понеделник, юни 17, 2024
HomeMotorsportsFormula E Shanghai 2024: Мич Еванс побеждава Паскал Верлайн

Formula E Shanghai 2024: Мич Еванс побеждава Паскал Верлайн

Митч Еванс печели съботното състезание от Формула Е в Шанхай след вълнуващ двубой срещу Паскал Верлайн – Ник Касиди бесен по радиото

Пловдивският пилот на Jaguar Мич Еванс спечели първото състезание от Формула Е в Шанхай E-Prix в събота. Новозеландецът проведе вълнуващ дуел с Паскал Верлайн (Porsche) в последната фаза на състезанието, изпревари германеца във втори завой в последната обиколка и на финала отпразнува втората си победа в Световния шампионат на Формула Е за 2024 г.

Третото място зае Ник Касиди (Jaguar), който проведе разгорещена дискусия по радиото във финалната фаза на състезанието и се оплака от Верлайн след пресичането на финалната линия. Оливър Роуланд (Nissan) завърши четвърти, изпреварвайки Антонио Феликс да Коста (Porsche) и Джейк Денис (Andretti).

Избралият полпозишън Жан-Ерик Верн (DS-Penske) завърши седми, а на осмо място се класира Ник де Врис (Mahindra). Холандецът финишира в точките за първи път през сезон 2024. Максимилиан Гюнтер (Maserati-MSG) и Себастиен Буеми (Envision) допълниха Топ 10, а пилотите на Abt Лукас ди Граси и Нико Мюлер завършиха състезанието съответно на дванадесето и седемнадесето място.

При първата поява на Формула Е на пистата на Формула 1 в Шанхай първоначално състезанието беше типично за този сезон, като по-голямата част от полето образува компактен пакет и имаше многобройни смени на водачеството. Въпреки това състезанието беше много по-гладко, отколкото в Берлин наскоро

Касиди води разгорещена дискусия с отбора

Веерлайн, който на старта се бе подобрил от четвърто на второ място, караше заедно с Еванс в челото на полето от самото начало, докато Касиди показа типично за него състезание. Новозеландецът дълго време караше незабележимо в средата на колоната, като пестеше енергия, която използва, за да си пробие път напред през втората половина на състезанието.

Няколко обиколки преди края на състезанието Касиди беше на трето място зад Верлайн и Еванс, когато възникнаха разногласия с отбора относно стратегията на състезанието. „Трябва ли да задържа позицията или да атакувам? Кажете ми какво трябва да направя“, развълнувано съобщи Касиди по радиото в бокса.

Състезателният му инженер го инструктира да задържи позицията си, въпреки че имаше най-много енергия от топ 3 и беше пред съотборника си Еванс в общото класиране – решение, от което Касиди беше видимо недоволен.

Продължаващи разследвания срещу първите трима

След като пилотите почти не трябваше да пестят енергия в последните обиколки, в предната част се стигна до открита размяна на удари между Еванс и Верлайн. Германецът на няколко пъти успя да отблъсне атаката на новозеландеца, но в последната обиколка Еванс изпревари Верлайн от външната страна на „завоя с охлюва“ и стигна до победата. Тази победа обаче все още е под въпрос, тъй като стюардите разследват Еванс за предполагаемо напускане на пистата и по този начин получаване на предимство.

Зад него Верлайн трябваше да се защитава трудно срещу Касиди. В завой 11 имаше контакт, който доведе до счупване на предното крило на Касиди. Новозеландецът също беше раздразнен от това: „Той смени лентата при спиране и не ми остави място“, оплака се той от Верлайн по радиото. Този инцидент също се разследва от стюардите.

След единадесет от 16-те състезания този сезон Касиди води в класирането на шампионата със 155 точки пред Вехрейн (142), Роуланд (130) и Еванс (122). Jaguar води в отборното класиране с 277 точки. Порше (211) и Нисан (156) на второ и трето място вече изостават значително.

Второто състезание от Шанхайската Е-Приза ще започне в неделя (26 май) в 9:03 ч. централноевропейско време.