събота, април 27, 2024
HomeFootballЗашеметен Мане прати Сенегал на четвъртфинал срещу изчерпаните Кабо Верде

Зашеметен Мане прати Сенегал на четвъртфинал срещу изчерпаните Кабо Верде

Сенегал изпитваше трудности досега на Купата на Африка, но срещу Кабо Верде стигна до четвъртфиналите по сравнително удобен начин. Садио Мане от Ливърпул вкара решаващия гол за победата с 2:0, но малко след това трябваше да напусне терена в замаяно състояние.

Сенегал, който разполагаше с редица играчи от клубове от Шампионската лига, се изправи срещу Кабо Верде в последния 16-и кръг на Купата на Африка, повечето от чиито играчи са от висшия ешелон, но играят в доста по-малки европейски лиги.

В първия мач след трагедията с масовата паника преди мача между Камерун и Коморските острови (2:1) преди началото имаше минута мълчание в памет на пострадалите.

Сенегал без идеи, въпреки че е в числено превъзходство от 21-ата минута

В самото начало на мача Сенегал имаше най-добрия си шанс през първите 45 минути, когато Мане прати топката в десния стълб от около 13 метра. След това Teranga Lions не успяха да създадат реални възможности за гол, въпреки че имаха преднина от 21-ата минута. В тази минута полузащитникът Патрик Андраде трябваше да напусне терена, след като удари Папе Гуе с отворена подметка над глезена. Първоначално той получи само жълт картон, но след като изгледа видеозаписите, съдията му даде директен червен картон.

Дискусен сблъсък между Мане и вратаря Возиня

Няколко минути след подновяването на играта се стигна до яростен сблъсък между Мане и стража на Кабо Верде Возиня. Извън шестнайсеторката те преследват с главите си висока топка и се сблъскват. Нападателят на Ливърпул получи кръвоизлив в задната част на главата, а вратарят изглеждаше зашеметен и трябваше да бъде заменен. След повторното гледане на сцената съдията също реши да даде червен картон – сурово решение, тъй като и двамата само гледаха топката. Така Кабо Верде трябваше да завърши мача само с девет играчи.

След около шест минути прекъсване Мане продължи за момента, като в последствие отборът му увеличи значително натиска и създаде няколко шанса. В 63-ата минута Мане вкара заслужения откриващ гол, очевидно все още в замаяно състояние: след корнер, изпълнен от защитника на Байерн Сар, той остана напълно сам и от 15 метра вкара топката в горния десен ъгъл с много технични умения.

Малко след това обаче Мане сложи ръка на лицето си и я размаха като чистачка – вероятно за да покаже, че е изпитал повече болка от сблъсъка. След това той напусна терена.

Решение в продължението на мача

Нищо особено не се случи след това, а Сенегал най-накрая реши мача в продължението чрез Бамба Диенг от Олимпик Марсилия, който влезе като резерва на мястото на Мане, след контраатака.

При резултат 2:0 головете отново бяха малко, както през целия турнир досега, а и за самия Сенегал. Само в седем от 41-те мача досега са вкарани повече от три гола, а головата разлика на Сенегал след четири мача е 2:0.На четвъртфиналите (неделя, 20:00 ч.) Сенегал ще се изправи срещу Мали или Екваториална Гвинея, които ще се срещнат в сряда от 20:00 ч.