петък, май 10, 2024
HomeBasketballАлба празнува Зоосман - Байерн губи в Милано

Алба празнува Зоосман – Байерн губи в Милано

Във вторник двата германски отбора, Алба и Байерн, участваха в Евролигата. Берлинчани свършиха много добра работа в Истанбул и спечелиха с 66:57, а мюнхенци трябваше да приемат поражението. От друга страна, Улм нямаше никакъв шанс в Еврокъп.

Алба Берлин запази шансовете си за достигане на плейофите в Евролигата. Два дни след уморителното поражение с 64:81 в Бундеслигата срещу Кемниц, силно обезкървените столичани спечелиха с 66:57 (37:27) във Фенербахче Истанбул и с дванадесетата си победа в 26-ия мач запазиха връзката с осмото място, което е достатъчно за плейофите. Йовел Зоосман е най-резултатният играч на Берлин с 20 точки.

Alba трябваше да замени четирима играчи в Истанбул. В допълнение към дългосрочно контузените Маркус Ериксон и Луис Олинде имаше два случая на Корона в лицето на капитана Люк Сикма и Тамир Блат. Берлинчани започнаха лошо и бързо изостанаха с 0:7. Едва след малко по-малко от три минути Бен Ламерс отбеляза първите точки. Общо шест загуби на топка през първата четвърт първоначално попречиха на отбора да навакса изоставането си, преди Зоосман да успее три пъти при три опита от линията за три точки и Алба да излезе на почивката само с три точки при 16:19.

По-концентрирано, отколкото през първите десет минути, Алба се защитаваше по-добре срещу домакините и стигна до серия от 27:4 за бързи точки и преднина от 37:23 след 18 минути. След смяната на краищата двата отбора се неутрализираха взаимно и допуснаха съперникът да отбележи само по две точки до 25-ата минута. Въпреки това още две тройки на Зоосман позволиха на Алба да увеличи преднината си на 44:31 и те влязоха в последната четвърт с десет точки аванс (48:38). Домакините отвърнаха на заплахата от поражение с бързи точки, но Алба удържа до края в нажежената атмосфера.

Bayern губи в Милано

Баскетболният отбор на ФК Байерн Мюнхен се представи смело при гостуването си на Армани Милано в Евролигата във вторник, но в крайна сметка загуби със 77-84 (36-33). Това беше трето поредно поражение за отбора от Бундеслигата в турнира за Купата на европейските шампиони. Най-добрият реализатор в Мюнхен е Владимир Лучич (26 точки).

Баварците зададоха тон в защита в реванша от миналогодишния четвъртфинал на плейофите: След шест минути те бяха допуснали само пет точки, а през първите четири минути на втората четвърт Милан изобщо не вкара. Отборът от Мюнхен не беше толкова убедителен в нападение, но все пак водеше с 36:33 на почивката.

В третата четвърт гостите загубиха ритъма си и след 14:23 влязоха в последния период с дефицит от шест точки. Там баварците отново и отново успяваха да се разпишат от дистанция и се доближиха до една точка. Но в заключителната фаза Милан се откъсна категорично напред с 6:0.

Въпреки поражението отборът от Мюнхен остава на осмо място с баланс от 12:12 победи. Зад тях е вторият германски представител в Евролигата – Алба Берлин.

Ulm губи ясно без четирима редовни играчи

Междувременно Ратиофарм Улм претърпя ясна домакинска загуба в Еврокъп: Във вторник клубът от Бундеслигата загуби от турския клуб Frutti Extra Bursaspor със 72:86 (34:53). Треньорът на Улм Яка Лакович трябваше да се справи без четирима редовни играчи.

Улм започна с фалстарт от 3:16 и след четири минути вече изоставаше с двуцифрена разлика. Докато швабите трябваше да се потрудят здраво за своите завършващи удари, гостите многократно хвърляха от свободни позиции в близост до коша и след бързи атаки. Благодарение на Семай Кристон, най-добрият реализатор на Улм с 20 точки, домакините успяха да запазят равенството през втората четвърт, но на почивката все още изоставаха с 34:53. През второто полувреме отборът на Улм не се доближи на повече от 13 точки.

Въпреки поражението отборът от Улм се беше класирал за последния 16-и кръг на Еврокъп още преди мача. На 5 април швабите ще изиграят последния си мач от предварителния кръг във Валенсия.

Фенербахче Истанбул – Алба Берлин 57:66 (27:37)
Най-добър реализатор за Истанбул: Махмутоглу (16)
Най-добри резултати за Берлин: Zoosman (20), Smith (14) за Берлин

Армани Милано – Байерн Мюнхен 84:77 (33:36)
Най-добри реализатори за Милан: Шийлдс (22), Мели (11), Хол (11)
Най-добри хвърлячи за Мюнхен: Лучич (26), Джарамаз (14), Хилиард (11).

ratiopharm Ulm – Bursaspor Basketbol 72:86 (15:32)
Най-добри реализатори за Ulm: Christon (20), Blossomgame (14), Jallow (12), Bretzel (10)
Най-добри играчи за Bursaspor: Hayes (25), Dudzinski (14), Needham (13), Bitim (12), Andrews (11)