вторник, април 30, 2024
HomeFootballПочти забравената ключова сцена на Арсенал: "Това е моментът на мача"

Почти забравената ключова сцена на Арсенал: „Това е моментът на мача“

Треньорът на Арсенал Микел Артета остана да съжалява за нехарактерни грешки след равенството 2:2 срещу Байерн – и по-специално за една сцена. Когато обаче се стигна до дебати за дузпи, той избра изключителен път

Наказанието, което не беше дадено за ФК Байерн? Двубоят на Букайо Сака с Мануел Нойер в продължението на мача? Ударът с лакът на Хари Кейн срещу Габриел? Голът на Кингсли Коман на пост? Първият мач от четвъртфиналите на Шампионската лига между Арсенал и Байерн предложи толкова много моменти от типа „какво би станало, ако…“, че друг почти се изгуби в последствие. За Микел Артета обаче той беше решаващ във вторник вечерта.

Четири минути след като Сака изведе „артилеристите“ напред, десният бек Бен Уайт изведнъж се озова сам пред Мануел Нойер след прекрасен пас на Кай Хаверц, но ударът му без маркировка не успя да преодолее вратаря на Байерн и той пропусна огромна възможност да направи 2:0 още в началото (16′). Две минути по-късно вместо това резултатът беше 1:1.

Артета: „Трябва да направим 2:0“

„Това е моментът на мача“, заяви Артета, който беше почти единственият играч, който не отсъди двете потенциални дузпи, след последния съдийски сигнал. „Трябва да направим така, че да стигнем до 2:0. Тогава мачът щеше да е съвсем различен.“ Вместо това неговата защита, която беше толкова стабилна от седмици, изведнъж покани Лерой Сане & Ко да вкара гол с недоразумения и грешки. „Това е много нетипично за нас“, каза Артета. „Днес не достигнахме обичайните си стандарти в много области и им дадохме пространство“. Но така е в Шампионската лига, където „всяка грешка се наказва“. За треньора на Арсенал това беше „най-важният урок“ на вечерта

Най-малко: неговият отбор, далеч по-малко опитен от Байерн на това ниво, запази нервите си след равенството 2:1 и все още има всички шансове да продължи напред във втория етап следващата сряда в Мюнхен. Това „спокойствие“ също направи впечатление на Артета: „Можеш да хвърлиш всичко зад борда, да изхвърлиш всичко и да загубиш четвъртфинала за 20 минути. Ние не направихме това.“

Артета похвали своите жокери – включително кратката поява на Томас

А това се дължеше и на резервите. „Заместниците имаха голямо влияние“, каза Артета, като похвали тях, а до известна степен и себе си. „Начинът, по който излязоха на терена, тяхното отношение, тяхната отдаденост – това направи голяма разлика“. Още на почивката Олександър Зинченко влезе на мястото на левия бек Якуб Кивиор, който бе преодолян няколко пъти, а по-късно Леандро Тросард, който вкара гола за 2:2, и Габриел Жезус, който даде асистенцията, съживиха студената атака. А шестимата Томас, който влезе на мястото на Хаверц в 85-ата минута и веднага получи жълт картон, помогна според Артета „когато нещата станаха малко хаотични и имаше голям риск да загубим“.

Фактът, че това не се случи, се дължеше и на човека, който подари 2:0: Уайт успешно спринтира назад, когато Сане проби в 36-ата минута при резултат 2:1, и изглеждаше, че пред себе си има само вратаря Давид Рая. Това беше поредният момент от типа „какво би станало, ако…“ на „Емирейтс“