петък, май 17, 2024
HomeMMAДжудистът Бьом защитава титлата на EM

Джудистът Бьом защитава титлата на EM

Алина Бьом е във впечатляваща форма на Европейското първенство по джудо в Монпелие. Немската джудистка успешно защитава титлата си в лека категория

Алина Бьом успешно защити титлата си в лека тежка категория на Европейското първенство по джудо в Монпелие и се представи във впечатляваща форма осем месеца и половина преди Олимпийските игри в Париж. На финала в категория до 78 кг 25-годишната състезателка от Хойбах в Швабия победи италианската световна номер едно Алис Беланди. Последният ѝ успех доближава Бьом до билета за Париж.

Голямата съперничка на Бьом, бронзовата олимпийска медалистка Анна-Мария Вагнер (Равенсбург), загуби от Беланди на полуфинала в Монпелие, а в мача за бронзовия медал също бе победена от Инбар Ланир от Израел и завърши на пето място. Преди европейското първенство Вагнер беше четвърта в световната ранглиста, доста пред Бьом (11-о място), който сега се доближава до нея. Само един от двамата германски бойци от световна класа ще може да се състезава на Летните олимпийски игри догодина.

Бьом осигури третия медал на германския отбор в Монпелие в последния състезателен ден. Преди това Доминик Ресел (Кроншаген/81 кг) и Маша Балхаус (Хамбург/57 кг) бяха спечелили бронзови отличия. Джована Скочимаро (Ворсфелде/70 кг), която спечели единствения германски медал на световното първенство в Доха през май със сребро, отсъстваше във Франция поради второто си скъсване на кръстни връзки в рамките на 16 месеца.

На Европейското първенство през 2022 г. в София Германската федерация по джудо спечели веднъж злато с Бьом и веднъж сребро. Европейското първенство в Монпелие вероятно е било последният шампионат преди Игрите в Париж (26 юли – 11 август). Следващото световно първенство ще се проведе в Тел Авив. Дали това ще стане през 2024 или 2025 г., предстои да разберем