Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΈκπληξη από νωρίς για την Κραϊλσχάιμ: Η Ουλμ παλεύει για τη νίκη...

Έκπληξη από νωρίς για την Κραϊλσχάιμ: Η Ουλμ παλεύει για τη νίκη χάρη σε νικητή στις καθυστερήσεις

Για την πρωταθλήτρια Ουλμ, ο εντός έδρας αγώνας με την Κραϊλσχάιμ είχε ως στόχο να παραμείνει σε επαφή με την Κέμνιτς – κάτι που έκανε, αλλά με λίγη αυτοπεποίθηση. Λίγο πιο κάτω στον πίνακα, η Bamberg Baskets νίκησε την Braunschweig Lions

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας ratiopharm Ulm ήρθε από πίσω για να κερδίσει την υποψήφια για υποβιβασμό Hakro Merlins Crailsheim

Οι πρωταθλητές θριάμβευσαν μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του Σαββάτου απέναντι στον σύλλογο από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με 94:87 (48:47). Πρώτος σκόρερ της Ουλμ ήταν ο Καρίμ Τζάλοου με 26 πόντους.

Η Ουλμ παραμένει στην κορυφή με την όγδοη νίκη της στη σεζόν, ενώ η Κρόιλσχαϊμ έχει μόλις μία επιτυχία στο ενεργητικό της. Ο αγώνας δεν κύλησε χωρίς προβλήματα από την αρχή. Η Kreilsheim αιφνιδίασε τους γηπεδούχους της στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά από δέκα λεπτά, οι αουτσάιντερ προηγήθηκαν με 29-25. Αν και η ομάδα του προπονητή Άντον Γκάβελ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση στην ανάπαυλα (48:47), αυτό δεν έφερε ηρεμία και ασφάλεια στους πρωταθλητές – το αντίθετο μάλιστα.

Οι υποψήφιοι για υποβιβασμό πήγαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου μετά από ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο (21:19). Μόνο τότε τα φαβορί έδειξαν την κλάση τους και κατέκτησαν τη νίκη.

Εν τω μεταξύ, οι πρώην πρωταθλητές της σειράς επικράτησαν της Bamberg Baskets Leuven Braunschweig με 92:78 (41:41). Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζακ Κόπλαντ με 27 πόντους. Η Rostock Seawolves ανέτρεψε την εντός έδρας ισοπαλία της απέναντι στην ουραγό BG Göttingen και πλέον στοχεύει με προσοχή στη μέση της βαθμολογίας χάρη στην τρίτη της φετινή νίκη (96:92).