сряда, май 15, 2024
HomeNBAУжасяващо начало, завръщане с 31 точки и див трилър: Мавс губят мач...

Ужасяващо начало, завръщане с 31 точки и див трилър: Мавс губят мач 4

Далас Маверикс бяха на косъм от исторически обрат, но в крайна сметка загубиха мач №4. Лос Анджелис Клипърс изравниха серията в див мач благодарение на победата със 116:111

Изглеждаше така, сякаш Далас Маверикс имаха напълно лош ден. В четвъртия мач от серията от първия кръг срещу Клипърс домакините първоначално нямаха нищо в нападение. Първата четвърт беше повече от ясно загубена с 16:39, Далас пропусна всичките си първи единадесет опита от линията за три точки – а Клипърс бяха горещи като чипс.

Водени от Пол Джордж, гостите от Града на ангелите успяваха да се справят с почти всичко в началото на мача, за което свидетелстват трудната тройка на 33-годишния играч с ръка в лицето за неговите точки 14, 15 и 16 в първия период и шутът от дистанция на Норман Пауъл в края на първата четвърт. И всичко това без Каухи Леонард, имайте предвид, който трябваше да пропусне срещата заради контузия.

Този модел продължи и през втората четвърт, като в един момент Клипърс водеха с цели 31 точки. Далас най-накрая вкара първата си тройка в дванадесетия опит, Кайри Ървинг се запали – и вдъхна нов живот на Мавс. Това положи основите на обрата след почивката.

Далас работи за историческо завръщане

Далас вече играеше много по-добре в защита, Джордж почти не беше фактор през второто полувреме и Мавс постепенно работеха върху завръщането си. Към края на третата четвърт домакините дори намалиха изоставането си до -2. Дори поредният неуспех, когато в последния период Лос Анджелис отново отвори двуцифрена разлика, не стресна Далас: Три точки на Дончич пет минути преди края всъщност отново изравниха резултата.

Това остана трилър до финалната сирена: Джеймс Хардън изведе Клипърс напред, Ървинг контраатакува за Далас – неговият залог срещу трима защитници даде на Мавс преднина две минути преди края. Джордж изведнъж отново беше там с трудна тройка от ъгъла, а Хардън увенча силната си четвърта четвърт с маслено плаващо попадение. Далас, от друга страна, пропусна да вкара тройка и Лос Анджелис най-накрая донесе победата от линията за свободни удари.

Леонард може да отсъства за по-дълъг период от време

Това позволи на Клипърс да изравнят серията (2:2) с победата си на косъм. Джордж беше най-добрият реализатор на своя отбор с 33 точки (7/10 тройки) заедно с Хардън, който вкара 15 от своите 33 точки (12/17 от игра) в четвъртата четвърт. Ървинг беше най-добрият човек на Мавс с 40 точки, а Дончич събра трипъл-дабъл (29 точки, 10 асистенции, 10 борби, но 1/9 тройки). Макси Клебер допринесе с три точки и две борби за 22 минути за Мавс, а Даниел Тайс не игра за Клипърс.

Ако Далас бяха превърнали дефицита от 31 точки в победа, Мавс щяха да изравнят рекорда за най-голям обрат в плейофен мач. Това принадлежи на Клипърс, след като те обърнаха дефицит от 31 точки срещу Голдън Стейт Уориърс в мач №2 от първия кръг на плейофите през 2019 г.

Серията продължава в четвъртък вечер с мач 5, след което отново в Лос Анджелис. Клипърс обаче може да се наложи да се справят без Леонард до края на серията. 32-годишният играч страда от проблеми с дясното си коляно, на което вече е претърпял операция. В неделя Клипърс оставиха отворен въпроса дали Леонард ще може да се завърне на терена през следващите дни.