Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized"Δεν ήθελα να γυρίσω πίσω": Ο τερματοφύλακας της Μίλαν, Μαϊνάν, προσβλήθηκε ρατσιστικά

“Δεν ήθελα να γυρίσω πίσω”: Ο τερματοφύλακας της Μίλαν, Μαϊνάν, προσβλήθηκε ρατσιστικά

Άλλο ένα ρατσιστικό περιστατικό στη Serie A: ο τερματοφύλακας Μάικ Μαϊνάν δέχθηκε ρατσιστικές προσβολές από αντίπαλους οπαδούς κατά τη διάρκεια της νίκης της Μίλαν με 3-2 στο Ούντινε το βράδυ του Σαββάτου. Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου έξι λεπτά – στη συνέχεια, ο Maignan έκανε δήλωση

Η Μίλαν αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο στο 33ο λεπτό. Σε αυτό το σημείο, οι Ροσονέρι βρίσκονταν ουσιαστικά σε καλό δρόμο. Προηγήθηκαν με 1-0 χάρη σε γκολ του Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ και πήγαιναν για την τέταρτη νίκη τους στο πέμπτο παιχνίδι τους στο νέο έτος, αλλά ήταν σαφές ότι το ποδόσφαιρο δεν ήταν πλέον το ζητούμενο. Ο Mike Maignan είχε μια κουβέντα με τον διαιτητή Fabio Maresca, στη συνέχεια παρηγορήθηκε από τους συμπαίκτες του πριν εξαφανιστεί στα αποδυτήρια.

Ο τερματοφύλακας της Μίλαν είχε προσβληθεί ρατσιστικά από οπαδούς της Ούντινε και τώρα έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο για να ξεφύγει από την κατάσταση και να κάνει μια δήλωση. Το παιχνίδι διακόπηκε, οι συμπαίκτες του Μαϊνάν τον ακολούθησαν στα αποδυτήρια, ενώ οι παίκτες της Ούντινε πήγαν στις κερκίδες και συσπείρωσαν τους οπαδούς τους.

Αργότερα, σε συνέντευξή του στο Sky Italia, ο Maignan δήλωσε για το περιστατικό και την πορεία προς τα αποδυτήρια: “Δεν ήθελα να επιστρέψω”. Μετά από περίπου έξι λεπτά, ωστόσο, το παιχνίδι συνεχίστηκε τελικά. Η Μίλαν σπατάλησε αρχικά το προβάδισμά της, αλλά ανέτρεψε το 1-2 στα τελευταία στάδια και τελικά βγήκε νικήτρια χάρη στα γκολ των Λούκα Γιόβιτς και Νόα Οκαφόρ.

“Η σωστή απάντηση ήταν να πάρουμε τους τρεις βαθμούς”, δήλωσε ο Μαϊνάν μετά το τέλος του αγώνα και στη συνέχεια απευθύνθηκε στους παραβάτες με ένα μήνυμα: “Όποιος κάνει αυτό το θόρυβο μαϊμού εναντίον μου, ας μείνει σπίτι του. Εμείς οι παίκτες πρέπει να δώσουμε το παράδειγμα. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό. Για να βοηθηθούν όλοι οι παίκτες που επηρεάζονται από κάτι τέτοιο, οι δράστες πρέπει να τιμωρηθούν. Είναι άνθρωποι που δεν γνωρίζουν τίποτα.”