Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΣτην παράταση: Οι αδερφοί Γουίλιαμς της Μπιλμπάο έβγαλαν εκτός κυπέλλου την Μπάρτσα

Για την Μπαρτσελόνα, το Copa del Rey τελείωσε μετά τα προημιτελικά. Οι Καταλανοί ηττήθηκαν από την Αθλέτικ Μπλιμπάο και τους εκθαμβωτικούς Ινάκι και Νίκο Γουίλιαμς σε μια ανταλλαγή χτυπημάτων που κόβει την ανάσα

Η βραδιά στο σεβάσμιο San Mames δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει χειρότερα για την Μπαρτσελόνα. Μόλις 36 δευτερόλεπτα είχαν περάσει για να βρεθούν οι Καταλανοί πίσω στο σκορ με 1-0 μετά από χάος στην περιοχή τους. Ο Γκουρουζέτα είχε εκμεταλλευτεί τη σύγχυση, την οποία ακολούθησε ο τραυματισμός του αριστερού μπακ Μπαλντέ, ο οποίος χρειάστηκε να αντικατασταθεί από τον 17χρονο Φορτ μετά από 23 λεπτά.

Με διπλό χτύπημα γυρίζει το ματς μετά από 36 δευτερόλεπτα πίσω στο σκορ

Πάντως, οι “μπλαουγκράνα” συνήλθαν από την αποτυχημένη αρχική φάση και την αναιδή προσέγγιση των σωματικά πολύ παρόντων γηπεδούχων και αντεπιτέθηκαν με αρκετή δόση τύχης λίγο μετά την αποβολή του Μποντέ. Στο 26ο λεπτό, ο Γιούρι Μπερσίτσε σούταρε πάνω στον Λεβαντόφσκι στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να αναπηδήσει από το πόδι του και να καταλήξει στα δίχτυα – 1:1 για την Αγκιρεζαμπάλα.

Αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Η Μπάρτσα γύρισε το παιχνίδι μόλις έξι λεπτά αργότερα. Ο Λαμίν Γιαμάλ ξεκίνησε μια ατομική κούρσα στο κέντρο του αντίπαλου ημιχώρου, έκοψε από δεξιά και με χαμηλό σουτ έστειλε την μπάλα στη μακρινή γωνία με το στυλ ενός από τους σπουδαιότερους παίκτες στην πρόσφατη ιστορία των Καταλανών (32′).

Σε ένα διασκεδαστικό πρώτο ημίχρονο, το San Mames χρειάστηκε μερικά λεπτά για να συνέλθει από αυτό το διπλό πλήγμα, αλλά στη συνέχεια μαστίγωσε ξανά την Athletic προς τα εμπρός. Οι Βάσκοι μετέτρεψαν σε γκολ την ενέργεια από την κερκίδα και έχασαν οριακά την ισοφάριση στο 42ο λεπτό, όταν το βολέ του Sancet από κόρνερ δεν κατάφερε να νικήσει τον Inaki Pena, του οποίου ο αντίπαλος έδωσε το τελικό θαυμαστικό πριν από την ανάπαυλα. Ο Agirrezabala απέκρουσε με μακρινή απόκρουση ένα σουτ του Ferran Torres, ο οποίος είχε σκοράρει τρεις φορές στη νίκη με 4-2 στη Μπέτις Σεβίλλη το Σαββατοκύριακο, για να αποτρέψει τους φιλοξενούμενους να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ανάπαυλα (45.+3).

