четвъртък, май 2, 2024
HomeMotorsportsКвалификация на MotoGP в Сепанг: Ducati доминира! Баня заема полпозишън

Квалификация на MotoGP в Сепанг: Ducati доминира! Баня заема полпозишън

Пловдивските пилоти на Ducati окупираха първите две редици на стартовата решетка в Малайзия – Франческо Баняя на полпозишън пред Хорхе Мартин – Брад Биндер (KTM) на седмо място в първото преследване

Ducati доминира в квалификацията за Гран при на Малайзия. На международната писта „Сепанг“ Desmosedici зае първите шест места и по този начин първите две редици на стартовата решетка. С нов рекорд за обиколка от 1:57.491 минути световният шампион Франческо Баня спечели първия си полпозишън от Барселона насам

„Това определено е един от най-важните ми полпозишъни, ако погледнете последните няколко състезания“, каза Баняя. „Времената за обиколка бяха невероятни. Миналата година се възхищавахме на 1:57, а този път много състезатели дадоха времена под 1:58. Невероятно!“

Хорхе Мартин катастрофира в завой 4 при последната си летяща обиколка. Той не пострада, но миг по-късно Баняя му отне полпозишъна. Мартин бе изпреварен само с 0,058 секунди.

„Чувствам се добре“, каза вторият в световния шампионат след подхлъзването си. „Имаме темпото да се борим за победата. Това е най-важното нещо. Просто трябва да разберем защо катастрофирах и да не го повтаряме в състезанието.“

Енеа Бастианини допълни първата редица на стартовата решетка. Това бе категорично най-добрата му квалификационна сесия за годината, тъй като преди това италианецът не бе преминавал четвъртата редица на стартовата решетка. „Невероятно, особено след вчерашния ден“, заяви възхитеният Бастианини.

„Бяхме бързи, но имахме лош късмет. Днес успяхме да се подобрим, преориентирах се и сега съм на първа редица тук за първи път тази година. Това е само квалификация, но означава много за мен след двете ми контузии през този сезон. „

Само пилотите на Ducati ще се подредят на втория ред на стартовата решетка. Алекс Маркес, Лука Марини и Марко Безеки заеха местата от четвърто до шесто. Марини претърпя катастрофа в завой 9 при втория си опит.

Първият преследвач на Ducati беше водачът на копието на KTM Брад Биндер на седмо място. Южноафриканецът изостана с 0,559 секунди. Останалите места на трета редица си осигуриха Фабио Куартараро (Yamaha) и Маверик Винялес (Aprilia) (резултат от Q2).

Местата от десето до дванадесето заеха Джак Милър (KTM), Фабио Ди Джанантонио (Gresini-Ducati) и Йохан Зарко (Pramac-Ducati). „Диджия“ катастрофира в началото на последния си опит на последния завой

Q1: Марк Маркес катастрофира след маневра за изпреварване

В първата отсечка Марк Маркес (Honda) избра Ямахата на Франко Морбидели и последва италианеца при двата опита. Морбидели се подразни от това и прекъсна бързата обиколка при втория си опит.

Накрая Марк Маркес го изпревари и започна сам своята летяща обиколка. Той настигна Аугусто Фернандес (Tech3-GasGas) и изпревари сънародника си в завой 7, но няколко метра по-късно Маркес катастрофира в следващия десен завой.

Това беше краят на квалификацията за шесткратния световен шампион в MotoGP. Маркес завърши десети, което означаваше 20-а позиция на стартовата решетка. Aprilia също имаше трудна квалификационна сесия, с изключение на Винялес

Алейш Еспаргаро се оттегли на трето място. Двойката на RNF Раул Фернандес и Мигел Оливейра завърши на осмо и девето място. Пол Еспаргаро (Tech3-GasGas) претърпя катастрофа в Q1 и също не успя да продължи напред.

Ди Джанантонио даде най-бързото време в Q1 с 1:57.823 минути. Бастианини, който експериментира със спирачка с палец, бе втори в Q2 (резултат от Q1).

Световният шампион в клас Superbike Алваро Баутиста (Ducati) отпадна в края на състезанието с проблем. Той завърши с изоставане от една секунда и половина на предпоследно място.

Спринтът за десет обиколки започва в 08:00 ч. централноевропейско време (позиция на стартовата решетка)