четвъртък, май 2, 2024
HomeFootballГол на Мюлер и късмет на VAR: DFB eleven завърши наравно 1:1...

Гол на Мюлер и късмет на VAR: DFB eleven завърши наравно 1:1 с Холандия

В първия голям тест за издръжливост в годината на Световната купа германският национален отбор завърши наравно 1:1 с Холандия. След доминираща фаза единайсеторката на Ханси Флик се разколеба в заключителните етапи.

Треньорът на Бондс Луис ван Гаал не смяташе, че Германия е „най-голямото възможно предизвикателство“, като се има предвид ситуацията с персонала на DFB преди мача, но през 90-те минути на „Йохан Кройф Арена“ германският национален отбор доказа, че дори и с предполагаемо кратък състав е сила, с която трябва да се съобразяват.

Треньорът на федерацията Ханси Флик направи четири промени в стартовата единайсеторка в сравнение с 2:0 срещу Израел: Нойер, Рюдигер, Сане и Мюлер започнаха вместо тер Стеген, Тах, Вайгъл и Дракслер. В стартовата единайсеторка на Холандия попаднаха двамата професионалисти от Бундеслигата Флекен (Фрайбург) и Мален (Дортмунд), а Ван Гаал отново заложи на малко непознатата за него тричленна задна линия.

Целта на единайсеторката беше разстоянията между секциите на отбора да бъдат малки, така че атакуващата линия на Холандия се оформи малко преди халфовата линия, което даде на отбора на DFB голямо владение на топката в началото. Въпреки това първият шанс принадлежеше на домакините, но ударът с глава на Купмайнерс след корнер не беше проблем за Нойер (6). Отборът на Флик многократно се опитваше да намери път през центъра, но Холандия често беше компактна и агресивна в двубоите. След дванадесет минути Мюлер освободи Сане с фин финт в наказателното поле, но левият крак стреля от остър ъгъл, но ударът му попадна само във външната страна на мрежата.

Малайците са твърде неточни – Раум пропусна да вкара 2:0

Единственият начин да разбием Германия беше да играем през високата защитна верига с пасове и чипове, но Депай и Мален неколкократно пробиваха пролуки от 20-ата минута нататък. Особено играчът на Дортмунд от време на време се появяваше на обещаващи позиции, но на неговите завършвания и пасове липсваше финалната прецизност. Малко преди почивката отборът на DFB засили офанзивната си игра, за което Мюлер се възнагради с откриващ гол: ниско подаване от Мусиала беше изчистено от Малача до краката на мюнхенския футболист, който стреля директно с левия крак от 13 метра и постави топката в горния ляв ъгъл (45.+1) – неговият 43-ти международен гол, с който Мюлер се изравни с почетния капитан Уве Зеелер.

Преднината след равностойно първо полувреме се превърна в заслужена в началото на второто полувреме, която Раум трябваше да увеличи след 48 минути: Сане подаде на играч на Хофенхайм отляво в наказателното поле, но напълно свободен, той изпусна момента на подаването към Вернер и след това стреля с левия крак малко над вратата. През следващия период Германия продължи да упражнява натиск и за първи път в мача успя да установи предимство, но доминацията не доведе до подобни първокласни шансове.

Безпокоящ се след изравнителния гол – Нмеча пропусна щастливия удар

Дълго време след подновяването на играта домакините нямаха какво да видят, а много топки бяха загубени в средата на терена заради последователната немска контрапреса. Затова изравнителният гол в 68-ата минута дойде от нищото – това беше първата целенасочена атака през второто полувреме: Дъмфрис насочи диагонална топка от де Йонг от основната линия обратно в петте метра, където Бергвийн беше свободен и завърши без чувство за хумор под напречната греда.

Голът извади от строя отбора на DFB и Elftal натисна здраво. Три минути след изравнителния гол съдията Крейг Паусън посочи бялата точка, след като Керер събори Депай в наказателното поле. След съвета на видеоасистента и последвалото преглеждане на видеоизображенията обаче англичанинът върна дузпата, тъй като Керер уж беше играл пръв с топката – щастливо решение за Германия.

На този етап играта на германците продължаваше да е колеблива, а Оранжевите продължаваха да имат предимство. Шлотербек трябваше да изчисти изстрел на де Лигт на линията, но това беше краят на най-опасните атаки на домакините. С малко късмет резервата Нмеча можеше дори да вкара победния гол, но след прекрасен пас от Мюлер играчът на Волфсбург не успя да се справи един на един с Флекен (88-и). Нямаше повече опасности пред вратите и в крайна сметка се стигна до справедливо равенство 1:1.

За първи път под ръководството на Флик Германия не спечели, но дълго време игра достойно срещу силния Елфал. Следващата тренировка ще се проведе едва след края на сезона, когато единайсетте на DFB ще се изправят срещу Италия в Лигата на нациите на 4 юни.