Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο γκολ του Μπέλινγκχαμ δεν ήταν αρκετό: Το χτύπημα του Αϊτόρ Ρουίμπαλ...

Το γκολ του Μπέλινγκχαμ δεν ήταν αρκετό: Το χτύπημα του Αϊτόρ Ρουίμπαλ φέρνει ισοπαλία στην Μπέτις απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να αποσπάσει μόνο ισοπαλία στη Ρεάλ Μπέτις για τη La Liga. Μετά το πρώτο γκολ του Μπέλινγκχαμ, όλα έδειχναν να πηγαίνουν σύμφωνα με το σχέδιο – μέχρι που σκόραρε ο Αϊτόρ Ρουίμπαλ. Στο τέλος, ένας πρώην Μαδριλένος παραλίγο να γίνει ο νικητής του αγώνα

Ο προπονητής της Ρεάλ, Κάρλο Αντσελότι, προχώρησε σε δύο αλλαγές μετά το 2-0 επί της Γρανάδα, με τον Βάσκεθ να μπαίνει στη θέση του τραυματία Καρβαχάλ και τον Μόντριτς να αντικαθιστά τον Ζοσελού (στον πάγκο). Ο προπονητής της Μπέτις, Μανουέλ Πελεγκρίνι, επέλεξε και πάλι τον πρώην Βασιλιά Ίσκο (2013-2022) στο νούμερο δέκα

Αν και οι Blancos ταξίδεψαν στη Σεβίλλη με πέντε σερί νίκες και αήττητο σερί 13 αγώνων πίσω τους, ήταν σαφές ότι η Betis σίγουρα δεν θα ήταν εύκολη υπόθεση. Η Μπέτις είχε φέρει ισοπαλία στα τρία από τα πέντε προηγούμενα παιχνίδια της χωρίς να δεχτεί γκολ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήλεγχε τα πρώτα στάδια και κυρίως τη μεσαία γραμμή, αλλά στη συνέχεια η πορεία προς τα εμπρός ήταν κυρίως πάνω από όλα. Ο Ροντρίγκο ήταν ο πιο εμφανής παίκτης στα πρώτα στάδια, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Στην αντίπερα όχθη, ο Ίσκο έβγαλε για τον πρώην παίκτη της Μουνάιχ, Ρόκα, ο οποίος δεν δοκίμασε ιδιαίτερα τον Λουνίν (3ος).

Δεν μετράει το γκολ του Μπραχίμ Ντίαζ – Ο Αγιόζε δοκιμάζει τον Λούνιν

Δεν υπήρχαν πολλά άλλα να δούμε στους χώρους των πέναλτι. Το γκολ του Μπραχίμ Ντίαζ προκάλεσε τη μεγαλύτερη κατακραυγή, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ (17′).

Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη ευκαιρία ενός κατά τα άλλα αδιάφορου πρώτου ημιχρόνου στο 32ο λεπτό, αλλά ο Λουνίν, που έπαιξε και πάλι στη θέση του Κέπα, απέκρουσε με δύναμη τον Αγιόζε (32′).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εξίσου κουραστικά με το πρώτο – αλλά μετά ήρθε ο Μπέλινγκχαμ: Η πάσα του Άγγλου έξω από την περιοχή ξεκίνησε από τον ίδιο, στη συνέχεια ο Μπραχίμ Ντίαζ έβγαλε την μπάλα με το κουτάλι υπέροχα μέσα στο πέναλτι. Ο Μπέλινγκχαμ έτρεξε, πήρε ιδανικά την μπάλα και με πλασέ πήρε το προβάδισμα (53′).

Οι “λευκοί” έδειχναν πλέον να έχουν τα πάντα υπό έλεγχο, αλλά στη συνέχεια σοκαρίστηκαν: ο Αϊτόρ Ρουίμπαλ έμεινε ανενόχλητος 20 μέτρα από το τέρμα και σούταρε την μπάλα στην οριζόντια γωνία σε όλο το μήκος (66′).

Οι Blancos απογοητεύουν επιθετικά – Ο Ίσκο με κεφαλιά στο δοκάρι

Έτσι, ξαναγυρίσαμε στο σημείο μηδέν – και παρότι η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έδειχνε σοκαρισμένη, ο χρόνος κυλούσε σιγά σιγά και το μεγάλο γκολ αργούσε ακόμα να έρθει. Και άργησε πολύ να έρθει – τόσο πολύ, μάλιστα, που ο διαιτητής Cesar Soto Grado σφύριξε τη λήξη του ματς καθώς έληγαν τα 90 λεπτά και οι καθυστερήσεις. Και οι “ασπρόμαυροι” θα μπορούσαν να είναι και χαρούμενοι, καθώς ο πρώην παίκτης της Μαδρίτης Ίσκο, από όλους τους ανθρώπους, έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι στις καθυστερήσεις (90.+1).

Η Ρεάλ Μαδρίτης άφησε έτσι δύο βαθμούς στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν και δεν κατάφερε να εντυπωσιάσει στην πρόβα τζενεράλε ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής του Champions League. Η Χιρόνα θα μπορούσε λοιπόν να προσπεράσει τους “ασπρόμαυρους” αυτή την αγωνιστική. Η Ρεάλ Μπέτις αναδείχθηκε ισόπαλη για όγδοη φορά φέτος την 16η αγωνιστική

Την Τρίτη (21:00), η Ρεάλ αντιμετωπίζει την Ουνιόν Βερολίνου για το Champions League, ενώ η Μπέτις αντιμετωπίζει την Πέμπτη (21:00) τη Ρέιντζερς Γλασκώβης για το Europa League