Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΈνα μακρινό σουτ είναι αρκετό για τη Ρεάλ - ο Μπέλινγκχαμ κτυπάει...

Ένα μακρινό σουτ είναι αρκετό για τη Ρεάλ – ο Μπέλινγκχαμ κτυπάει μόνο το δοκάρι

Οι πρωταθλητές ρεκόρ της Ισπανίας βαδίζουν αμείλικτα προς τον τίτλο νούμερο 36: Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε επάξια -έστω και δύσκολα- το εκτός έδρας παιχνίδι της στη Μαγιόρκα το Σάββατο με 1-0. Ο Κάρλο Αντσελότι μοίρασε “δίκαια” τα λεπτά ενόψει της επόμενης Τετάρτης

24η νίκη σε 31 παιχνίδια, ενίσχυσε τη φήμη της ως η καλύτερη εκτός έδρας ομάδα του πρωταθλήματος (11/4/1) και εξοικονόμησε ενέργεια για τον πολυαναμενόμενο επαναληπτικό προημιτελικό του Champions League στη Μάντσεστερ Σίτι. Το ταξίδι στο παραθεριστικό νησί της Μαγιόρκα απέδωσε καρπούς για τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Αν και οι “ασπρόμαυροι” δυσκολεύτηκαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο. Η Μαγιόρκα δεν άφησε το παιχνίδι να κυλήσει και κράτησε τη Ρεάλ σε εγρήγορση στο δικό της μισό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν την πρώτη ευκαιρία μετά το 31′ – αλλά ο Λουνίν απέκρουσε την κεφαλιά του Ράιλο. Σχεδόν στην αντεπίθεση, ο Μπέλινγκχαμ βρέθηκε μόλις εκατοστά μακριά από το γκολ νούμερο 17, με το δυνατό σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή του πέναλτι να βρίσκει μόλις το οριζόντιο δοκάρι (33′).

Οι Blancos έδειξαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο μετά την ανάπαυλα. Η Μπέλινγκχαμ & ΣΙΑΜΠ; σφίγγει τα λουριά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Τσουαμενί για να πετύχει το χρυσό γκολ: Μετά από μια σύντομη απομάκρυνση, ο Γάλλος σούταρε από απόσταση περίπου 25 μέτρων και το ελαφρώς αποκρούσιμο μακρινό σουτ χτύπησε στη δεξιά γωνία (48′).

Το παιχνίδι ανέβασε ρυθμούς στο τελευταίο μισάωρο. Ένα λεπτό αφότου ο Τζόκερ Αμπντόν είχε μυριστεί την ισοφάριση (60′), ο Μπραχίμ Ντίαζ είχε τεράστια ευκαιρία να θέσει το παιχνίδι πέρα από κάθε αμφιβολία. Ωστόσο, ο Ισπανός δεν μπόρεσε να βρει τα πόδια του μπροστά από τον Ράικοβιτς – και σούταρε μόνο στον αντίπαλο τερματοφύλακα (61′).

Ο πρώην παίκτης της Σάλκε Νάστασιτς καθαρίζει πάνω στη γραμμή

Η Ρεάλ επιτίθετο πλέον όλο και πιο συχνά, αλλά της έλειπε το τελείωμα. Για το τελευταίο μισάωρο, ο Κάρλο Αντσελότι έδωσε μεταξύ άλλων στον Μπέλινγκχαμ ένα διάλειμμα, το οποίο είχαν ήδη λάβει οι Βινίσιους Τζούνιορ και Καμαβίνγκα. Ο Βινίσιους Τζούνιορ έστησε τον Φέντε Βαλβέρδε, το σουτ του οποίου απομάκρυνε πάνω στη γραμμή ο πρώην παίκτης της Σάλκε, Νάστασιτς (72′).

Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να τιμωρηθούν για την επιπόλαιη εκμετάλλευση των ευκαιριών τους, αλλά ο Λούνιν ήταν σε ετοιμότητα για να αποκρούσει το μακρινό σουτ του Ντάρντερ (74′). Το τελευταίο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από ένταση, η οποία κορυφώθηκε στην τελευταία σκηνή: Μετά από μια μακρινή μπαλιά, ο Muriqi ανέτρεψε τον τερματοφύλακα Lunin, ο οποίος έριξε την μπάλα – αλλά με κάποιο τρόπο απέτρεψε να μπει μέσα (90.+5).

Το αποτέλεσμα ήταν μια στενή, αν και άκρως άξια νίκη με 1-0 για τους “ασπρόμαυρους”, οι οποίοι στρέφουν τώρα όλη τους την προσοχή στο Μάντσεστερ. Η Μαν Σίτι κέρδισε φουριόζα την πρόβα τζενεράλε της με 5:1 απέναντι στη νεοφώτιστη Λούτον Τάουν.