четвъртък, март 28, 2024
HomeLa LigaБарса изпусна три дузпи - и все пак спечели генералната репетиция на...

Барса изпусна три дузпи – и все пак спечели генералната репетиция на Айнтрахт

Барселона спечели генералната репетиция за втория мач от Лига Европа срещу Айнтрахт Франкфурт, въпреки че изпусна три дузпи в дъното на таблицата

След 1:1 във Франкфурт Хави не искаше да експериментира и даде на двамата си младежи в средата на терена (Педри и Гави) да си отдъхнат преди втория мач срещу Айнтрахт. В предната част Дембеле получи разрешение да започне заедно с Аубамеянг и Феран Торес.

Но тези, които очакваха категоричен мач с 19-ия отбор, се оказаха в грешка. Леванте, който бе взел четири точки от шест възможни при последните две гостувания на Барселона (3:3 и 3:1), играеше свободно. Моралес имаше първия добър шанс по-малко от 30 секунди след началото на мача, когато ветеранът Дани Алвеш сбърка.

Барса беше също толкова непостоянна, колкото и във Франкфурт миналия четвъртък, и предлагаше много повече защитни, отколкото офанзивни действия. Симптоматично е, че най-добрият шанс на гостите преди почивката беше иницииран от стража Тер Стеген с превъзходен нисък удар – но ресивърът Феран Торес стреля твърде централно в наказателното поле (21-ви).

Гарсия спасява на линията – Аубамеянг внезапно на място

Малко след това резултатът трябваше да е 1:0 за Леванте, но след като Моралес излъга пасивните Дани Алвеш и Араужо, тер Стеген се хвърли силно към вратата и Гарсия спаси топката, която се насочваше към вратата на сантиметри от линията (26-и).

След смяната на краищата играта имаше много по-голяма развлекателна стойност и доведе до още пет гола. Но първо: След като Феран Торес пропусна най-добрия шанс на Барса с глава (49-ата минута), за Леванте бе отсъдена дузпа след глупав фаул на Дани Алвеш. Моралес го реализира сигурно (52.), но четири минути по-късно – Гарсия се провини в игра с ръка – той не изпълни втори удар.

Съдбоносно решение, защото пропускът на Роджър – тер Стеген бе отгатнал ъгъла – преобърна мача. Малко по-късно Дембеле намери с маслена топка невидимия до този момент Аубамеянг, който с глава насочи мощно в десния ъгъл (59-и).

Жокерите на Шави оказват голямо влияние върху играта

Малко след това играта, а с нея и ходът на мача, се преобърнаха на 180 градуса: Гави и Педри, който бе заменен от Хави след втората дузпа на Леванте, комбинираха, за да направят резултата 2:1 (63-ата минута). Но домакините не се отказаха и опитаха всичко. И тъй като Барселона действително допусна трета дузпа, в 83-ата минута играта отново бе равностойна: Жокер Ленгле стъпи на крака на съперника си две минути след смяната си, от което се възползва Мелеро и направи 2:2.

Времето на криза беше отворена игра и за двете страни. Леванте хвърли всичко напред, но беше наказан в продължението на мача: Луук де Йонг, друг жокер на Хави, получи перфектно подаване от Жорди Алба и бившият играч на Гладбах насочи в далечния ъгъл (90.+2).

Квалификацията за Шампионската лига наближава

С победата с 3:2 Барселона си върна второто място от ФК Севиля. Директното класиране в Шампионската лига е все по-близо. А ако не успеят в лигата, ще има възможност и за титлата в Лига Европа.

Но за да се случи това, те първо ще се нуждаят от подобряване на защитата следващия четвъртък, когато Айнтрахт Франкфурт ще посети „Камп Ноу“ с огромна подкрепа от феновете у дома.