четвъртък, април 25, 2024
HomeMotorsportsСъстезание Moto2 Арагон 2022: Втора победа за сезона за Педро Акоста

Състезание Moto2 Арагон 2022: Втора победа за сезона за Педро Акоста

Начинаещият Педро Акоста спечели поредната си победа в междинния клас – Заедно с Арон Канет и Аугусто Фернандес трима испанци са на подиума

Накрая“, радва се Акоста. „След контузията сега съм отново тук. Всъщност в Австрия нещата не се развиха толкова зле. В Мизано отново ми беше малко по-трудно. Но тук имах добро усещане от самото начало и смятах, че може да се получи.“

В началото на състезанието от 21 обиколки Аугусто Фернандес спечели стартовата позиция. Зад него в завой 2 нещата станаха напрегнати. Алонсо Лопес (Boscoscuro) беше изнесен твърде далеч отвън и се разби в чакъла. Зад него избухна хаос. Участва Марсел Шрьотер.

Немският пилот катастрофира преди завой 3 и също отпадна. В края на първата обиколка Фернандес вече водеше с четири десети от секундата пред Джейк Диксън, Арон Канете, Акоста и Алберт Аренас. Челестино Виетти бе единственият пилот с мека задна гума и се класира 15-и.

В 2-ата обиколка Аренас се сбогува с водещата група заради катастрофа в 12-и завой. Зад него на същото място се сблъскаха Джереми Алкоба и Мануел Гонзалес. Аренас имаше късмет, че не беше ударен от никого в чакъла.

Аугусто Фернандес бързо е настигнат

В предната част Фернандес натисна газта. След четири обиколки испанецът вече беше на секунда и половина пред преследвачите Диксън, Акоста, Кане, Тони Арболино и Ай Огура. Акоста атакува и отне второто място на Диксън в 4-ата обиколка.

В този момент Фернандес вече имаше две секунди преднина пред съотборника си Акоста. Но новобранецът беше по-бърз и бързо намали разликата. Кане се остави да бъде теглен от Акоста в третата част.

В 8-а обиколка Акоста направи малка грешка в завой 9. Кане изпреварва. Въпреки това и двамата продължиха да наваксват пред Фернандес. Една обиколка по-късно Фернандес бе застигнат и битката за лидерството в Испания започна в три посоки. Арболино също успя да навакса.

Pedro Acosta се справя за кратко

На 10-та обиколка Акоста изпревари Фернандес на дългата задна права и пое лидерството. Зад тях Арболино и Кане се бореха за третото място. В резултат на това дуото Ajo отпред направи своите обиколки. Кане изпревари Арболино, който допусна малки грешки.

Акоста в крайна сметка имаше повече скорост от Фернандес. Осем обиколки преди края на състезанието Акоста има преднина от една секунда. Фернандес бе принуден да се върне в задната част на групата, тъй като Кане също бе по-бърз от него.

Арон Кане грабна второто място

Acosta контролираше всичко в последната четвърт на състезанието и стигна до втората си победа в Moto2 на родна земя по категоричен начин. Двубоят за второто място остана вълнуващ. Три обиколки преди края Кане хвана Фернандес в грешен вираж.

Такова беше и решението в двубоя за останалите места на подиума. „Състезанието беше наистина трудно“, въздъхна Кане. „В началото се борих с Аренас и Арболино. Загубих доста време там.“

„В последните четири обиколки успях да изпреваря Аугусто [Фернандес] и да се откъсна малко. Сега изоставам на 37 точки от лидера във WRC и на 30 точки от Огура. Работим наистина добре и ще продължим да го правим.“

Ai Ogura успява да ограничи щетите

В заключителните етапи Огура навакса изоставане и все пак зае четвъртото място от Арболино. Така преднината на Фернандес в Световния шампионат нарасна на „само“ седем точки. „Трябва да вземем това място на подиума със себе си, защото то е важно за Световния шампионат“, каза Фернандес (класиране в Световния шампионат).

„Разбира се, че ми се искаше да спечеля състезанието, защото имах добро усещане. Но Педро беше просто по-силен. Във финалната фаза гумата загуби много сцепление. Тогава разбрах, че днес не е моментът да поемам рискове. Трябва да се задоволя с третото място.“

Арболино беше победен от Огура в последния кръг и завърши пети. Диксън бе отстранен в последната обиколка заради катастрофа в завой 12. Фермин Алдегер е шести, следван от Сомкиат Чантра, Хорхе Наваро, Джо Робъртс и Виети.

От единадесето до петнадесето място се класираха Камерън Бобие, Лоренцо Дала Порта, Бари Балтиус, Алесандро Дзаконе и Бо Бендснейдър. Общо 21 състезатели видяха карирания флаг.

Следващото състезание за Гран при ще се проведе следващата неделя в Мотеги (Япония).