Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Σον ηρεμεί τα νεύρα, ο Ριτσάρλισον αποφασίζει: Τα Σπερς γονατίζουν τους...

Ο Σον ηρεμεί τα νεύρα, ο Ριτσάρλισον αποφασίζει: Τα Σπερς γονατίζουν τους Τσέρις

Στην τελευταία πράξη της χρονιάς, η Τότεναμ Χότσπερς πανηγύρισε ένα ακόμη αίσθημα επιτυχίας και παρέμεινε σε επαφή με την πρώτη τετράδα της Premier League μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Μπόρνμουθ, η οποία ήταν δυνατή για μεγάλο χρονικό διάστημα

Ένα πράγμα ήταν ξεκάθαρο: η Τότεναμ ήθελε να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα με 4-2 από την Μπράιτον, προκειμένου να μην χάσει την επαφή της με την πρώτη τετράδα. Ωστόσο, οι αντίπαλοί της δεν ήρθαν ως αμυντικά αουτσάιντερ: η Μπόρνμουθ είχε πρόσφατα παλέψει και παίξει για να ξεφύγει από το υπόγειο με 22 βαθμούς σε εννέα παιχνίδια, κερδίζοντας μεταξύ άλλων τις πρωταθλήτριες ρεκόρ Μαν Γιουνάιτεντ και Νιούκαστλ και πιο πρόσφατα τη Φούλαμ με 3-0.

Σε ένα ζωντανό παιχνίδι υπό ολοένα και πιο έντονη βροχή, τα Σπερς προηγήθηκαν με 1-0 με το ακριβές χαμηλό σουτ του Sarr, αφού κέρδισε την μπάλα ψηλά στον αγωνιστικό χώρο (5ο λεπτό). Ο 21χρονος, ο οποίος βρίσκεται στην ομάδα της Σενεγάλης για το Κύπελλο Αφρικής, αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον αγωνιστικό χώρο κλαίγοντας αργότερα στο πρώτο ημίχρονο.

Τρεις μεγάλες ευκαιρίες για την AFC πριν την ανάπαυλα

Οι “βυσσινί” δικαίωσαν τη φήμη τους μέχρι την ανάπαυλα. Αρκετές επικίνδυνες τελικές λίγο πριν το τέλος της περιόδου έθεσαν σε κίνδυνο το προβάδισμα των Σπερς. Το εξουδετερωμένο ελεύθερο σουτ του Tavernier (42′), το δεξί σουτ του Kluivert μέσα από την περιοχή (45.+1) και το σουτ του σκόρερ Solanke στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από έξυπνη πάσα του Sinisterra (45.+3) άφησαν τους οπαδούς της Tottenham να τρέμουν.

Αντίστοιχα ζωηρό ήταν το ξεκίνημα της ΑΪΚ μετά την επανέναρξη, με τον Σολάνκε να καταγράφει μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά (50′). Ωστόσο, ο Ριτσαρλισόν θα έπρεπε να προσθέσει στην ανανεωμένη κυριαρχία των φιλοξενούμενων μετά από έξυπνη πάσα του Σον, αλλά έσπρωξε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι (52′). Όταν τελικά ο Solanke απέτυχε να βρει δίχτυα από τα έξι μέτρα μετά από μία ώρα, το εκκρεμές σταδιακά γύρισε υπέρ των γηπεδούχων

Το διπλό χτύπημα κρίνει το παιχνίδι

Ο

Son, ο οποίος προηγουμένως είχε χάσει δύο καλές ευκαιρίες, κράτησε τελικά την ψυχραιμία του στο 70ο λεπτό για να κάνει το 2-0 μετά από καλή πάσα του Lo Celso. Η Μπόρνμουθ δυσκολεύτηκε και δέχτηκε και τρίτο γκολ δέκα λεπτά αργότερα με το απευθείας σουτ του Richarlison από σέντρα του Johnson (80′). Τουλάχιστον οι ακούραστοι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν ένα πανάξιο γκολ παρηγοριάς στο 84ο λεπτό με τον Σκοτ μετά από ανάποδη πάσα του Ταβερνιέ. Το δεύτερο τέρμα του λίγο πριν το τέλος (90.+10) δεν αναγνωρίστηκε λόγω ισχνής θέσης οφσάιντ.

Καλά πούλησε και όμως έχασε – η επιτυχημένη πορεία της AFC υπέστη έτσι πλήγμα το απόγευμα της παραμονής της Πρωτοχρονιάς. Τα Σπερς, εν τω μεταξύ, έκλεισαν το ημερολογιακό έτος με αίσθημα επιτυχίας, 39 βαθμούς και την πέμπτη θέση στον πίνακα μετά από μια μακρά περίοδο υποδεέστερων εμφανίσεων. Με το βλέμμα στραμμένο στην πρωτοπόρο Λίβερπουλ (42, ένα παιχνίδι λιγότερο)

Η νέα χρονιά συνεχίζεται με παιχνίδια στο Κύπελλο Αγγλίας. Η Μπόρνμουθ επισκέπτεται την Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς το Σάββατο (16:00), ενώ οι Σπερς υποδέχονται την προηγούμενη ημέρα την Μπέρνλι (21:00)