Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΚατατακτήριες δοκιμές MotoGP στη Σεπάνγκ: Η Ducati κυριαρχεί! Ο Μπάνια παίρνει τη...

Κατατακτήριες δοκιμές MotoGP στη Σεπάνγκ: Η Ducati κυριαρχεί! Ο Μπάνια παίρνει τη μισή θέση

Οι αναβάτες της Ducati καταλαμβάνουν τις δύο πρώτες γραμμές εκκίνησης στη Μαλαισία – ο Francesco Banjaya στην pole μπροστά από τον Jorge Martin – ο Brad Binder (KTM) έβδομος στο πρώτο κυνηγητό

Η Ducati κυριάρχησε στις κατατακτήριες δοκιμές για το Grand Prix της Μαλαισίας. Στο Sepang International Circuit, οι Desmosedici κατέλαβαν τις έξι πρώτες θέσεις και συνεπώς τις δύο πρώτες θέσεις εκκίνησης. Με νέο ρεκόρ γύρου 1:57.491 λεπτά, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Francesco Bagna εξασφάλισε την πρώτη του pole position μετά τη Βαρκελώνη.

“Αυτή είναι σίγουρα μία από τις πιο σημαντικές μου μισές θέσεις, αν κοιτάξουμε τους τελευταίους αγώνες”, δήλωσε ο Μπάνια. “Οι χρόνοι γύρου ήταν εξαιρετικοί. Πέρυσι, θαυμάζαμε τα 1:57 και αυτή τη φορά, πολλοί οδηγοί σημείωσαν χρόνους κάτω από 1:58. Ήταν απίστευτο!

Ο Jorge Martin τράκαρε στη στροφή 4 στον τελευταίο του γύρο. Παρέμεινε σώος, αλλά λίγα λεπτά αργότερα ο Bannaya πήρε τη μισή του θέση. Ο Martin είχε πλέον προβάδισμα μόλις 0,058 δευτερόλεπτα.

“Αισθάνομαι καλά”, δήλωσε ο αντιπρόεδρος του κόσμου μετά τη σύγκρουσή του. “Έχουμε τον ρυθμό για να παλέψουμε για τη νίκη. Αυτό είναι το πιο σημαντικό πράγμα. Απλά πρέπει να καταλάβουμε γιατί έπεσα και να μην το επαναλάβουμε στον αγώνα.

Ο Enea Bastianini συμπλήρωσε την πρώτη σειρά της εκκίνησης. Ήταν σαφώς η καλύτερη κατάταξή του φέτος, καθώς ο Ιταλός δεν είχε περάσει ποτέ ξανά από την τέταρτη σειρά της εκκίνησης. “Απίστευτο, ειδικά μετά τη χθεσινή μέρα”, δήλωσε ενθουσιασμένος ο Bastianini.

“Ήμασταν γρήγοροι, αλλά ήμασταν άτυχοι. Σήμερα καταφέραμε να βελτιωθούμε, ξανασυγκεντρώθηκα και τώρα βρίσκομαι στην πρώτη σειρά για πρώτη φορά φέτος. Είναι μόνο μια πρόκριση, αλλά σημαίνει πολλά για μένα μετά τους δύο τραυματισμούς μου φέτος. “

Μόνο οι αναβάτες της Ducati βρίσκονται στη δεύτερη σειρά του grid. Οι Alex Marquez, Luca Marini και Marco Besecchi τερμάτισαν από την τέταρτη έως την έκτη θέση. Ο Marini εγκατέλειψε στη στροφή 9 στη δεύτερη προσπάθειά του.

Ο πρώτος διώκτης της Ducati ήταν ο Lance της KTM Brad Binder στην έβδομη θέση. Ο Νοτιοαφρικανός ήταν 0,559 δευτερόλεπτα πίσω. Οι Fabio Quartararo (Yamaha) και Maverick Viñales (Aprilia) (αποτέλεσμα Q2) εξασφάλισαν τις υπόλοιπες θέσεις στην τρίτη σειρά.

Τις θέσεις 10 έως 12 κατέλαβαν οι Jack Miller (KTM), Fabio Di Gianantonio (Gresini-Ducati) και Johan Zarco (Pramac-Ducati). Ο “Diggia” πέφτει στην τελευταία του προσπάθεια στην τελευταία στροφή

Q1: Ο Marc Marquez πέφτει μετά την προσπέραση

Στο πρώτο σκέλος, ο Marc Marquez (Honda) επέλεξε τη Yamaha του Franco Morbidelli και ακολούθησε τον Ιταλό στις δύο προσπάθειές του να προσπεράσει. Ο Morbidelli ενοχλήθηκε και σταμάτησε τον γρήγορο γύρο στη δεύτερη προσπάθειά του.

Τελικά, ο Marc Marquez τον πρόλαβε και ξεκίνησε μόνος του τον γρήγορο γύρο του. Προσπέρασε τον Augusto Fernandez (Tech3-GasGas) και πέρασε τον συμπατριώτη του στη στροφή 7, αλλά λίγα μέτρα αργότερα ο Marquez εγκατέλειψε στην επόμενη δεξιά στροφή.

Αυτό ήταν το τέλος των κατατακτήριων δοκιμών για τον έξι φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή του MotoGP. Ο Marquez τερμάτισε 10ος, κάτι που σήμαινε την 20η θέση στην εκκίνηση. Η Aprilia είχε επίσης δύσκολες κατατακτήριες δοκιμές, με εξαίρεση τον Viñales

Ο Aleish Espargaro ανέβηκε στην τρίτη θέση. Το ζεύγος RNF των Raul Fernandez και Miguel Oliveira τερμάτισε στην όγδοη και ένατη θέση. Ο Πολ Εσπαργκάρο (Tech3-GasGas) έπεσε στο Q1 και δεν μπόρεσε να προχωρήσει.

Ο Di Giancantonio σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στο Q1 με χρόνο 1:57.823. Ο Bastianini, ο οποίος πειραματίστηκε με χειρόφρενο, τερμάτισε δεύτερος στο Q2 (αποτέλεσμα Q1).

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Superbike Alvaro Bautista (Ducati) εγκατέλειψε στα τέλη του αγώνα λόγω προβλήματος. Τερμάτισε ενάμισι δευτερόλεπτο μακριά από την προτελευταία θέση.

Το σπριντ δέκα γύρων θα ξεκινήσει στις 08:00 CET (εκκίνηση)