петък, май 3, 2024
HomeFootballБившият играч на Дортмунд Диало определя посоката: Сенегал е на финала на...

Бившият играч на Дортмунд Диало определя посоката: Сенегал е на финала на Купата на Африка

Подобно на последния път през 2019 г., Сенегал е на финала на Купата на Африка. Бившият играч на Дортмунд Абду Диало постави началото на победата с 3:1 над Буркина Фасо.

С няколко звезди от международния футбол в стартовата единайсеторка, Сенегал беше явен фаворит срещу Буркина Фасо в първия полуфинал на Купата на Африка, но на полувремето нямаше какво да се види от Мане, Гуе и ко.

Фокусът беше върху съдията Бамлак Тесема от Етиопия, който посочи бялата точка за първи път след половин час: стражът на Буркина Фасо Кофи беше избягал встрани от вратата си, но се сблъска жестоко с Куяте, докато се опитваше да избие с юмрук дълга топка. Първоначално съдията отсъди дузпа, но след като прегледа видеозаписите, реши, че става дума за фаул в нападение. И двамата играчи трябваше да бъдат лекувани дълго време, като за Koffi това не продължи след шест минути прекъсване.

Нова полемика възникна точно преди почивката, когато Идриса Гуее удари с ръка Тапсоба от Леверкузен в наказателното поле и съдията отново отсъди дузпа. Отново се намеси VAR и отново съдията отмени решението си (45.+9).

След подновяването на играта тя беше много по-спокойна и нивото на игра спадна значително. Сенегал се опитваше отново и отново, но в повечето случаи затъваше в атака. След корнер отдясно Кулибали акробатично подаде топката на Диало, който запази хладнокръвие от пет метра и завърши в левия ъгъл (70-ата минута).

Mané решава с чип

Шест минути по-късно Диенг доближи още повече второто поредно участие на Сенегал във финала, като му оставаше само да избута силното подаване на Мане от близко разстояние. Гуейе също отиде за топката, но Диенг беше последният, който направи разликата. В заключителната фаза обаче имаше кратък период на напрежение, когато Туре вкара с коляно в десния ъгъл от единадесет метра – само 1:2 (82-ата минута).

Но решаващият гол в 87-ата минута бе дело на Мане, който при контраатака надбяга отбраната на Буркина Фасо и завърши с хладнокръвен удар.

Сенегал вече е на финала, както и на последната Купа на Африка през 2019 г., когато „лъвовете от Терангал“ бяха победени от Алжир. Кой ще последва Мане & Co. на финала (неделя, 20:00 ч.), ще се реши в четвъртък, когато домакините от Камерун ще срещнат Египет (20:00 ч.). Бронзовият медал за Буркина Фасо все още е на дневен ред в събота (20:00 ч.).