вторник, април 16, 2024
HomeFootballПърви германски треньор: Клоп печели Купата на Англия с дузпи срещу Челси...

Първи германски треньор: Клоп печели Купата на Англия с дузпи срещу Челси на Тухел

Челси и ФК Ливърпул се срещнаха на финала за Купата на Англия на „Уембли“ – с по-добър край за червените, които могат да продължат да мечтаят за четворния трофей, но се притесняват за Салах.

Треньорът на Ливърпул Юрген Клоп пусна в стартовата единайсеторка Робъртсън, Конате, капитана Хендерсън, Тиаго и Салах в сравнение със загубата с 2:1 от Астън Вила в лигата. Тези петима играчи започнаха на мястото на Фабиньо (контузия на бедрото), Цимикас, Матип, Джоунс и Диого Жота (всички на пейката).

В Челси почти нямаше промени. Единствено Тиаго Силва беше нов в отбора на Томас Тухел след победата с 3:0 в Лийдс Юнайтед, Кристенсен не беше в състава. Не беше и германският национал Хаверц. Полузащитникът Канте, който бе контузен напоследък, отново бе на пейката.

Luis Diaz makes things happen

От самото начало Ливърпул пое контрола. Луис Диас беше активен, колумбиецът дриблираше противниците си и им създаваше главоболия. Тиаго (4.) пропусна на косъм да пресече удар на зимния новак от Порто, а самият Луис Диас пропусна срещу Менди (8.). От друга страна, Челси не успя да се справи в ранните етапи. Опасният финал на Пулишич е първият от забележителните (23-ти).

Salah излиза с удар – Маркос Алонсо удря алуминия

Челси все пак стана по-уверен в хода на мача и започна да се защитава успешно срещу натиска на „червените“. Маркос Алонсо имаше добър шанс, но не успя да преодолее Алисон (27-и), а Лукаку беше твърде небрежен след пропуск на Тиаго (41-и). За Ливърпул това се случи по друг начин: Салах внезапно седна на земята след около половин час и малко по-късно трябваше да напусне терена със сълзи на очи (33.). Неговият заместник Диого Жота имаше последния добър шанс през първото полувреме (45.).

Второто полувреме започна с възклицателен знак: Маркос Алонсо нахално удари напречната греда от пряк свободен удар (48-ата минута), а Пулишич също не успя да преодолее Алисон (47-ата минута). В резултат на това броят на головете отново се увеличи, но това едва ли беше опасно. И за двата отбора беше очевидно, че са преиграли. Финалът се характеризираше и с многото пропуснати шансове. Отново и отново двата отбора стреляха към вратата, но не успяваха. Джеймс (68-о място) от едната страна и Луис Диас (69-о място) от другата предоставиха демонстративни фигури в рамките на няколко секунди.

Ливърпул удари два пъти гредата точно преди края

В заключителните етапи на нормалното време играта стана наистина гореща: Ливърпул изведнъж бе много близо до това да поведе, като Луис Диас (83-и) и Робъртсън (84-и) удариха гредата в бърза последователност. Последният трябваше да вкара 1:0. Въпреки натиска на „червените“ Луис Диас не успя да се справи с красивия си удар (90-та минута).

Междувременно допълнителното време беше бързо разказано. И през двете полувремена двата отбора имаха много положения, но липсваха голове. След повече от 120 минути без гол финалът за Купата на Англия трябваше да се реши с дузпи.

Азпиликуета, Мане и Маунт пропускат – Цимикас е на линия след спасяването на Алисон

В този мач капитанът Азпиликуета удари само гредата при третата дузпа, въпреки че беше допълнителна резерва. Иначе наказателните удари бяха реализирани съвсем сигурно – до сенегалския двубой между Мане и Менди, който вратарят спечели при десетата дузпа.

Впоследствие обаче нямаше много опити за удар от място: Собственият на Челси Маунт изпълни 13-ата дузпа твърде небрежно и Алисон парира – перфектната подготовка за Цимикас, дивата карта от Гърция вкара за радост на червените. Ливърпул отново спечели с дузпи срещу Челси. Четирикратният трофей все още е в обсега на Ливърпул, докато Челси губи третия си пореден финал за Купата на Англия.