четвъртък, май 9, 2024
HomeFootballХакими не е единственият голмайстор: Мароко обърна изоставането си срещу Малави

Хакими не е единственият голмайстор: Мароко обърна изоставането си срещу Малави

Мечтаният гол на Малави от 35 метра отне на Мароко много време, за да се съвземе, но в крайна сметка „атласките лъвове“ надделяха с 2:1 благодарение на впечатляващ гол от пряк свободен удар на Ахраф Хакими.

Мароко се изправи срещу аутсайдера Малави в последния 16-и кръг на Купата на Африка след достойно равенство 0:0 със Сенегал в последния ден на груповата фаза, за да премине за първи път от груповата фаза. Стартовият състав на Мароко включваше вратаря Боно, нападателя Ен-Несири (и двамата от ФК Севиля) и защитника на ПСЖ Хакими.

Съфаворитите за титлата бяха шокирани само след седем минути – Габадиньо Мханго от Малави вкара третия си гол в турнира със сензационен удар в десния ъгъл от 35 метра. Хакими го последва, но не му попречи да стреля. Освен това стражът Боно стоеше твърде далеч пред кутията си. Спомените за отпадането на Атласките лъвове от 16-ия кръг на турнира срещу Бенин преди две години се върнаха.

Напълно изравнителен гол чрез Ен-Несири

Мароко доминираше в мача, но Малави имаше още един добър шанс в 23-ата минута чрез Мханго, но този път той пропусна от 13 метра. Фаворитите не се впечатлиха от това и имаха четири добри шанса до почивката: Хакими не успя да уцели Тому от свободен удар от 20 метра (28), а Саис удари напречната греда с глава от пет метра (34). Шест минути по-късно Хакими удари греда (40), а Буфал стреля неуспешно от пет метра.

След всички шансове Атласките лъвове най-накрая изравниха през първото полувреме: след подаване на Амала, Ен-Несири от Севиля се измъкна от всички защитници и със сила насочи топката в мрежата покрай Тому.

Мароко продължава да е непоследователно, но след това идва Хакими

В началото на второто полувреме играта отново стана по-отворена, но с 15:3 удара към вратата и около 75% владеене на топката Мароко все още беше по-добрият отбор – но все още не беше стабилен. В 64-ата минута резервата Ммае имаше възможност да изпълни свободен удар, но той бе отклонен и мина встрани от вратата.

20 минути преди края на срещата световната класа на Хакими отново се прояви – както и в последния мач от групата срещу Габон (2:2), най-привлекателният играч на Мароко сензационно вкара свободен удар от около 25 метра във вратата, този път в десния ъгъл. В 77-ата минута Ен-Несири имаше възможност да покачи на 3:1 след силна работа на Ммае, но прати топката вляво от вратата. В последните минути Малави отново натисна, но не успя да създаде възможности за гол.

Това е отпадането на Малави от турнира след третото им участие и първия им мач на елиминации. Мароко ще се изправи срещу победителя от сблъсъка между Кот д’Ивоар и Египет на четвъртфиналите следващата неделя (17:00 ч.).