вторник, май 14, 2024
HomeTennisГрешник спира "шокирания" Джокович в Мелбърн

Грешник спира „шокирания“ Джокович в Мелбърн

Кралят на Мелбърн е свален от трона. Новак Джокович претърпява горчиво поражение в полуфинала на Откритото първенство на Австралия. Неговият съперник за първи път достига до финал на турнир от Големия шлем

Италианецът Яник Синер демострира защитаващия титлата си Новак Джокович в полуфинала на Откритото първенство на Австралия и сложи край на мегапоредицата на сърбина в Мелбърн. Синер победи световния номер едно с 6:1, 6:2, 6:7 (6:8), 6:3, за да достигне за първи път до финала на турнир от Големия шлем. Двадесет и две годишният тенисист реализира втория си мачбол след 3:22 часа.

За Джокович, който е печелил Откритото първенство на Австралия десет пъти, това беше първото полуфинално поражение в любимия му турнир. Това беше и първото му поражение на река Яра от 2195 дни насам. За последен път той беше победен в 16-ия кръг през 2018 г. от южнокорееца Чунг Хьон. След това той беше спечелил 33 поредни мача в Мелбърн

Джокович: „Янник напълно ме доминираше днес „

„Това беше един от най-лошите мачове от Големия шлем, които някога съм играл. Бях шокиран от нивото, на което играх“, заяви разочарованият Джокович след мача. „Ако трябва да бъда честен, не играх добре през целия турнир. Янник напълно доминираше над мен днес и напълно заслужаваше да спечели“.

На финала в неделя Синер ще се изправи срещу Александър Зверев или руснака Данийл Медведев. Двамата съперници ще се изправят един срещу друг във втория полуфинал от 9,30 ч. (централноевропейско време/Eurosport).

„Беше много труден мач. Започнах много добре и имах впечатлението, че той не се чувства много добре“, каза Синер след впечатляващото си представяне. „Миналата година загубих от него на полуфинала на Уимбълдън, научих много от това“, каза италианецът. „Да бъда на финала е страхотно. Ще изляза на корта с усмивка на лицето.“

Синерът започна яростно в „Род Лейвър Арена“ и веднага взе подаването на Джокович. Световният номер едно изглеждаше странно затормозен и направи много избегнати грешки. На Синер, който вече беше спечелил два от трите си двубоя с Джокович в края на миналата година, дори не му се наложи да играе най-добрия си тенис, за да вземе първия сет с 6:1 след само 35 минути.

Синьор пробива отново в четвъртия сет

Във втория сет италианецът доминираше по свое усмотрение в едва втория си полуфинал на турнир от Големия шлем. Джокович беше необичайно неемоционален на своя абсолютно любим корт и остави действието да премине покрай него без особени емоции.

Едва когато отблъсна точка за пробив при 2:4, сърбинът се престраши. Публиката веднага беше на мястото си и се опита да избута Джокович напред. Синерът обаче запази хладнокръвие и взе втория сет след само 73 минути. В този момент Джокович беше направил 29 лесни грешки – имаше чувството, че 36-годишният играч никога не е играл толкова зле в Мелбърн.

Едва в третия сет Джокович се подобри и откри бойния си дух. Но Синер продължи да сервира невероятно добре и не позволи на сърбина нито една точка за пробив в целия мач. Въпреки това Джокович се спаси в четвъртия сет, отчасти защото успя да отблъсне мачбол в тайбрека. Синерът обаче остана съсредоточен, успя да направи пробив за 3:1 в четвъртия сет и след това беше неудържим