сряда, май 15, 2024
HomeEsportsЗащита на историческата титла: РБ Лайпциг повтори триумфа си в DFB-ePokal

Защита на историческата титла: РБ Лайпциг повтори триумфа си в DFB-ePokal

RB Лайпциг стана първият клуб в историята, защитил DFB-ePokal. На финала саксонците се справиха с Борусия Дортмунд и все пак си осигуриха националната титла

RBLZ Гейминг сложи край на сушата си за национални титли. След като загубиха финалите на виртуалното клубно първенство на Бундеслигата и на индивидуалното първенство, саксонците си осигуриха DFB-ePokal. Благодарение на убедителното представяне във финала срещу Борусия Дортмунд Умут Гюлтекин и Андерс Вейрганг успяха да вдигнат във въздуха заветния трофей в кампуса на DFB във Франкфурт, както и миналата година

Гюлтекин се противопостави на дефицита на шлепове

Финалният мач не беше започнал оптимално. Въпреки добрия старт, включващ няколко шанса, ‘RBLZ_Umut’ първоначално бе изправен пред странен неуспех срещу Рой Фелдман от Дортмунд. След като израелецът първо не успя да уцели гредата, стражът на Гюлтекин върна топката в краката му. Професионалистът на BVB нямаше как да бъде отказан от вратаря

Преднината обаче не продължи дълго. Действащият eFootballer of the Year бързо остави 0:1 зад гърба си, направи 1:1 само пет игрови минути по-късно с изключителен ход и веднага след това добави втори гол. След това обаче играчът на Лайпциг не пожела да вземе решение – включително и заради това, че беше твърде игрив в 74-ата минута в игра. Шансът на жълто-черните за обрат се запази до последния съдийски сигнал, когато изчистването на Шлотербек беше разбито от виртуалния вратар на РБ

Дестооп пада без шанс

По този начин Вежранг имаше възможност да подпечата защитата на титлата си срещу белгиеца Брадли Дестооп – и се възползва от нея по впечатляващ начин. След като в началото не успя да се справи с наказанието на Паненка, след това датчанинът показа цялата си класа. След добър четвърт час той излезе напред и вкара втория гол през първото полувреме. Предварителното решение в мача се играеше с открита врата.

Въпреки това „RBLZ_Vejrgang“ все още не беше доволен. След почивката той продължи да натиска педала на газта, бързо даде на своя отбор преднина от три гола, а преди края добави голове номер четири и пет. Това беше демонстрация на мощ от страна на играча на Лайпциг, чийто емблематичен възглас „griddy“, след като междувременно направи 4:0, изпрати местната публика в екстаз. И последната крачка към титлата, която той така жадно желаеше.

Полуфинал: „BerkayLion“ не получи наградата си

Преди това саксонците надделяха на полуфинала с 2:0 на скорост срещу SV Werder Bremen. Въпреки това мачовете бяха по-близки, отколкото предполага резултатът. Особено Беркай Демирчи затрудни живота на Гюлтекин в първия мач, но пропусна няколко добри шанса след по-добро начало. Неведнъж играчът на Лайпциг контролираше своя страж, като отразяваше удари и призна след сблъсъка: „Бяхме малко нервни, защото играехме срещу Бремен. Вердер е най-добрият отбор след нас.“

През второто полувреме обаче Гюлтекин преодоля нервността си, поради което пропуснатите удари трябваше да се реваншират за SVW. След около 60 минути игрово време германският участник в евротурнирите вкара още при първата си възможност да поведе, за което „БеркайЛьон“ не можа да направи нищо. Малко преди края вместо това ‘RBLZ_Umut’ имаше възможност да вкара втори гол – но въпреки зеленото време за завършване, ударът не попадна в кутията

Vejrgang фиксира крайния резултат

Поради това Хенинг Вилмбус от Бремен беше обречен да спечели втория си двубой срещу Вежранг и подобно на своя съотборник започна добре мача в Лайпциг. Силно спасяване от страна на вратаря на РБ обаче позволи на датчанина да намери своя път. Малко след като удари напречната греда, защитаващите титлата си шампиони поведоха и веднага добавиха втори гол.

Вилмбюс бързо отговори на 3:0 малко след почивката с удар от корнер, но като цяло „RBLZ_Vejrgang“ действаше много по-уверено и направи всичко ясно в началото на финалната фаза. С малко помощ от нещастния страж на Ханза той вкара виртуалната кожа в мрежата, за да направи 4:1 и да резервира финала за Лайпциг.

Златният гол засега спасява VfB

Вторият полуфинал между VfB Щутгарт и Дортмунд беше още по-завързан. След като Фелдман бе победил Матео Кесер с 3:1, Антонио Радела драматично запази швабите в играта срещу Денис Малчерчик. Дълго време отвореният мач нямаше да се наклони в полза на по-опасния играч на VfB eSport – беше необходим златният гол

В търсене на победния гол и двамата играчи започнаха с летящ старт. Имаше страхотни възможности и от двете страни, докато размяната на удари не завърши с двоен шанс за Радея, който първо удари гредата, а след това и блокиращ защитник. Голът изглеждаше почти закована, докато индивидуалните шампиони на VBL за 2023 г. не вкараха с виртуален Серху Гираси на вратата, за да наложат решаващия резултат.

Фелдман донесе преднината на времето

В този случай на Радев беше позволено да остане директно на контролата, но сега се изправи срещу Фелдман, който започна отлично. Играчът на Дортмунд бързо поведе, преди да предотврати незабавния отговор на VfB и да удвои собствената си преднина. Изключително неудобна ситуация за германо-хърватския играч с фланелката с халка на гърдите, тъй като той се сблъска с прословутия административен режим на израелците.

Специалистът на BVB успя да задържи резултата до 70-ата минута. Тогава обаче неговият централен защитник пропусна да подаде в наказателното поле и Радея вкара изравнителния гол, след който предстоеше гореща финална фаза. Фелдман на моменти паркираше прословутия автобус, защитаваше се с голяма концентрация и можеше да разчита на своя страж в решителните моменти