понеделник, април 29, 2024
HomeFootballВ допълнителното време: братята Уилямс от Билбао изхвърлят Барса от купата

В допълнителното време: братята Уилямс от Билбао изхвърлят Барса от купата

За Барселона Копа дел Рей приключи след четвъртфиналите. Каталунците бяха победени от Атлетик Блибао и ослепителните Инаки и Нико Уилямс в спираща дъха размяна на удари

Вечерта на почитаемия стадион „Сан Мамес“ не можеше да започне по-лошо за ФК Барселона. Бяха изминали само 36 секунди, преди каталунците да се окажат с 1:0 след хаос в собственото си наказателно поле. Гурузета се възползва от объркването, след което последва контузия на левия бек Балде, който трябваше да бъде заменен от 17-годишния Форт след 23 минути.

Двойно попадение обръща мача, след като изоставаше за 36 секунди

Въпреки това „блаугранас“ се съвзеха от неуспешната начална фаза и дръзкия подход на физически много силно присъстващите домакини и нанесоха своя удар с голяма доза късмет малко след отстраняването на Боде. В 26-ата минута Юри Берчиче стреля в Левандовски при опита му да изчисти топката, в резултат на което тя се отби от крака му и влезе в мрежата – 1:1 за Агирезабала.

Това обаче не беше достатъчно. Барса обърна мача само шест минути по-късно. Ламин Ямал тръгна на самостоятелен пробив в центъра на противниковата половина, проби отдясно и стреля ниско в далечния ъгъл в стила на един от най-великите играчи в най-новата история на каталунците (32′).

В едно интересно първо полувреме на „Сан Мамес“ бяха необходими няколко минути, за да се съвземат от този двоен удар, но след това отново избутаха Атлетик напред. Баските превърнаха енергията от трибуните в голове и едва не стигнаха до изравняване в 42-ата минута, когато волето на Сансе от ъглов удар не успя да преодолее Инаки Пеня, чийто противник получи последния възклицателен знак преди почивката. Агирезабала спаси далечен удар на Феран Торес, който се разписа три пъти при победата с 4:2 в Бетис Севиля през уикенда, за да попречи на гостите да поведат с два гола на почивката (45.+3).

Барса проспа второто полувреме

Во второто полувреме се повтори това, което вече се беше случило през първите 45 минути: Билбао започна под натиск и отбеляза ранен гол. Този път чрез Сансе, който беше разигран от Нико Уилямс с идеален прехвърлящ удар (49′). Малко след това нещата едва не се влошиха още повече за гостите, които отново не започнаха с пълна концентрация, но Араужо направи решаващо спасяване от удара с глава на Гурузета (56′). След това „блаугранас“ бяха близо до това да отбележат отново от нищото, но Ламин Ямал не успя да удвои пред Агирезабала, точно както по-рано направи Гурузета (65′).

Пропускът на Ламин Ямал подпечата допълнителното време

Общо казано, баските лъвове останаха по-активният и опасен отбор. Особено Нико Уилямс така и не успя да се наложи над Барса и имаше късмет четвърт час преди края, когато по-малкият от двамата братя Уилямс, които вече участват в мача, пропусна да вкара за 3:2 само със сантиметри (74′). Късметът също бе благосклонен към домакините малко преди края. Паредес беше последният, който загуби топката от Ламин Ямал, който вече беше заобиколил Агирезабала, но след това не успя да вкара топката в почти празната врата (86′). Мачът влезе в допълнително време

Братя Уилямс изстреляха Билбао на полуфинал

30-минутното допълнително време отново беше предизвикано от Нико Уилямс, който успя да уцели само външната страна на мрежата след асистенция на брат си, тъй като Араужо получи решаващо отклонение (96′). Изглеждаше, че първото полувреме ще бъде без голове, докато Инаки Уилямс не се освободи с малко късмет секунди преди края на първите 15 минути и след едно-две сглобки на стълба не прокара топката над линията, за да изпрати в екстаз „Сан Мамес“ (105,+2).

По този начин Барселона беше предизвикана, но не успя да организира финална атака. Вместо това отново Инаки Уилямс беше този, който пропусна последния шанс в 113-ата минута, когато с глава насочи топката на пътя на връхлитащия Инаки Пеня. Феновете в Страната на баските трябваше да изчакат до последното действие в мача, преди да им бъде позволено да се развихрят напълно свободно. След изчистването на Сансе топката се плъзна по Инаки Уилямс към брат му Нико, който с чудесен удар извън наказателното поле в далечната греда вкара за 4:2, увенчавайки изключителното си представяне и подпечатвайки мястото на Билбао на полуфиналите (120.+1).

С тази голяма победа зад гърба си Атлетик продължава кампанията си в лигата у дома срещу ФК Кадис в неделя вечер, където отборът на Ернесто Валверде ще се стреми да вземе важни точки в битката за международните места. FC Barcelona ще бъде домакин на FC Villareal в 18:30 ч.