Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήTennisΟ αμαρτωλός σταματά τον "σοκαρισμένο" Τζόκοβιτς στη Μελβούρνη

Ο αμαρτωλός σταματά τον “σοκαρισμένο” Τζόκοβιτς στη Μελβούρνη

Ο βασιλιάς της Μελβούρνης εκθρονίστηκε. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς υπέστη πικρή ήττα στα ημιτελικά του Australian Open. Ο αντίπαλός του φτάνει για πρώτη φορά στον τελικό ενός τουρνουά Grand Slam

Ο Ιταλός Jannik Sinner απομυθοποίησε τον υπερασπιστή του τίτλου Novak Djokovic στα ημιτελικά του Australian Open και έβαλε τέλος στο mega σερί του Σέρβου στη Μελβούρνη. Ο Σίνερ νίκησε το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης με 6:1, 6:2, 6:7 (6:8), 6:3 και έφτασε για πρώτη φορά στον τελικό ενός τουρνουά Grand Slam. Ο 22χρονος μετέτρεψε το δεύτερο match point του μετά από 3:22 ώρες.

Για τον Τζόκοβιτς, που έχει κερδίσει δέκα φορές το Australian Open, ήταν η πρώτη του ήττα σε ημιτελικό στο αγαπημένο του τουρνουά. Ήταν η πρώτη του ήττα στον ποταμό Γιάρα μετά από 2195 ημέρες. Η τελευταία φορά που ηττήθηκε ήταν στη φάση των 16 το 2018 από τον Νοτιοκορεάτη Chung Hyeon. Μετά από αυτό, είχε κερδίσει 33 συνεχόμενους αγώνες στη Μελβούρνη

Djokovic: “Ο Jannik με κυριάρχησε πλήρως σήμερα “

“Αυτός ήταν ένας από τους χειρότερους αγώνες Grand Slam που έχω παίξει ποτέ. Σοκαρίστηκα από το επίπεδο που έπαιξα”, δήλωσε απογοητευμένος ο Τζόκοβιτς μετά τον αγώνα. “Για να είμαι ειλικρινής, δεν έπαιξα καλά σε όλο το τουρνουά. Ο Jannik με κυριάρχησε πλήρως σήμερα και άξιζε απόλυτα τη νίκη”.

Στον τελικό της Κυριακής, ο Σίνερ θα αντιμετωπίσει είτε τον Alexander Zverev είτε τον Ρώσο Daniil Medvedev. Οι δύο αντίπαλοι θα βρεθούν αντιμέτωποι στον δεύτερο ημιτελικό από τις 9.30 π.μ. (CET/Eurosport).

“Ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας. Ξεκίνησα πολύ καλά και είχα την εντύπωση ότι δεν αισθανόταν πολύ καλά”, δήλωσε ο Σίνερ μετά την εντυπωσιακή του εμφάνιση. “Έχασα από αυτόν στα ημιτελικά του Wimbledon πέρυσι, έμαθα πολλά από αυτό”, είπε ο Ιταλός. “Το να βρίσκομαι στον τελικό είναι σπουδαίο. Θα βγω στο γήπεδο με ένα χαμόγελο στο πρόσωπό μου”.

Ο Σίνερ ξεκίνησε φουριόζος στην Rod Laver Arena και πήρε αμέσως το σερβίς του Τζόκοβιτς. Το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης φάνηκε περίεργα ανασταλμένος και έκανε πολλά λάθη που θα μπορούσαν να αποφευχθούν. Ο Sinner, ο οποίος είχε ήδη κερδίσει τις δύο από τις τρεις μονομαχίες με τον Τζόκοβιτς στο τέλος της περασμένης χρονιάς, δεν χρειάστηκε καν να παίξει το καλύτερό του τένις για να πάρει το πρώτο σετ με 6:1 μετά από μόλις 35 λεπτά.

Ο Σίνερ κάνει νέο break στο τέταρτο σετ

Στο δεύτερο σετ, ο Ιταλός κυριάρχησε κατά βούληση στη διαδικασία στον μόλις δεύτερο ημιτελικό του σε επίπεδο Grand Slam. Ο Τζόκοβιτς ήταν ασυνήθιστα ανέμελος στο απόλυτα αγαπημένο του γήπεδο και άφησε τη δράση να περάσει από πάνω του χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Μόνο όταν απέκρουσε ένα break point στο 2:4 ο Σέρβος πιέστηκε. Ο κόσμος ήταν αμέσως εκεί και προσπάθησε να σπρώξει τον Τζόκοβιτς προς τα εμπρός. Όμως ο Sinner διατήρησε την ψυχραιμία του και πήρε το δεύτερο σετ μετά από μόλις 73 λεπτά. Σε αυτό το σημείο, ο Τζόκοβιτς είχε κάνει 29 εύκολα λάθη – έμοιαζε σαν ο 36χρονος να μην είχε παίξει ποτέ τόσο άσχημα στη Μελβούρνη.

Μόνο στο τρίτο σετ ο Τζόκοβιτς βελτιώθηκε και ανακάλυψε τη μαχητικότητά του. Όμως ο Σίνερ συνέχισε να σερβίρει απίστευτα καλά και δεν επέτρεψε στον Σέρβο ούτε ένα break point σε ολόκληρο τον αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, ο Τζόκοβιτς σώθηκε στο τέταρτο σετ, εν μέρει επειδή κατάφερε να αποκρούσει ένα match point στο tie-break. Όμως ο Σίνερ παρέμεινε συγκεντρωμένος, κατάφερε το break στο τέταρτο σετ για να κάνει το 3:1 και στη συνέχεια ήταν ασταμάτητος.