csütörtök, május 2, 2024
HomeWorld Cup 2022Jarmolenko öngólja dönt: Wales 64 év után újra ott van a világbajnokságon

Jarmolenko öngólja dönt: Wales 64 év után újra ott van a világbajnokságon

Wales megszerezte az utolsó európai jegyet a katari világbajnokságra. A rájátszás döntőjében a Welsh Dragons szűk 1:0-ra legyőzte Ukrajnát

A walesi csapat a Lengyelország elleni 2-1-es Nemzetek Ligája-vereség alkalmával tartalékolt az erejéből, és Ukrajna ellen szinte teljesen más kezdő tizenegyet állított fel. A vendégek viszont ugyanazzal a csapattal kezdtek, amelyik szerdán biztosította számukra a helyüket a Skócia elleni rájátszás döntőjében.

A cardiffi esőben a kezdetektől fogva nagy volt a tempó, és mindkét csapat lendületesen kezdett. A labda már két perc elteltével először a hálóban volt, de Zincsenko gyorsan elvégzett szabadrúgását nem adták meg, mivel a spanyol játékvezető, Antonio Mateu Lahoz még nem tisztázta a labdát. A walesiek is korai gólt kerestek, a korai szakaszban Ukrajnának számos keresztlabdát kellett védenie a tizenhatoson belülre.

Ukrajna kétségbeesetten keresi Hennessey-t

Egyedül Oleksandr Petrakov csapata továbbra is veszélyes befejezéseket produkált, de Tsygankov (9.) és Yaremchuk (12.) sem tudta legyőzni az erős walesi kapust, Hennessey-t. Wales Bale körüli támadójátéka nem igazán lendült játékba, fél óra elteltével Hennesseynek ismét hárítania kellett Czigankov és Zincsenko ellen. Ukrajnát csak azzal lehetett vádolni, hogy nem jutalmazta meg magát az addigi erőfeszítéseiért – és pontosan ezért kaptak büntetést a 34. perc után: Bale 20 méterről veszélyesen vitt kapura egy szabadrúgást, Jarmolenko fejese megállíthatatlanul hárított Bushchanra – 1:0 Walesnek.

Az

Ukrajna még a szünet előtt próbált válaszolni, de a hazaiak ki tudták védeni az időnként dühöngő támadásokat. Nem sokkal a folytatás után a vendégeknek szerencséjük is volt, hogy Wales nem csinált 2-0-t – egy szép ellentámadás után Ramsey hét méterről szűken fölé lőtt (49.). De aztán a walesiek ismét leállították a támadójátékukat, és Ukrajna lett a dominánsabb. Az 56. perc után Tsygankovnak volt a kelet-európaiak eddigi legjobb lehetősége, de közelről ismét nem tudta legyőzni Hennesseyt.

Johnson nem találja el a kapufát

A vendégek folyamatosan nyomás alatt tartották Wales-t, és hosszú időn keresztül uralták a saját büntetőterületüket, de Ukrajna túl gyakran túlságosan elhamarkodottan fejezte be a meccset. A 76. percben a Welsh Dragons majdnem megszerezte a döntő gólt, de a csereként beállt Johnson a bal kapufát találta el, Bushchan pedig Bale közvetlen lövését védte. Néhány pillanatig oda-vissza volt a meccs, Davies az utolsó pillanatban hárította Jarmolenko lövését.

Hat perccel a rendes játékidő vége előtt Hennessey-nek volt még egy lehetősége, hogy kitűnjön, de Dovbyk fejesét a kapus gyorsan elkapta a vonalról. Az utolsó percekben Ukrajna mindent beleadott a játékba, de a bátor vendégek nem tudtak egyenlíteni.

Walesnek sikerült megőriznie sovány előnyét, hogy megszerezze utolsó európai világbajnoki jegyét, és 1958 óta először jusson be a döntőbe.