четвъртък, май 2, 2024
HomePremier LeagueСон успокоява нервите, Ричарлисон решава: Шпорите поставят черешите на колене

Сон успокоява нервите, Ричарлисон решава: Шпорите поставят черешите на колене

В последното действие за годината Тотнъм Хотспър отпразнува поредното си усещане за постижение и остана в контакт с четворката във Висшата лига след победа с 3:1 срещу Борнемут, който дълго време беше силен.

Едно нещо беше ясно: Тотнъм искаше да се върне към победите след поражението с 4:2 от Брайтън, за да не изгуби връзка с челната четворка. Съперниците им обаче не пристигнаха като отбрани аутсайдери; Борнемут наскоро се беше преборил и измъкнал от дъното с 22 точки в девет мача, като наред с другото победи рекордните шампиони Ман Юнайтед и Нюкасъл, а съвсем наскоро победи Фулъм с 3:0.

В оживен мач под все по-силен дъжд „шпорите“ поведоха с 1:0 след прецизен нисък удар на Сарр след спечелване на топката високо на терена (5-та минута). По-късно през първото полувреме 21-годишният играч, който е в състава на Сенегал за Купата на Африка, напусна принудително терена със сълзи на очи.

Три големи шанса за АФК преди почивката

Черешите оправдаха репутацията си до почивката. Няколко опасни завършващи удара точно преди края на периода застрашиха преднината на „шпорите“. Отбитият свободен удар на Таверние (42′), ударът с десния крак на Клуйверт от вътрешността на наказателното поле (45.+1) и отразеният удар на голмайстора Соланке в напречната греда след хитър пас на Синистра (45.+3) накараха привържениците на Тотнъм да треперят.

След подновяването на играта АФК започна по подобен енергичен начин, като Соланке регистрира страхотен шанс с глава (50′). Ричарлисон обаче трябваше да допринесе за подновяването на доминацията на гостите след хитър пас от Сон, но прокара топката покрай десния стълб (52′). Когато след час Соланке най-накрая не успя да уцели вратата от шест метра, махалото постепенно се обърна в полза на домакините

Двойно попадение решава мача

Сон, който преди това беше пропуснал две добри възможности, най-накрая запази хладнокръвие в 70-ата минута, за да направи 2:0 след добър пас на Ло Селсо. Борнемут се бореше и допусна трети гол десет минути по-късно чрез директен удар на Ричарлисон от фаул на Джонсън (80′). Поне неуморните гости успяха да отбележат заслужен утешителен гол в 84-ата минута чрез Скот след задна ножица на Таверние. Вторият му гол малко преди края (90.+10) не беше признат заради положение на голлинията.

Добре продаден и все пак загубен – така успешната серия на АФК претърпя провал в новогодишния следобед. Междувременно „шпорите“ завършиха календарната година с чувство за постижение – 39 точки и пето място в таблицата след дълъг период на неоптимални изяви. Следим с поглед лидерите Ливърпул (42, един мач по-малко)

Новата година продължава с мачове в турнира за Купата на Англия. Борнемут гостува на Куинс Парк Рейнджърс в събота (16:00 ч.), а „шпорите“ приемат Бърнли ден по-рано (21:00 ч.).