Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ περίεργη ξηρασία των γκολ της Σίτι στα Σπερς τελειώνει: Άκε οδηγεί...

Η περίεργη ξηρασία των γκολ της Σίτι στα Σπερς τελειώνει: Άκε οδηγεί τη Μάντσεστερ στους 16

Για αρκετή ώρα έμοιαζε με ισοπαλία 0-0 η αναμέτρηση ανάμεσα στην Τότεναμ και τη Μάντσεστερ Σίτι. Όμως δεν έφτασε ποτέ σε αυτό το σημείο, εν μέρει λόγω ενός δυναμικού μαρκαρίσματος του Ruben Dias

Το Κύπελλο Αγγλίας επιφύλασσε μια πραγματική απόλαυση το βράδυ της Παρασκευής: Η Τότεναμ φιλοξενούσε τη Μάντσεστερ Σίτι – και οι δύο προπονητές έπαιρναν το παιχνίδι αρκετά σοβαρά, όπως φάνηκε και μόνο από την εμφάνιση των ομάδων. Ο προπονητής των Σπερς, Ανζέ Ποστέκογλου, έβαλε τον Κουλουσέφσκι αντί του Σκιπ από την ισοπαλία 2-2 στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο νεοαποκτηθείς Βέρνερ ξεκίνησε λοιπόν και πάλι βασικός.

Για τους φιλοξενούμενους, ο προπονητής Πεπ Γκουαρντιόλα έφερε τους Ορτέγκα Μορένο (γκολ) και Μπομπ μετά το 3-2 στη Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ – στον πάγκο ήταν οι Έντερσον (γκολ) και Ντόκου – δύο παίκτες από τη δεύτερη κατηγορία, αλλά κατά τα άλλα ήταν μια σοβαρή ενδεκάδα για τους πρωταθλητές.

Ο Μπομπ παραλίγο να πετύχει με την πρώτη προσπάθεια το πρώτο γκολ της Μάντσεστερ Σίτι στο γήπεδο της Τότεναμ Χότσπορ. Ο 20χρονος ξεσκόνισε ένα σουτ του Foden που είχε αποκρούσει ο Vicario για να κάνει το 1-0, αλλά ο διαιτητής Paul Tierney σωστά το έκρινε οφσάιντ – απόφαση χιλιοστών (5ο).

Υψηλή ένταση, καμία ευκαιρία

Αυτό ήταν το τέλος οποιασδήποτε αξιόλογης δράσης στην εστία στο πρώτο ημίχρονο. Αν και η Μάντσεστερ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την περισσότερη κατοχή, δυσκολεύτηκε να διασπάσει τη σφιχτή άμυνα των Σπερς. Ο ρυθμός του παιχνιδιού εξακολουθούσε να είναι αρκετά υψηλός, αλλά και οι δύο πλευρές ήταν συχνά πολύ ανακριβείς. Κατά συνέπεια, μετά από 45 λεπτά με λίγες ευκαιρίες, οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς τέρματα.

Όπως και το πρώτο ημίχρονο, έτσι και το δεύτερο ξεκίνησε με μια πολλά υποσχόμενη ευκαιρία για τη Σίτι: ο Άλβαρεζ σούταρε πάνω από την εστία από οξεία γωνία (48′). Αλλά αυτό ήταν το μόνο που πραγματικά προσφέρθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Τα έντονα μαρκαρίσματα, η έλλειψη διάθεσης για ρίσκο και μία ή δύο υπερβολικά πολλές λανθασμένες πάσες σήμαιναν ότι ο αγώνας ήταν σε μεγάλο βαθμό αδιάφορος.

Ruben Dias κάνει χώρο για τον Aké

Μόνο στα τελευταία στάδια τα πράγματα έγιναν πιο ζωηρά, εν μέρει επειδή η δύναμη και η συγκέντρωση των Λονδρέζων έπεσαν λίγο. Ωστόσο, ο Μπερνάρντο Σίλβα (81′) αποκρούστηκε από τον Βικάριο σε αυτή τη φάση, όπως και ο Ντόκου (86′) – τέσσερα λεπτά νωρίτερα, ο Ντε Μπρούινε είχε χάσει ίσως την καλύτερη ευκαιρία, όταν σούταρε απέναντι από την εστία από ελεύθερη θέση.

Ο Γκουαρντιόλα ήταν ακόμα πολύ ενοχλημένος σε εκείνο το σημείο, καθώς υπήρχε η απειλή της επανάληψης. Το γεγονός ότι δεν έφτασε σε αυτό το σημείο οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Ruben Dias, ο οποίος απομάκρυνε δυναμικά ένα κόρνερ του De Bruyne πάνω στον Vicario για να δημιουργήσει χώρο για τον Aké, ο οποίος το μόνο που χρειάστηκε ήταν να τελειώσει από κοντά (88′). Τα Σπερς έκαναν έφεση για φάουλ, αλλά τελικά μάταια.

Τα μάγια έσπασαν, η Σίτι είχε σκοράρει για πρώτη φορά στο γήπεδο της Τότεναμ Χότσπορ – και πλέον πέρασε στους 16 του Κυπέλλου Αγγλίας. Πριν από αυτό, όμως, η Premier League συνεχίζεται και για τις δύο ομάδες την ερχόμενη Τετάρτη: Οι Λονδρέζοι θα φιλοξενήσουν την FC Brentford, ενώ η Man City την Burnley – η σέντρα είναι στις 8.30μμ.