петък, май 3, 2024
HomePremier League4:2 спектакъл срещу Нюкасъл: Ливърпул затвърждава първото място благодарение на Салах

Първият мач от Висшата лига за тази година беше зрелище. Първоначално Ливърпул пропиля шансовете си срещу Нюкасъл, а също така нямаше и късмет, но в крайна сметка „червените“ спечелиха с 4:2 благодарение на блестящото представяне на Салах, за да увеличат преднината си на върха в таблицата на три точки за момента

Треньорът на Ливърпул Юрген Клоп направи четири промени след победата с 2:0 в Бърнли: Конате, Шобошлай, Джоунс и Луис Диас започнаха на мястото на Куанса, Елиът, Грейвънберх и Гакпо (всички на пейката).

Треньорът на Нюкасъл Еди Хау направи две промени в стартовата си единайсеторка след разочароващото поражение с 3:1 от Нотингам Форест: Ливраменто и Жоелинтон започнаха на мястото на контузените Трипиър и Алмирон (скамейка).

Ливърпул пропиля шансовете си – Салах пропусна от бялата точка

Ливърпул започна с обичайното си мощно начало и само след две минути чрез Александър-Арнолд имаше първата опасна атака. Нюкасъл изпитваше изключителни трудности да се освободи от високата преса на „червените“. Магьосниците проведоха първата си акция в наказателното поле чрез Майли (8′).

След дванадесет минути Дарвин имаше първия от редица страхотни шансове за Ливърпул, но топката не намери мрежата, какъвто беше случаят с удара му с глава (17′), пропуснатата дузпа на Салах (22′) и завършващия удар на Джоунс (26′). Когато топката все пак попадна в мрежата, тя не беше допусната заради засада (19). В 36-ата минута отново Дарвин не успя да се възползва от предизвикателството на Ботман и за пореден път не успя да преодолее вратаря на Нюкасъл Дубравка.

От Нюкасъл не се получаваше почти нищо в предни позиции, но в 37-ата минута топката изведнъж се озова в мрежата, но и в тази сцена асистентският флаг се вдигна. Първото полувреме все още можеше да предложи едно вълнение: Александър-Арнолд засече с полувисоко темпо дълга топка от Гомес в центъра от основната линия, но уцели само вътрешния ляв стълб.

В резултат на това играта стана по-разгорещена, като само в заключителната фаза на първото полувреме съдията Антъни Гордън показа три жълти картона. При 18:1 удара към вратата в полза на червените, но при резултат 0:0, отборите се оттеглиха на почивката

Салах направи 1:0 – Нюкасъл изравни от нищото

Само четири минути след почивката бяха нужни на Нюкасъл, за да поведе. Дарвин заложи на страхотен пас от Луис Диас към Салах. Египтянинът трябваше само да предпази крака си, за да вкара 150-ия си гол във Висшата лига (49′). След това частният двубой между Дарвин и Дубравка продължи (52′, 53′). Единствено благодарение на словака резултатът в този момент беше само 1:0.

От нищото гостите изравниха чрез Исак (54′). Ливърпул си издейства нови възможности, знаейки, че някоя от тях трябва да се открие в даден момент. Дарвин, който беше много активен, но винаги нямаше късмет пред гола, първо насочи топката покрай вратата (64′), а след това и Гакпо се запозна с Дубравка (69′). В 74-ата минута обаче вратарят на Нюкасъл бе изпреварен. Салах даде начало на движението със страхотен пас и както и при 1:0, единственото, което Джоунс трябваше да направи, беше да се разпише след центриране на Жота.

Втори гол на Салах от бялата точка

Само четири минути по-късно резултатът беше 3:1, като Салах подгони Гакпо с превъзходен пас отблизо. Но Нюкасъл отказа да се предаде и отново намали дефицита с глава след центриране от корнер на Ботман (81′). Изоставайки само с един гол, Нюкасъл увеличи риска си, но рискуваше да бъде хванат на контраатака. Диого Жота бе в движение, когато падна един на един с Дубравка и бе отсъдена дузпа. Салах отново се активизира, като този път се справи по-добре, отколкото през първото полувреме (86′).

След това Ливърпул успя да се справи с резултата, постигайки победа с 4:2 и успешен старт на новата година. Междувременно Нюкасъл може да благодари на Дубравка за това, че допусна само четири гола.

И за двата отбора през уикенда предстои Купата на Англия. Нюкасъл гостува на втородивизионния АФК Съндърланд в събота (13:45 ч.), а „червените“ се изправят срещу ФК Арсенал в мач от абсолютния връх на 3-ия кръг (неделя 17:30 ч.).