Η Μπάρτσα κοιμάται το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο επαναλήφθηκε αυτό που είχε ήδη συμβεί στο πρώτο 45λεπτο: η Μπιλμπάο ξεκίνησε πιεστικά και σκόραρε νωρίς. Αυτή τη φορά με τον Σανσέτ, τον οποίο έβαλε ο Νίκο Γουίλιαμς με ιδανική σέντρα (49′). Λίγο αργότερα τα πράγματα παραλίγο να γίνουν ακόμα χειρότερα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι για άλλη μια φορά δεν ξεκίνησαν με απόλυτη συγκέντρωση, αλλά ο Αραούχο απέκρουσε με καθοριστική απόκρουση την κεφαλιά του Γκουρουζέτα (56′). Στη συνέχεια οι “μπλαουγκράνα” έφτασαν κοντά στο να σκοράρουν ξανά από το πουθενά, αλλά ο Λαμίν Γιαμάλ αστόχησε μπροστά από την εστία του Αγκιρεζαμπάλα, όπως ακριβώς είχε κάνει νωρίτερα ο Γκουρουζέτα (65′).

Η αστοχία του Λαμίν Γιαμάλ σφραγίζει την παράταση

Σε γενικές γραμμές, τα Βασκικά Λιοντάρια παρέμειναν η πιο δραστήρια και επικίνδυνη ομάδα. Ειδικά ο Νίκο Γουίλιαμς δεν έπιασε ποτέ τον έλεγχο της Μπάρτσα και στάθηκε τυχερός ένα τέταρτο πριν το τέλος, όταν ο μικρότερος από τους δύο αδερφούς Γουίλιαμς, που πλέον συμμετέχουν και οι δύο, αστόχησε για ελάχιστα εκατοστά από το 3:2 (74′). Η τύχη ευνόησε επίσης τους γηπεδούχους λίγο πριν το τέλος. Ο Παρέδες ήταν ο τελευταίος που έχασε την μπάλα στον Λαμίν Γιαμάλ, ο οποίος είχε ήδη κυκλώσει τον Αγκιρεζαμπάλα, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στην σχεδόν άδεια εστία (86′). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση

Οι αδερφοί Ουίλιαμς πυροδοτούν την Μπιλμπάο στα ημιτελικά

Το 30λεπτο της παράτασης πυροδότησε και πάλι ο Νίκο Γουίλιαμς, ο οποίος μετά από ασίστ του αδερφού του κατάφερε να βρει μόνο την εξωτερική πλευρά των διχτύων, καθώς ο Αραούχο έπιασε καθοριστική απόκρουση (96′). Το πρώτο ημίχρονο έδειχνε ότι θα έμενε χωρίς γκολ, μέχρι που ο Ινάκι Ουίλιαμς απελευθερώθηκε με λίγη τύχη δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου 15λεπτου και μετά από ένα τετ-α-τετ με το δοκάρι έσπρωξε την μπάλα πάνω από τη γραμμή για να παρασύρει το Σαν Μαμές (105.+2).

Η Μπαρτσελόνα προκλήθηκε έτσι, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τελική επίθεση. Αντίθετα, ήταν και πάλι ο Ινάκι Ουίλιαμς που έχασε την τελευταία ευκαιρία στο 113ο λεπτό, όταν έπιασε την κεφαλιά σε σέντρα του επερχόμενου Ινάκι Πένια. Οι οπαδοί των Βάσκων έπρεπε να περιμένουν μέχρι την τελευταία ενέργεια του αγώνα για να τους επιτραπεί να γυρίσουν εντελώς ελεύθεροι. Μετά την απομάκρυνση του Sancet, η μπάλα γλίστρησε πάνω από τον Inaki Williams στον αδερφό του Nico, ο οποίος με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι έκανε το 4:2, επισφραγίζοντας την εξαιρετική του εμφάνιση και σφραγίζοντας την παρουσία της Μπιλμπάο στα ημιτελικά (120.+1).

Με αυτή τη μεγάλη νίκη πίσω της, η Αθλέτικ συνεχίζει το πρωτάθλημα στην έδρα της Κάντιθ το βράδυ της Κυριακής, όπου η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε θα επιδιώξει να πάρει σημαντικούς βαθμούς στη μάχη για τις διεθνείς θέσεις. Η Μπαρτσελόνα θα φιλοξενήσει την Βιγιαρεάλ στις 6.30 το απόγευμα.