Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΓκολ και ασίστ: Η Μαν Σίτι έκανε την ανατροπή στο Νιούκαστλ χάρη...

Γκολ και ασίστ: Η Μαν Σίτι έκανε την ανατροπή στο Νιούκαστλ χάρη στον Τζόκερ Ντε Μπρούινε

Η Μάντσεστερ Σίτι μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ στους δύο βαθμούς. Οι Πολίτες ανέτρεψαν το εις βάρος τους 2-1 στην έδρα της Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ. Σε αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο ο ανερχόμενος στο πρωτάθλημα Κέβιν Ντε Μπρούιν, ο οποίος πέτυχε ο ίδιος ένα γκολ και έστησε ένα ακόμη

Ο προπονητής της Νιούκαστλ, Έντι Χάου, έκανε μόνο μία αλλαγή στην ομάδα του μετά τη νίκη με 3-0 στο Σάντερλαντ. Ο Miley αντικατέστησε τον Joelinton στη μεσαία γραμμή.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε έξι αλλαγές μετά τη νίκη με 5-0 επί της Χάντερσφιλντ Τάουν. Οι Έντερσον, Γουόκερ, Άκε, Ρόντρι, Ντόκου και Μπερνάρντο Σίλβα ξεκίνησαν στη θέση των Ορτέγκα Μορένο, Ακάντζι, Σέρχιο Γκόμεζ, Λιούις, Μπομπ και Γκρέαλις.

Οι επισκέπτες από το Μάντσεστερ σίγουρα θα φαντάζονταν ένα διαφορετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Αν και το γκολ της Νιούκαστλ ακυρώθηκε για οφσάιντ (2), ο Έντερσον τραυματίστηκε στην προσπάθειά του να αμυνθεί. Προσπάθησε ξανά, παραλίγο να δεχτεί γκολ (6ο), πριν δώσει σήμα ότι δεν θα συνεχίσει και αντικατασταθεί από τον Ορτέγκα Μορένο. Οι “καρακάξες” επέλεξαν ένα 4-5-1 κόντρα στην μπάλα, κρατώντας το παιχνίδι κλειστό και εστιάζοντας στις μακρινές μπαλιές. Η Σίτι δυσκολεύτηκε να βρει χώρο στο ξεκίνημα, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να χάνει την πρώτη ευκαιρία (17′).

Όνειρο του Μπερνάρντο Σίλβα – Η Νιούκαστλ γυρίζει το ματς

Στη συνέχεια οι Skyblues προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό. Αυτή τη φορά ο Πορτογάλος τα κατάφερε καλύτερα – μετέτρεψε με τακουνάκι τη σέντρα του Γουόκερ και πήρε ένα αξιοσημείωτο προβάδισμα (26′). Ο Μπερνάρντο Σίλβα (29) και ο Άλβαρεζ (33) είχαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά ο τερματοφύλακας της Νιούκαστλ, Ντουμπράβκα, τις απέτρεψε. Αντί να πάρουν προβάδισμα με 2-0, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ξαφνικά πίσω στο σκορ με 2-1 μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από διπλό χτύπημα. Ο Ίσακ (35) και ο Γκόρντον (37) ολοκλήρωσαν σχεδόν πανομοιότυπα δύο ανατροπές των “καρακάξων” με σουτ στη μακρινή γωνία.

Η Σίτι φάνηκε να έχει βγει νοκ άουτ, ο Ίσακ (41) και μια αιχμηρή σέντρα του Τρίπιερ προκάλεσαν περαιτέρω κινδύνους μπροστά από την εστία της Σίτι – αλλά δεν υπήρξε περαιτέρω γκολ. Κάπως έτσι οδηγήθηκε η κατάσταση στην ανάπαυλα.

Ο De Bruyne κάνει ονειρική επιστροφή στο πρωτάθλημα

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν από την ανάπαυλα με θυμό στην κοιλιά και εξαπέλυσαν συνεχή πίεση. Έλεγξαν το παιχνίδι, με τη Νιούκαστλ να είναι ελάχιστα ικανή να αποφορτιστεί σε αυτή τη φάση. Το μόνο που έλειπε από την πλευρά των Skyblues ήταν οι μεγάλες ευκαιρίες. Την καλύτερη είχε ο Άλβαρεζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ (52′). Ο Foden (58′, 62′) και ο Alvarez (64′) είχαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά όλες τους δεν είχαν πραγματικό κίνδυνο. Η Νιούκαστλ ήταν απασχολημένη με την άμυνα με έντεκα αμυντικούς σε αυτή τη φάση. Στη συνέχεια, ο De Bruyne έκανε την επιστροφή του στην Premier League στο 69ο λεπτό μετά από μακρά αποχή από τον τραυματισμό του, έχοντας ήδη συμμετάσχει στο FA Cup την προηγούμενη εβδομάδα. Η πρώτη του ενέργεια ήταν να εκτελέσει ένα ελεύθερο σουτ, το οποίο οδήγησε σε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Άλβαρεζ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (70′).

Η παρουσία του De Bruyne έκανε τη διαφορά. Όχι μόνο συμμετείχε σχεδόν σε κάθε επιθετική κίνηση, αλλά πέτυχε και το γκολ της ισοφάρισης μετά από μόλις τέσσερα λεπτά (74′). Στο 84ο λεπτό, έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Ντουμπράβκα απέκρουσε δυνατά τον Ρόντρι (84′). Στις καθυστερήσεις, ωστόσο, κατέγραψε την ασίστ του: ο Μπομπ, που είχε περάσει και αυτός ως αλλαγή, γύρισε τον Ντουμπράβκα μετά από δυνατή λόμπα του Βέλγου και σκόραρε για το 3:2 (90.+1).

Οι Πολίτες προσπέρασαν τη Λίβερπουλ στη δεύτερη θέση και πλησίασαν στους δύο βαθμούς την πρωτοπόρο. Οι δύο ομάδες δεν ξαναπαίζουν μέχρι το τέλος Ιανουαρίου. Η Νιούκαστλ επισκέπτεται την Άστον Βίλα στις 30 του μήνα (9.15μμ), ενώ η Μαν Σίτι φιλοξενεί τη Λούτον μια μέρα αργότερα (8.30μμ).