Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔίκαιη ισοπαλία: Γουλβς και Νιούκαστλ μοιράζονται τους βαθμούς

Δίκαιη ισοπαλία: Γουλβς και Νιούκαστλ μοιράζονται τους βαθμούς

Οι Wolverhampton Wanderers και η Newcastle United αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε συνολικό σκορ. Οι γηπεδούχοι αντέκρουσαν δύο φορές τα γκολ της πρεμιέρας από τον επιθετικό των “καρακάξων” Γουίλσον.

Η Νιούκαστλ, που ξεκίνησε με τον Γουίλσον στη θέση του τραυματία Ίσακ μετά την ήττα με 1-0 από την BVB, ξεκίνησε καλύτερα και κατέγραψε την πρώτη ευκαιρία. Το σουτ του Λόνγκσταφ από μισοδεξιά θέση πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι (8ο).

Ο Γουίλσον σκοράρει με πλάγιο σουτ

Οι Γουλβς, που έπαιζαν μπροστά στο κοινό τους, έμπαιναν επίσης συνεχώς στο τελευταίο τρίτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν τις καλύτερες ευκαιρίες. Πήραν το προβάδισμα στο 22ο λεπτό, όταν ο Χοσέ Σα απέτυχε να αποκρούσει σέντρα του Γκόρντον και ο Γουίλσον με πλάγιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Λέμινα απαντά με μυαλό

Οι Λύκοι απάντησαν με πιο ενεργητικό επιθετικό παιχνίδι με αποτέλεσμα να βρεθούν κατά διαστήματα επικίνδυνα μπροστά από την αντίπαλη εστία. Ο Ματέους Κούνια δεν κατάφερε να αποκρούσει τον Πόουπ (29ο) μετά από κάτι λιγότερο από μισή ώρα, ο οποίος επτά λεπτά αργότερα δεν έδειχνε καθόλου καλά. Ο αμυντικός της Νιούκαστλ έπιασε την μπάλα από κόρνερ και κάλεσε τον Λεμίνα, ο οποίος δέχτηκε και με κεφαλιά ισοφάρισε (36).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι τον ρυθμό μετά το γκολ που δέχτηκαν και κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το οποίο αξιοποίησε ο Γουίλσον για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στη Νιούκαστλ (45.+4).

Hwang σκοράρει ξανά για να ισοφαρίσει

Μετά την ανάπαυλα όλα ήταν μονόδρομος, η άμυνα των “καρακάξων” ήταν απαιτητική καθ’ όλη τη διάρκεια και απέκρουσε καλά τις επιθέσεις της Γουλβς μέχρι το 70ο λεπτό. Τότε όμως ήρθε η εμφάνιση του Hwang, ο οποίος ξεγέλασε υπέροχα τον Longstaff με γάντζο και σημείωσε το 2:2 (71ο).

Το ματς έτρεχε προς το τέλος του, μόνο που στις καθυστερήσεις υπήρξε νέα ανατροπή, όταν ο Kalajdzic ανατράπηκε στην περιοχή από τον Lascelles, αλλά δεν καταλογίστηκε πέναλτι γι’ αυτό (90.+1). Ο διαιτητής Άντονι Τέιλορ δεν είχε εξετάσει την κατάσταση.

Η

Wolves φιλοξενεί το επόμενο Σάββατο (4μμ) τη Sheffield United. Η Νιούκαστλ ταξιδεύει στο Ολντ Τράφορντ για τον αγώνα της Τετάρτης για τους “16” του Λιγκ Καπ (9.15μμ).