Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedBellingham ξανά και ξανά! Νίκη της Ρεάλ στη Βαρκελώνη στις καθυστερήσεις

Bellingham ξανά και ξανά! Νίκη της Ρεάλ στη Βαρκελώνη στις καθυστερήσεις

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί ακόμα να βασίζεται στην Μπέλινγκχαμ. Στο Clasico, οι βασιλικοί έμειναν πίσω στο σκορ νωρίς, στη συνέχεια πάλεψαν – και παρόλα αυτά πανηγύρισαν στο τέλος τη νίκη με 2-1, καθώς η Μπέλινγκχαμ σκόραρε δύο φορές

Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα Χάβι έβαλε τους Κρίστενσεν, Μπάλντε και Γκάβι αντί των Ινίγο Μαρτίνεθ, Οριόλ Ρομέου και Λαμίν Γιαμάλ (όλοι στον πάγκο) μετά τη νίκη με 2-1 επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ. Ο 43χρονος προπονητής εξακολουθούσε να μην έχει στη διάθεσή του τους τραυματίες ντε Γιονγκ, Πεντρί, Κούντε και Σέρτζι Ρομπέρτο. Τουλάχιστον ο Ραφίνια και ο Λεβαντόφσκι, που απουσίαζαν το τελευταίο διάστημα, κατάφεραν να καθίσουν στον πάγκο.

Τα πράγματα έδειχναν διαφορετικά για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Με εξαίρεση τους μακροχρόνια τραυματίες Κουρτουά και Έντερ Μιλιτάο, καθώς και το προβληματικό παιδί Αρντά Γκιουλέρ, ο προπονητής Κάρλο Αντσελότι μπορεί να αντλήσει από το σύνολο της ομάδας. Σε σχέση με την ήττα με 2-1 στην Μπράγκα, ο Ιταλός έφερε στην αρχική ενδεκάδα τους Αλάμπα, Μεντί, Τσουαμενί και Κρόος, ενώ οι Νάτσο, Φραν Γκαρσία, Καμαβίνγκα και Μόντριτς βολεύτηκαν στον πάγκο.

Αστραπιαίο ξεκίνημα του Γκουντογκάν

Με τους Balde, Lopez και Gavi, οι Καταλανοί είχαν τρεις παίκτες U-20 στον αγωνιστικό χώρο – κι όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν το πιο ώριμο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Η Μπάρτσα είχε ξεκάθαρο πλάνο, έπαιξε κόντρα στην μπάλα με 4-5-1, σταθεροποίησε καλά τη μεσαία γραμμή και κέρδισε την μπάλα με αυτόν τον τρόπο.

Έτσι προέκυψε και το πρώιμο προβάδισμα: ο Γκουντογκάν δεν επιτέθηκε με συνέπεια στο κέντρο και στη συνέχεια επωφελήθηκε και από μια ανεξέλεγκτη μπαλιά του Τσουαμενί και ένα υποδεέστερο τάκλιν του Αλάμπα. Ο Γκουντογκάν έτρεξε, ανταμείφθηκε και δεν έδειξε καμία αδυναμία μπροστά στον Κέπα, σουτάροντας στη μακρινή γωνία – στο πρώτο του Clasico ο 33χρονος σκόραρε με την πρώτη προσπάθεια (6ο).

Η Ρεάλ δεν βρίσκει λύσεις

Το γκολ ήταν ουσιαστικά η πρώτη πετυχημένη ενέργεια του αγώνα, ο οποίος είχε ξεκινήσει πολύ ασύνδετα. Μετά το 1:0 πήγε καλύτερα, αλλά κυρίως για την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί δεν άφησαν τίποτα να πάει χαμένο αμυντικά απέναντι στους ανέμπνευστους Μαδριλένους και εξέπεμπαν και μεγαλύτερη απειλή για γκολ: Ο Λόπες στάθηκε άτυχος και σημάδεψε το δοκάρι (16ο), ο Καρβαχάλ κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα από το πόδι του Ζοάο Φέλιξ την τελευταία στιγμή (28ο), πριν η μακρινή προσπάθεια του Λόπες λίγο πριν το ημίχρονο περάσει πάνω από το δοκάρι (38ο).

Και η Ρεάλ; Οι Μπλάνκος δεν βρήκαν καθόλου λύσεις, δεν ανέπτυξαν διεισδυτική δύναμη μπροστά, δεν είχαν αρκετό κράτημα στη μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζουν ξανά και ξανά προβλήματα στην υπόλοιπη άμυνα. Ο Αντσελότι δεν θα μπορούσε να είναι καθόλου ικανοποιημένος, το καλύτερο από πλευράς Ρεάλ ίσως ήταν ότι πήγε στο ημίχρονο μόνο με το 1-0.

Μετά την ανάπαυλα, η Ρεάλ έδειξε λίγο περισσότερο σφρίγος και πέτυχε ένα καλό γκολ από νωρίς με τον Ροντρίγκο (47ο). Η Μπάρτσα, ωστόσο, παρέμεινε επικίνδυνη, κάτι που αποδείχθηκε εντυπωσιακά στο 51ο λεπτό, όταν ο Ινίγο Μαρτίνεθ πρώτα σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια ο Αραούχο δεν κατάφερε να νικήσει τον Κέπα, ο οποίος αντέδρασε σωστά.

Ο Αντσελότι αντέδρασε στην εξέλιξη του αγώνα, βάζοντας αρχικά τον Καμαβίνγκα και αργότερα τους Μόντριτς και Ζοσελού. Αλλά ήταν ο “Rocketman” Μπέλινγκχαμ που ισοφάρισε. Για μεγάλο μέρος του αγώνα, ο Άγγλος δεν είχε κάνει μαχαιριά στον Γκάβι, αλλά στο 68ο λεπτό, έπιασε μια ανεξέλεγκτη κεφαλιά κοντά στην περιοχή του πέναλτι, γύρισε στον άξονά του και χτύπησε ολοταχώς στη δεξιά γωνία από τα 23 μέτρα – 1:1.

Το γκολ είχε πραγματικό αντίκτυπο, η Μπαρτσελόνα λειτούργησε ξαφνικά νευρικά, ενώ η Ρεάλ γινόταν όλο και πιο δυνατή και έπαιρνε όλο και περισσότερο το πάνω χέρι. Ο Xavi αντέδρασε και έβαλε τον Raphinha για την τελική φάση, καθώς και τον Lamine Yamal, ο οποίος στα 16 του χρόνια, τρεις μήνες και 15 ημέρες έγινε ο νεότερος συμμετέχων στο Clasico που έγινε ποτέ. Το μέτρο φάνηκε να αποδίδει καρπούς, καθώς οι γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι το παιχνίδι και μάλιστα είχαν βλέψεις στην επίθεση (Λεβαντόφσκι, 79ο, Γκαβί 80ο).

Όμως δεν ήταν οι γελωτοποιοί της Μπάρτσα που έβαλαν τη σφραγίδα τους στο ματς, ήταν ο Μπέλινγκχαμ: Στις καθυστερήσεις, ο 20χρονος βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για μια σέντρα του Καρβαχάλ που επέκτεινε ο Μόντριτς και έσπρωξε την μπάλα μέσα από τις αγκυλώσεις του τερ Στέγκεν για το 2-1 (90.+2).

Η δράση συνεχίζεται και για τις δύο ομάδες σε μία εβδομάδα: Η Μπαρτσελόνα ταξιδεύει στο Σαν Σεμπαστιάν το επόμενο Σάββατο για την αναμέτρηση με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ (21:00), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενεί την επόμενη μέρα τη Ράγιο Βαγιεκάνο (21:00).