατότητα να περπατήσει στη μέση του γηπέδου και να σουτάρει ανενόχλητος. Ήταν μια απλή ρουτίνα για τον παγκόσμιο πρωταθλητή.

Το σκορ παρέμεινε 4-0 – η Ίντερ υπερασπίστηκε το προβάδισμά της στην κορυφή του πίνακα μπροστά από τη Γιουβέντους, ενώ η Ούντινε παρέμεινε βαθιά στο υπόγειο

Η Ίντερ επιστρέφει στη δράση την ερχόμενη Τρίτη, όταν αντιμετωπίζει τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο τελευταίο παιχνίδι των ομίλων του Champions League στις 21:00. Η Ούντινε αντιμετωπίζει τη Σασουόλο την Κυριακή (3μμ).