вторник, май 21, 2024
HomeMotorsportsFIM EWC: Австрийският отбор на YART печели за втори път титлата в...

FIM EWC: Австрийският отбор на YART печели за втори път титлата в световния шампионат

SERT Suzuki печели Bol d’Or в Льо Кастеле – Флориан Алт (Honda) и Маркус Райтербергер (BMW) на подиума – австрийският отбор YART печели титлата в световния шампионат

Отборът на YART Yamaha е Световният шампион по издръжливост за 2023 г. Това е втората титла от Световния шампионат за австрийския отбор след 2009 г. На финала на сезона на EWC пилотите на YART Марвин Фриц, Николо Канепа и Карел Ханика заеха четвърто място, за да се изкачат на върха в генералното класиране.

Прочутият „Bol d’Or“ беше четвъртото и последно състезание на EWC за годината. Това 24-часово състезание се проведе на пистата Пол Рикар в Льо Кастеле (Франция). От математическа гледна точка шест отбора все още имаха шанс да спечелят титлата в световния шампионат.

Защитаващият титлата си отбор F.C.C. TSR Honda France се оттегли през нощта с технически проблеми. Екипът на BMW загуби няколко обиколки заради две непланирани спирания в бокса заради проблем с електрозахранването.

След променливото време в ранните етапи се разви дуел между YART и екипа на SERT Suzuki (Силвен Гинтоли/Грег Блек/Етиен Масон) за лидерството до средата на състезанието.

Осем часа преди края на състезанието обаче Yamaha R1 започна да прегрява. Дългото спиране в бокса за смяна на охладителната течност и почистване на радиатора доведе до загуба на пет обиколки. YART се нуждаеше от резултат в топ 9, за да си осигури титлата в Световния шампионат.

Отборът обаче продължи да губи време, докато не откри проблем с водната помпа. Тя бе сменена два часа преди края на състезанието. В този момент те бяха на четвърто място. В крайна сметка те успяха да завършат състезанието на четвърто място.

След 717 обиколки SERT Suzuki отпразнува победата в Bol d’Or. Екипът на Honda Viltais (Флориан Алт/Леандро Меркадо/Стивън Одендал) завърши втори, на седем обиколки зад тях. Това означаваше, че Световният шампионат при конструкторите отиде при Honda, пред Yamaha и BMW.

Екипът на BMW (Маркус Райтербергер/Иля Михалчик/Джереми Гарнони) беше щастлив да завърши на трето място след 24 часа. Така заедно с Алт и Райтербергер двама германци се качиха на подиума в Bol d’Or.

С четвъртото място YART в крайна сметка имаше 20 точки преднина пред SERT Suzuki в класирането за Световния шампионат. Австрийският отбор започна сезона на EWC с второ място в „24-те часа на Льо Ман“ (Франция).

След това YART спечели „24-те часа на Спа-Франкоршан“ (Белгия). Това беше първата победа на отбора в 24-часово състезание от 2009 г. В „8-те часа на Сузука“ (Япония) отборът се класира на 22-ро място след технически проблем, както и на 18-то място в клас EWC.

Манди Кайнц е завладяна от успеха

А сега те успяха да се увенчаят с успех в Bol d’Or въпреки проблемите с прегряването. „Какво да кажа? Това е много специално усещане“, заяви мениджърът на отбора на YART Манди Кайнц в часа на триумфа. „Много пъти сме били толкова близо, но винаги нещо се е случвало.“

„Дори загубихме шампионата в последния час на последното състезание. Така че е много специално най-накрая да постигнем това, което си бяхме поставили за цел. Беше трудно състезание за нас, защото мотоциклетът ни беше много по-бавен от останалите.“

„Трябваше да се опитаме да караме консервативно, за да сме сигурни, че мотоциклетът ни ще оцелее, защото тази писта е много трудна за двигателите. Но това означаваше, че загубихме 30 км/ч спрямо някои мотоциклети на правите, което е 0,6 до 0,7 секунди на обиколка.“

„Направихме това, за да сме сигурни, че можем да завършим състезанието, защото няма реален начин да тестваш за 24-часово състезание – особено за Bol d’Or. За мен нашите момчета са истинските герои и истинските състезатели по издръжливост.“

„Те винаги показват такъв невероятен борбен дух, смелост и решителност. Те наистина го заслужават. Този шампионат означава много за всички нас. Целият отбор работи толкова упорито, така че ще се насладим на това усещане, а след това ще започнем да мислим за следващата година и как да защитим титлата си.“