неделя, май 5, 2024
HomeFootballИталия обърна мача: жива проверка в Турция

Италия обърна мача: жива проверка в Турция

В сблъсъка между двама отпаднали от плейофите за Световната купа Италия се наложи с 3:2 в Турция. Распадори вкара два пъти

Двете нации претърпяха горчиви поражения в полуфиналите на Световната купа миналия четвъртък. Турция загуби с 3:1 в Португалия, а Италия претърпя срамно поражение с 1:0 от Северна Македония.

Турция започна по-добре приятелската среща, като празнуваше само след три минути: Ченгиз Юндер завърши самостоятелен пробив през краката на Донарума, за да поведе рано (4.). Само няколко минути по-късно Стефан Кунц трябваше да реагира, защото Кабак беше контузен, и включи Айхан вместо него. След това италианците поеха контрола върху играта, но не успяха да постигнат много. Скамака удари само външната страна на мрежата (10-о място), а Заниоло на няколко пъти не успя да се разпише от разстояние (6-о, 19-о място).

Дебюти за Закани и Озкан

A След това стандартът върна Италия в играта: Берарди от свободен удар намери Кристанте, който с глава мощно изравни (35-и). Распадори обърна мача в полза на гостите, след като турският страж Байиндир не успя да се разпише и направи резултата 2:1 (39). Калханоглу постави последния възклицателен знак преди почивката със страхотен изстрел от дистанция, който Донарума изчисти от ъгъла (45.).

През второто полувреме, когато Роберто Манчини замени Заканя и му позволи да дебютира в националния отбор, бившите съотборници отново се срещнаха: Калханоглу стреля от пряк свободен удар, който Донарума спаси добре (51). След малко повече от час на терена се появи следващият дебютант: Кунц пусна в игра Озкан от Кьолн, който наскоро избра турския национален отбор.

Raspadori решава преди

Турската игра след това стана по-организирана само за кратко. Айхан пропусна да изравни след корнер (64-та минута), а след това Турция допусна трети гол поради небрежност на защитата си: Распадори вкара от близко разстояние за 3:1 (69-та минута).

В заключителната фаза нещата изведнъж отново станаха вълнуващи: след удар с глава на Söyüncü, резервата Dursun прахоса топката и направи 2:3 (83-та минута). Турция продължи да оказва натиск: Дурсун принуди Донарума да спасява блестящо (85-ата минута), след което Закагни отрази удар от воле на Ченгиз Юндер (90.+1). Смяната на ветерана Бонучи (на мястото на двукратния голмайстор Распадори) и преминаването към задна линия от петима души за последните минути оставиха италианците без нищо за горене и Squadra Azzurra спечели първата си победа през 2022 г.

Следващият планиран международен мач на Турция ще бъде откриването на Лигата на нациите на 4 юни, когато ще приемат Фарьорските острови. Италия първо ще играе на финалисима (европейски шампиони срещу победители в Копа Америка) срещу Аржентина на 1 юни, а след това ще се изправи срещу Германия в Лигата на нациите на 4 юни.