петък, май 3, 2024
HomePremier LeagueГол и асистенция: Ман Сити обърна мача в Нюкасъл благодарение на Жокера...

Гол и асистенция: Ман Сити обърна мача в Нюкасъл благодарение на Жокера Де Бройне

Манчестър Сити намали разликата с лидера в лигата Ливърпул на две точки. Гражданите обърнаха изоставането си с 2:1 в Нюкасъл Юнайтед. Ключова роля за това изигра завърналият се в Лигата Кевин Де Бройне, който сам вкара един гол и подготви още един

Треньорът на Нюкасъл Еди Хау направи само една промяна в своя отбор след победата с 3:0 в Съндърланд. Майли замени Джоелинтън в средата на терена.

На противоположния фланг Пеп Гуардиола направи шест ротации след победата с 5:0 над Хъдърсфийлд Таун. Едерсън, Уокър, Аке, Родри, Доку и Бернардо Силва започнаха на мястото на Ортега Морено, Аканджи, Серхио Гомес, Луис, Боб и Грийлиш.

Гостите от Манчестър със сигурност щяха да си представят различно начало на мача. Въпреки че голът на Нюкасъл не беше признат за засада (2), Едерсон получи контузия при опит да се защити. Той опита отново, едва не допусна гол (6), преди да сигнализира, че няма да продължи и бе заменен от Ортега Морено. Магьосниците избраха схема 4-5-1 срещу топката, като държаха играта стегната и наблягаха на дългите топки. В началото Сити трудно намираше пространства, като Бернардо Силва пропусна първата възможност (17′).

Мечта на Бернардо Силва – Нюкасъл обърна мача

Впоследствие „небесносините“ излязоха напред в резултата в 26-ата минута. Този път португалецът се справи по-добре – със задна ножица той прехвърли Уокър, за да вземе забележителна преднина (26′). Бернардо Силва (29) и Алварес (33) имаха още шансове, но вратарят на Нюкасъл Дубравка ги осуети. Вместо да поведат с 2:0, гостите изведнъж се озоваха с 2:1 само четири минути по-късно след двоен удар. Исак (35) и Гордън (37) завършиха почти по идентичен начин два обрата на „свраките“ с удар в далечния ъгъл.

Сити сякаш беше в нокдаун, Исак (41) и острото центриране на Трипиър предизвикаха нова опасност пред вратата на Сити – но нов гол нямаше. Така се стигна до почивката.

Де Бройне прави мечтаното завръщане в лигата

Гостите излязоха на почивката с гняв в стомаха и отприщиха постоянен натиск. Те контролираха играта, като Нюкасъл почти не успяваше да се освободи от натиска през тази фаза. Единственото нещо, което липсваше от страна на Skyblues, бяха големите шансове. Най-добрият от тях бе дело на Алварес, който изпълни пряк свободен удар (52′). Фоден (58′, 62′) и Алварес (64′) имаха още шансове, но при всички тях липсваше реална опасност. На този етап Нюкасъл се защитаваше с единадесет защитници. В 69-ата минута Де Бройне се завърна във Висшата лига след дълго прекъсване заради контузия, след като вече се беше включил в мача за ФА Къп предишната седмица. Първото му действие беше изпълнение на свободен удар, което доведе до страхотен шанс за Алварес няколко секунди по-късно (70′).

Присъствието на Де Бройне беше от решаващо значение. Той не само участваше в почти всяка атака, но и вкара изравнителния гол само след четири минути (74). В 84-ата той беше близо до това да отбележи асистенция, но Дубравка спаси силен удар на Родри (84′). В продължението на мача обаче той все пак записа асистенцията си: Боб, който също бе влязъл като резерва, заобиколи Дубравка след силен шут на белгиеца и вкара за 3:2 (90.+1).

Гражданите прескочиха Ливърпул на второто място и се доближиха на две точки от лидерите. Двата отбора няма да играят отново до края на януари. Нюкасъл гостува на Астън Вила на 30-ти (21.15 ч.), а Ман Сити приема Лутън ден по-късно (20.30 ч.).