четвъртък, април 25, 2024
HomeUEFAКрасив ход води до успех: Хака възстановява Арсенал

Красив ход води до успех: Хака възстановява Арсенал

ФК Арсенал победи ПСВ Айндховен с 1:0 в преиграването на Лига Европа, което беше и осмата поредна победа на артилеристите в състезателен мач.

Треньорът на Арсенал Микел Артета използва ротацията за мача, който първоначално беше отменен след смъртта на британския крал Елизабет II. В сравнение с победата с 1:0 над Лийдс Юнайтед във Висшата лига само петима играчи – Габриел, Томиасу, Кшака, Саба и Габриел Жезус – отново бяха в стартовата единайсеторка.

Напротив, треньорът на Айндховен Рууд ван Нистелрой пусна в игра абсолютно същата стартова единайсеторка, която през уикенда спечели с 6:1 у дома срещу ФК Утрехт в Ередивизие.

Висшите стрелци нямат пробивна сила

Ганьорите веднага поеха инициативата и прокараха топката през собствените си редици. Айндховен, от друга страна, подходи изчаквателно и дебнеше на контраатака, но почти никога не се доближаваше до наказателното поле и съответно нямаше чиста възможност за гол през цялото първо полувреме.

Арсенал доминираше, но нямаше достатъчно постоянство в и около наказателното поле на PSV. Въпреки това имаше добри възможности: Габриел първо пропусна малко (20-и), а след това не успя да преодолее стража Бенитес (30-и). Свободният удар на Фабио Виейра също мина покрай вратата (42-ра минута) – и така в съблекалнята се стигна до безголово положение.

Отново Бенитес – Хака разваля магията

След почивката Айндховен изведнъж застана малко по-високо, така че бързо се получи малко по-отворена игра. Симонс имаше най-добрия шанс от своя отбор да вкара гол за PSV (54-та минута). Арсенал обаче остана по-опасен, а Жезус и Сака на два пъти не успяха да преодолеят Бенитес (53., 54.). Дълго време артилеристите бяха в двубой с аржентинския страж на PSV, който спаси и попадението на Жезус в 61-ата минута.

Разточителството на Арсенал почти се отплати, когато Търнър трябваше да се намеси за първи път при блокиран удар на Симонс (69-и). Малко след това лондончани успяха да поведат: след като резервите Одегаард и Сака си сътрудничиха, Хака вкара за 1:0 (71.). Бенитес спаси още два изстрела на Мартинели и Сака (79-та, 83-та), а в 82-та минута пасът на Сангаре не попадна в свободния Джокер де Йонг, така че страхотен шанс вече беше пропилян. Така че победата на „артилеристите“ с 1:0 остана минимална, но все пак напълно заслужена.

Gunners: Второто място е сигурно, очаква се победа в групата

Въпреки че след четири мача в група А Арсенал вече има дванадесет точки от дванадесет, все още не е сигурно, че ще спечели групата си и по този начин ще достигне до последните 16. Въпреки това те вече са сигурни за второто място и мястото в Лига Европа през зимата.

Арсенал продължава кампанията си с гостуване на ФК Саутхемптън в неделя (15:00 ч.), докато ПСВ гостува на ФК Гронинген половин час по-рано. Двата отбора се срещат отново следващата седмица в Лига Европа в четвъртък (18:45 ч.) в Айндховен.