Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑποφεύχθηκε η αμηχανία, αναβλήθηκαν οι πανηγυρισμοί για το πρωτάθλημα: Η PSG σκόνταψε...

Αποφεύχθηκε η αμηχανία, αναβλήθηκαν οι πανηγυρισμοί για το πρωτάθλημα: Η PSG σκόνταψε στην πρόβα τζενεράλε της Ντόρτμουντ

Η Παρί Σεν Ζερμέν έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει τον τίτλο του πρωταθλήματος μέσα στο ίδιο της το γήπεδο. Οι πρωτευουσιάνοι ταλαιπωρήθηκαν και αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 με την ουραγό Χάβρη. Για πολλή ώρα, μάλιστα, έμοιαζε με τη δεύτερη ήττα της χρονιάς στο πρωτάθλημα

Το πρωτάθλημα στον ορίζοντα, ο ημιτελικός του Champions League στο πίσω μέρος του μυαλού τους: Η ανακηρυγμένη πρωταθλήτρια Γαλλίας Παρί Σεν Ζερμέν είχε την ευκαιρία να εξασφαλίσει το τρίτο της σερί πρωτάθλημα με ένα τρίποντο μπροστά στο κοινό της στην αναμέτρηση με την ουραγό Χάβρη. Παράλληλα, ο σύλλογος της γαλλικής πρωτεύουσας είχε στο μυαλό του και την επικείμενη αναμέτρηση με την Μπορούσια Ντόρτμουντ, κάτι που αποτυπώθηκε και στην ενδεκάδα του προπονητή Λουίς Ενρίκε. Ο Ισπανός άλλαξε δέκα παίκτες σε σχέση με το ξεκάθαρο 4:1 επί της Λοριάν μέσα στην εβδομάδα. Μόνο ο φορμαρισμένος Ντεμπελέ ήταν και πάλι στον αγωνιστικό χώρο από την αρχή

Η Χάβρη σοκάρει δύο φορές την PSG

Ένας παίκτης που έλειπε από το αρχικό σχήμα ήταν ο σούπερ σταρ Mbappé, ο οποίος είδε την ομάδα του να κυριαρχεί στα πρώτα στάδια χωρίς να δημιουργεί μεγάλες ευκαιρίες. Κι έτσι οι αουτσάιντερ πήραν το προβάδισμα με την πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ένα γρήγορο γύρισμα οδήγησε τον Οπερί να σκοράρει από τα 13 μέτρα και να κάνει το 1:0 (19′). Τα φαβορί δεν σοκαρίστηκαν όμως για πολύ και η PSG αμέσως μετά το γκολ που δέχτηκε εξαπέλυσε σφοδρές επιθέσεις – κάτι που σύντομα θα απέδιδε καρπούς. Ο Ζαΐρ-Εμερί έκανε τη σέντρα στο ύψος του πέναλτι και ο Μπαρκόλα βρέθηκε στο σωστό σημείο στο δεύτερο δοκάρι για να κάνει το 1:1 (29′).

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και μετά την ανάπαυλα, με την PSG να κυριαρχεί στην κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργεί πειστικές ευκαιρίες. Και πριν από την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι το προβάδισμα. Ο Nego έστησε τον Ayew με ψιλοκρεμαστή πάσα και εκείνος κράτησε την ψυχραιμία του: το χαμηλό του σουτ στη δεξιά γωνία έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Χάβρη (38′), με το οποίο πήγε στην ανάπαυλα. Ο προπονητής της PSG Λουίς Ενρίκε έπρεπε να αντιδράσει στην ανάπαυλα και το έκανε

Ο Τουρέ σκοράρει από το σημείο – διπλό στις καθυστερήσεις σώζει την Παρί

Ο προπονητής πήρε τον Mbappé στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσει τελικά τον πρόωρο τίτλο του πρωταθλήματος. Όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τη δυνατότητα να πανηγυρίσουν ξανά. Μετά από φάουλ του Ντανίλο Περέιρα στον Νέγκο, ο διαιτητής αποφάσισε να καταλογίσει πέναλτι μετά από υπόδειξη του VAR – ο Τουρέ έμεινε παγωμένος από το σημείο και αύξησε το προβάδισμα της Χάβρης (61′).

Οι Παριζιάνοι αρνήθηκαν να τα παρατήσουν, ωστόσο, και στις καθυστερήσεις ο Χακίμι έφερε τους γηπεδούχους ξανά στη διεκδίκηση της νίκης μετά από ασίστ του Γκονκάλο Ράμος (78′). Ακολούθησε μια σκληρά αμφισβητούμενη τελική φάση, στην οποία ο Γκονκάλο Ράμος είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ωστόσο, ο Ντεσμάς απέκρουσε εξαιρετικά την προσπάθεια του Πορτογάλου από κοντά (85′). Ωστόσο, το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα και τα φαβορί χτύπησαν ξανά βαθιά μέσα στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων. Ο Goncalo Ramos έπιασε μια σέντρα του Lee και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3:3 στις καθυστερήσεις (90.+5).

Η αμηχανία αποφεύχθηκε έτσι, αλλά η απόφαση στο πρωτάθλημα αναβλήθηκε, καθώς παρέμεινε το 3:3. Η PSG θα αντιμετωπίσει την Μπορούσια Ντόρτμουντ την ερχόμενη Τετάρτη (9 μ.μ.) στον πρώτο αγώνα του ημιτελικού του Τσάμπιονς Λιγκ. Στη συνέχεια, η Χάβρη υποδέχεται το Σάββατο (3 μ.μ.) το Στρασβούργο