четвъртък, май 2, 2024
HomeSerie AЧукът на Калханоглу и още: лидерите на Интер отвяха шампиона Наполи

Чукът на Калханоглу и още: лидерите на Интер отвяха шампиона Наполи

Смяната на караула на ботуша продължава да се оформя. В края на 14-ия мач от Серия А силните лидери Интер Милано вкараха няколко страхотни гола, за да победят с 3:0 действащия шампион Наполи. Преднината нарасна на единадесет точки – и проклятието на стадиона беше преодоляно.

За тези, които са гледали на живо Дерби д’Италия в 13-ия ден от Серия А, този 14-и кръг късно в неделя беше открит. За разлика от до голяма степен спокойния сблъсък между претендентите за шампионската титла Ювентус и Интер (1:1), този път имаше какво да се предложи в мача между действащия шампион Наполи и досегашния лидер Милан.

Двете страни доминираха в началните 45 минути от самото начало, като водеха топката и показваха класата си в ситуации един на един и при завършващите пасове. Въпреки това южноиталианците явно имаха по-добрите шансове: Елмас веднага изпробва реакцията на Зомер, който направи силно спасяване (3-та минута), след това Елмас отново предизвика бившия играч на Гладбах и Мюнхен (19-та минута), а напредналият Рахмани само бе блокиран (23-та минута).

Политано няма късмет, Калханоглу има сила

Но Политано трябваше да бъде най-раздразнен в лагера на Кампания, като в 36-ата минута с превъзходен финт изстреля топката в горния ляв ъгъл на напречната греда.

Именно тук неаполитанците наистина имаха причина да се дразнят – и отново в 44-ата минута. Отборът на Интер, който преди това бе успял да се доближи само до 1:0 в неаполитанското поле, благодарение на един гол в малка дистанция на Турам (12′) и два опасни завършващи удара на Лаутаро Мартинес (27′, 39′), изведнъж нанесе своя удар. След хитър и най-вече полусляп пас на Димарко в гръб на защитата на SSC, връхлитащият Калханоглу с гръм и трясък прати топката в долния ляв ъгъл (44′).

Наполи страда само в края

Този гол имаше тежест – и не позволи на домакините наистина да се изправят на крака тази вечер. Вместо това Милан пое контрола след почивката с умна работа в защита и постоянни пропуски – в истинския стил на първенеца.

И най-вече гарнирано с още един забележителен гол, с който направи резултата 2:0 (61′). Лаутаро Мартинес бе пуснат свободно отляво по време на атака, откъсна се хитро и подаде отлично в центъра към нахлуващия Барела. Техничният полузащитник довкара топката на максимална скорост, прескачайки с куки Остигард и Натан и вкарвайки топката хумористично в долния ляв ъгъл на максимална скорост.

Този великолепен солов пробив от няколко метра беше спортният завършек за Наполи тази вечер, въпреки че Кварацхелия (58), Осимен (69) и отново Осимен (81) създадоха опасност. Но той беше изненадан. Или силният Зомер стоеше на пътя – или те просто не завършваха достатъчно точно, за да стигнат до гол в своята врата.

В самия край все по-мълчаливата публика на стадион „Диего Армандо Марадона“ (преди „Сан Паоло“), където ФК „Интернационале“ бе спечелил само един от 17-те си мача от 19 октомври 1997 г. насам (2:0) (6 януари 2020 г. с победа 3:1 при бившия треньор Антонио Конте), отново бе накарана да страда. Барела подгони по дясното крило жокера Куадрадо, който подаде навътре – и Тюрам хладнокръвно вкара за крайното 3:0 (85′).

Докато по този начин „нерадзурите“ защитиха преднината си на върха на таблицата пред постоянния си съперник „Ювентус“, действащите шампиони от Неапол се смъкнаха до петото място зад възходящия „Рома“ (2:1 след 0:1 в „Сасуоло“) – и сега трябва да усвоят и единадесетте точки разлика от „Интер“.