четвъртък, май 2, 2024
HomeLa LigaТри гола и четири пропуснати шанса в заключителните етапи - победа на...

Три гола и четири пропуснати шанса в заключителните етапи – победа на Жирона в топ мача

FC Barcelona загуби топ мача. Барса беше твърде небрежна в защита при поражението си с 4:2 и вече изостава на седем точки от своя съперник и нов лидер в лигата Жирона

И двата отбора сигурно са били щастливи на дивана в събота: Съперникът Реал Мадрид се измъкна от Бетис Севиля (1:1). Това даде възможност на Жирона да скочи на върха на таблицата в мача на върха. В същото време Барса искаше да намали разликата до мадридчани на две точки.

Съответно от самото начало се разви бърза игра, в която гостите взеха ранна преднина. Кристенсен направи сериозна грешка с пас към Циганков, който подготви Довбик за гола (11′) – двамата украинци, както и останалите девет стартови играчи, се бяха завърнали в стартовия състав след поражението с 5:2 от CF Orihuela във втория кръг на Купата на Испания.

Lewandowski контрира Dovbyk

Домкините, които разполагаха със същия Хави като при победата с 1:0 над Атлетико, не се стреснаха от дефицита и отговориха веднага чрез Левандовски (19′). След изравнителния гол обаче Барса се отдръпна и изведнъж се оказа небрежна в защита, което принуди Инаки Пеня да спасява Мигел, за да не изостане отново (27′).

От друга страна, Барса продължаваше да е опасна в атака: след малко повече от половин час Жоао Феликс и Жоао Кансело показаха класата си, но последният стреля само в Газанига (31). Мигел, който малко преди това бе пропуснал втората си възможност (39′), се справи по-добре с щурм – крилото нямаше особена съпротива (40′). Тъй като Левандовски пропусна да изравни след прекрасна работа на Педри (45,+3), Жирона се оттегли на полувремето с 2:1

Вратарят Газанига направи резултата 3:1

След подновяването на играта нямаше много повече шансове. Домакините се втурнаха срещу сгъстената защита на гостите и в повечето случаи позволяваха на топката да циркулира, докато някой играч не стреля от разстояние – често Гюндоган търсеше завършващ удар. Такъв беше случаят и в 68-ата минута, когато той пропусна, след като беше разигран от резервата Феран Торес.

От друга страна, Жирона почти не направи опасни пропуски до заключителните етапи. Въпреки това Бланкивермелс вкара следващия гол. Стуани продължи удара към Валери, който остави Кунде да стои и се разписа (80′) – началото на дивата финална фаза. Докато Савио (82) и Солис (89) пропуснаха да се разпишат за 4:1 в единия край, в другия Фермин стреля над вратата с удар с велосипед (88).

Жирона се доближи на седем точки от Барселона

Впоследствие Гюндоган се оказа по-безпощаден от младия си съотборник, като хитро изнесе тялото си напред и отбеляза изравнителния гол (90.+2) – голът вдъхна надежда на феновете на домакините, които отново станаха по-шумни. Те почти имаха възможност да отпразнуват изравнителния гол, но Левандовски с глава насочи вдясно (90.+3). Две минути по-късно Стуани вкара последния гол от близко разстояние в другия край.

Победата с 4:2 позволи на Жирона да прескочи Реал на върха в таблицата и да се отдалечи на седем точки от четвъртия ФКБ.

Barça се завръща в действие следващата сряда, когато от 21:00 ч. се изправя срещу Антверпен в последния си мач от групата на CL. Жирона се изправя срещу Алавес в понеделник, 21 декември (21:00 ч.).