събота, април 20, 2024
HomeWorld Cup 2022Левандовски и Зиелински изпращат Полша на Световното първенство в Катар

Левандовски и Зиелински изпращат Полша на Световното първенство в Катар

Полша спечели финала на плейофа за билет за Световното първенство благодарение на победата с 2:0 над Швеция, която беше твърде небрежна, когато се наложи да използва шансовете си.

Треньорът на Полша Чеслав Михневич направи шест ротации след равенството 1:1 в контролата с Шотландия: Вместо стража Скорупски, Зурковски, Река, Криховяк и двамата контузени Саламон и Милик, започнаха Шчесни, Биелик, Горалски, Берешински, Шимански и разбира се суперзвездата Левандовски.

Шведският треньор Яне Андершон направи четири промени в сравнение с победата с 1:0 след продължения срещу Чехия: контузените Нилсон, Мартин Олсон, Екдал, както и Клаесон (на пейката) бяха заменени от Крафт, Аугустинсон, Карлстрьом и Куайсон – авторът на златния гол в полуфинала на плейофите.

Szczesny спасява, Полша в беда

Необходимо беше малко време, за да набере играта скорост след дълъг период на изживяване, в който и двата отбора избягваха да рискуват. Форсберг имаше първия добър шанс за скандинавците в мача, но не успя да преодолее Шчесни (19.). Малко след това удар на Кулушевски беше блокиран (20-и). Междувременно Полша имаше няколко проблема в подготовката за мача, но все пак имаше добър шанс в 26-ата минута чрез напредналия десен бек Кеш, но той не успя да уцели правилно топката.

В заключителните етапи на първото полувреме темпото и от двете страни отново леко спадна, така че първото полувреме завърши без голове след леко предимство на Швеция.

Замяната на Криховяк се отплаща

След почивката Михниевич включи Криховяк, който се очакваше да започне, на мястото на получилия жълт картон Горалски. Мярка, която бързо даде резултат. В 48-ата минута Криховяк беше съборен от Карлстрьом в наказателното поле на Швеция. Левандовски изпълни наказателния удар с обичайната си вещина (49-и).

Швеция отговори с яростни атаки. Форсберг не успя да уцели Шчесни от близка дистанция, а Линдельоф стреля с глава от последвалия ъглов удар (и двамата в 58-ата минута). Около десет минути по-късно Сванберг, който бе заменен малко преди това, не успя да преодолее Шчесни (68.). През този период на натиск от страна на шведите Полша само се защитаваше – до 72-ата минута, когато Зелински наказа грешка на шведската отбрана и поведе с 2:0.

Olsen прави три силни спасявания

Това беше предварителното решение, защото дори с бившата звезда Ибрахимович от 80-ата минута нататък скандинавците не създадоха никакви чисти шансове. Вместо това Олсен предотврати нови полски голове на Беднарек и на два пъти на Левандовски със страхотни спасявания (75-и, 76-и, 90-и).

Лигата на нациите продължава и за двата национални отбора в началото на юни: Полша е домакин на Уелс, а шведите гостуват в Словения. Жребият за Световната купа в Катар с участието на Полша ще бъде изтеглен още в петък вечер (1 април).