Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΘέαμα 4:2 κόντρα στη Νιούκαστλ: Η Λίβερπουλ εδραιώνει την 1η θέση χάρη...

Θέαμα 4:2 κόντρα στη Νιούκαστλ: Η Λίβερπουλ εδραιώνει την 1η θέση χάρη στον Σαλάχ

Το πρώτο παιχνίδι της φετινής Premier League ήταν ένα θέαμα. Η Λίβερπουλ σπατάλησε αρχικά ευκαιρίες απέναντι στη Νιούκαστλ και στάθηκε και άτυχη, αλλά στο τέλος οι “κόκκινοι” επικράτησαν με 4-2 χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Σαλάχ και διεύρυναν το προβάδισμά τους στην κορυφή της βαθμολογίας στους τρεις βαθμούς για την ώρα

Ο προπονητής της Λίβερπουλ Γιούργκεν Κλοπ προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές μετά τη νίκη με 2-0 στο Μπέρνλι: Οι Konaté, Szoboszlai, Jones και Luis Diaz ξεκίνησαν στη θέση των Quansah, Elliott, Gravenberch και Gakpo (όλοι στον πάγκο).

Ο προπονητής της Νιούκαστλ, Έντι Χάου, έκανε δύο αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα μετά την απογοητευτική ήττα με 3-1 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, με τους Λιβράμεντο και Τζόελιντον να ξεκινούν στη θέση των τραυματιών Τριπιέ και Αλμίρον (πάγκος).

Η Λίβερπουλ σπαταλά ευκαιρίες – Ο Σαλάχ αστοχεί από το σημείο

Η Λίβερπουλ έκανε το συνηθισμένο της δυναμικό ξεκίνημα και είχε την πρώτη της επικίνδυνη κίνηση μετά από μόλις δύο λεπτά με τον Alexander-Arnold. Η Νιούκαστλ δυσκολεύτηκε εξαιρετικά να ξεφύγει από το υψηλό πρέσινγκ των Κόκκινων. Οι “καρακάξες” είχαν την πρώτη τους ενέργεια στην περιοχή του πέναλτι με τον Miley (8′).

Μετά από δώδεκα λεπτά, ο Ντάργουιν είχε την πρώτη από μια σειρά μεγάλων ευκαιριών για τη Λίβερπουλ, αλλά η μπάλα δεν έβρισκε δίχτυα, όπως συνέβη με την κεφαλιά του (17′), το χαμένο πέναλτι του Σαλάχ (22′) και το τελείωμα του Τζόουνς (26′). Όταν η μπάλα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ακυρώθηκε για οφσάιντ (19). Στο 36′, ο Ντάργουιν ήταν και πάλι αυτός που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το μαρκάρισμα του Μπότμαν και για άλλη μια φορά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Νιούκαστλ, Ντουμπράβκα.

Δεν υπήρχε ουσιαστικά τίποτα από τη Νιούκαστλ που να βγαίνει μπροστά, αλλά στο 37ο λεπτό η μπάλα βρέθηκε ξαφνικά στα δίχτυα, αλλά η σημαία του βοηθού ανέβηκε και σε αυτή τη σκηνή. Το πρώτο ημίχρονο είχε ακόμα μία συγκίνηση να προσφέρει: Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έβγαλε μισοβολέ μια μακρινή μπαλιά του Γκόμεζ στο κέντρο από τη βασική γραμμή, αλλά βρήκε μόνο το εσωτερικό αριστερό δοκάρι.

Το παιχνίδι έγινε πιο θερμό ως αποτέλεσμα, με τον διαιτητή Άντονι Γκόρντον να δείχνει τρεις κίτρινες κάρτες μόνο στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Με 18:1 σουτ στο τέρμα υπέρ των Κόκκινων αλλά το σκορ στο 0:0, οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα

Ο Σαλάχ κάνει το 1-0 – η Νιούκαστλ ισοφαρίζει από το πουθενά

Χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά μετά την ανάπαυλα για να πάρει το προβάδισμα η Νιούκαστλ. Ο Ντάργουιν έβγαλε μια εξαιρετική πάσα από τον Λουίς Ντίαζ στον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος χρειάστηκε μόνο να κρατήσει το πόδι του έξω για να πετύχει το 150ό του γκολ στην Premier League (49′). Στη συνέχεια συνεχίστηκε η προσωπική μονομαχία ανάμεσα στον Ντάργουιν και τον Ντουμπράβκα (52′, 53′). Εξαιτίας αποκλειστικά και μόνο του Σλοβάκου το σκορ ήταν μόλις 1-0 σε αυτό το σημείο.

Από το πουθενά, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ίσακ (54′). Η Λίβερπουλ σκάλισε κι άλλες ευκαιρίες, γνωρίζοντας ότι κάποια στιγμή έπρεπε να μπει μέσα. Ο Ντάργουιν, ο οποίος ήταν πολύ δραστήριος αλλά πάντα άτυχος μπροστά από την εστία, έπιασε πρώτα την κεφαλιά δίπλα από την εστία (64′), πριν ο Γκάκπο κάνει και αυτός τη γνωριμία με τον Ντουμπράβκα (69′). Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Νιούκαστλ νικήθηκε στο 74ο λεπτό. Ο Σαλάχ έδωσε το έναυσμα με μια εξαιρετική καρφωτή πάσα και, όπως και στο 1-0, το μόνο που είχε να κάνει ο Τζόουνς ήταν να πλασάρει μετά τη σέντρα του Γιότα.

Το δεύτερο του Σαλάχ από το σημείο

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε το 3-1, με τον Σαλάχ να στήνει τον Γκάκπο με μια υπέροχη πάσα από το στήθος. Όμως η Νιούκαστλ αρνήθηκε να τα παρατήσει και μείωσε εκ νέου με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπότμαν (81′). Έχοντας μείνει πίσω με μόλις ένα γκολ, η Νιούκαστλ αύξησε το ρίσκο της, αλλά κινδύνεψε να βρεθεί στην αντεπίθεση. Ο Ντιόγκο Γιότα βγήκε στην κόντρα όταν έπεσε τετ α τετ με τον Ντουμπράβκα και καταλογίστηκε πέναλτι. Ο Σαλάχ ανέλαβε και πάλι δράση, αυτή τη φορά τα πήγε καλύτερα απ’ ό,τι στο πρώτο ημίχρονο (86′).

Στη συνέχεια η Λίβερπουλ πήγε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα, παίρνοντας τη νίκη με 4-2 και ένα επιτυχημένο ξεκίνημα στο νέο έτος. Η Νιούκαστλ, εν τω μεταξύ, μπορεί να ευχαριστεί τον Ντουμπράβκα που δέχτηκε μόνο τέσσερα γκολ.

Και για τις δύο ομάδες, το Σαββατοκύριακο περιμένει το Κύπελλο Αγγλίας. Η Νιούκαστλ επισκέπτεται το Σάββατο (13.45) την AFC Sunderland, ομάδα δεύτερης κατηγορίας, ενώ οι “κόκκινοι” αντιμετωπίζουν την Arsenal FC στο απόλυτο παιχνίδι κορυφής του 3ου γύρου (Κυριακή 17.30).